Praha - Evropské hlavní město sportu 2016

Praha se stává v pořadí již 16. metropolí, která je nositelem titulu Evropské hlavní město sportu a řadí se tak k předním evropským velkoměstům, jako jsou Rotterdam, Dublin nebo Stockholm. Města, která se pyšní tímto titulem, jsou vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků, turistů a pro daný rok prezentují sportovní aktivity v evropském měřítku.

Snahou Magistrátu hl. m. Prahy je v rámci titulu Evropské hlavní město sportu představit Prahu nejen jako významný turistický a architektonický skvost, ale také jako sportovní metropoli v srdci Evropy.

Vše začalo v listopadu roku 2013, kdy Magistrát hl. m. Prahy odeslal kandidaturu do Bruselu. O necelý rok později, konkrétněji 13. října 2014, padlo v Bruselu konečné rozhodnutí o titulu Evropského hlavního města sportu pro rok 2016. Závěrečný souboj, který probíhal mezi Prahou a italským Palermem, vyzněl lépe pro srdce Evropy. Komise ACES (Sdružení evropských měst sportu) ocenila především strukturovanou podporu vývoje sportu v Hlavním městě České republiky. „Členové Komise ACES byli překvapeni, jak dobrým sportovním zázemím Praha disponuje, i tím, jak se rozvíjí. Zároveň je velice zaujalo, jak se sport v Praze prezentuje v rámci projektu Prahy sportovní,“ uvedl zastupitel hl. m. Prahy Petr Bříza.

PRAHA SPORTOVNÍ V ČÍSLECH

Praha už dávno není pouze městem s bohatou historií, ale i městem, kde je velice populární sportovní vyžití. Dostupné statistiky uvádějí, že 60% Pražanů se aktivně věnuje sportu. Fotbal a fitness, to jsou dva nejpopulárnější sporty v Praze. Velice oblíbené je také plavání a běh, kterému se věnuje minimálně jednou měsíčně celá třetina všech Pražanů.

V současnosti Praha disponuje 712 sportovišti, z toho je 55 koupališť a venkovních bazénů, 33 krytých plaveckých bazénů včetně hotelových a fitness bazénů. Ke sportu slouží také 53 sportovních hal, 12 zimních stadionů, dále 255 hřišť a 304 tělocvičen. Nespornou výhodou pro mladé sportovce je také vysoká dostupnost sportovních klubů a organizací, kterých je v Praze přes 4800.

Velice zajímavým faktem je financování sportu v pražské metropoli. Hlavní město ročné investuje do sportu téměř půl miliardy korun. Finanční prostředky jsou poskytovány především na rekonstrukce sportovišť, ale i na provoz jednotlivých mládežnických klubu a školských zařízení.

VÝZNAMNÉ SPORTOVNÍ UDÁLOSTI

Praha již dlouhodobě hostí mezinárodní sportovní akce, které neunikají svou velikostí i kvalitou provedení hledáčkům světových médií. Každoroční Volkswagen Maraton Praha, mezinárodní florbalový turnaj Prague Games nebo finále tenisového turnaje Fed Cup a Davis Cup byly akce velice úspěšné, které v minulosti proběhly na území Prahy. V loňském roce se do portfolia pořádaných akcí zařadilo mistrovství světa v hokeji a halové mistrovství Evropy v atletice. Tato skutečnost dokazuje, že Praha je velice oblíbenou sportovní destinací a to nejen z pohledu aktivního sportovce ale i sportovního diváka.