Aktuality

Rok 2016 byl pro Prahu jako pro držitele titulu Evropské hlavní město sportu rokem masivní podpory rozvoje sportovních aktivit. S jeho přicházejícím koncem však nastal čas titul předat do dalších rukou, neboť pro rok 2017 se Evropským hlavním městem sportu stalo město Marseille. Jeho zástupcům titul ve středu 16. listopadu v Bruselu symbolicky předali představitelé Prahy.

Jak náměstek primátorky Petr Dolínek zdůraznil, zmíněným titulem nic nekončí, ale naopak, jde o motivaci k ještě intenzivnější práci. „Sport je fenoménem dneška. Je to pochopitelně nesmírně důležitá součást zdravého životního stylu i smysluplného trávení volného času. Je jednoznačně v zájmu města, aby lidé sportovali, aby se ke sportu vedly malé děti,“ uvedl.

Praha tedy bude i nadále pokračovat v podpoře rozvoje sportu ve všech jeho podobách a pro co nejširší okruh svých obyvatel. „Musíme udržet dostatek prostředků z rozpočtu města na sport, abychom mohli opravovat sportoviště, stavět nová, podporovat sportování dětí a mládeže. Považuji to za skvěle vynaložené finanční prostředky. Vrátí se nám to, stejně jako by se nám, bohužel negativně, vrátilo, kdybychom oblast sportu podcenili,“ dodal Antonín Lébl, předseda Výboru pro sport a volný čas pražského zastupitelstva.

Hlavní město Praha je celosvětově známá jako historická perla a centrum kultury a vzdělanosti. Nelze však žít pouze z minulosti a tradic, Praha jako středoevropská metropole má potenciál svým obyvatelům nabídnout rozhodně více. „Musíme hledět dopředu a nabízet Pražanům co nejkvalitnější život v našem městě. Jsem přesvědčen, že jeho nedílnou součástí musí být i sport,“ zakončil náměstek Petr Dolínek.

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok oceněno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury jej od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES; European Capital of Sport Association) městům z členských států EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě. Hlavním cílem ACES je dosáhnout kvalifikovaného rozvoje sportu v členských městech a současně zvyšovat význam sportu v celospolečenském měřítku. Každý rok je vybráno jedno Evropské hlavní město sportu (města s více jak půl milionem obyvatel), dále několik Evropských měst sportu (25 tisíc až 500 tisíc obyvatel) a také několik Evropských maloměst sportu (do 25 tisíc obyvatel). Od roku 2013 se nově vyhlašuje také Nejlepší evropské sportovní zařízení.

V rámci Celoměstských programů podpory sportu a tělovýchovy na rok 2016 přišlo 1215 žádostí o podporu. Mezi úspěšné projekty bude celkem rozděleno více než 517 milionů korun. Další finance byly rozděleny přímo v rámci titulu Evropské hlavní město sportu 2016, a to konkrétně 28 910 000 Kč pro 340 projektů.

Sport je nejpopulárnější volnočasovou aktivitou Pražanů. Aktivně se mu věnuje zhruba 60 procent místní populace, což představuje 750 tisíc lidí. I v porovnání s průměrem České republiky je sport v Praze velmi populární a nadprůměrně praktikovaná aktivita. Nejoblíbenějším sportem v Praze je fotbal spolu s fitness. Velmi populární je také plavání a běh, kterému se věnuje minimálně jednou měsíčně celá třetina všech Pražanů.

Město Praha nabízí velké množství sportovišť a různých zařízení pro rekreační, vrcholové i profesionální účely. V současnosti Praha disponuje 712 sportovišti, z toho je 55 koupališť a venkovních bazénů, 33 krytých plaveckých bazénů, včetně hotelových a fitness bazénů, 53 sportovních hal, 12 zimních stadionů, dále 255 hřišť a 304 tělocvičen.


Olympioničky Markéta Sluková a Barbora Hermannová, společně s jejich trenérem Simonem Nauschem, podpoří celorepublikovou akci Zažij beachvolejbal.

Celorepublikový beachvolejbalový den otevřených dveří pořádá Česká asociace beachvolejbalových klubů 17. listopadu v Praze, Plzni, Pardubicích a v Pelhřimově. Akce se zúčastní i nejlepší česká dvojice - olympioničky Markéta Sluková a Barbora Hermannová a jejich trenér Simon Nausch.

Mezi hlavní tváře budou kromě Báry a Markéty patřit aktuální tuzemské mistryně Kristýna Kolocová, Michala Kvapilová, aktuální vítězové turnaje CEV Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, olympionik Martin Lébl, juniorské mistryně Evropy Maixnerová, Štochlová nebo juniorské reprezentační duo Resová, Kotlasová.

V Praze, Plzni, Pardubicích a v Pelhřimově čekají na děti a studenty ukázkové tréninky českých reprezentantů, volné hodiny pro hru, turnaj i exhibice nejlepších českých hráčů,” přibližuje program akce Zažij beachvolejbal Jan Herget, předseda ČABVK.

Akce se uskuteční ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem a pod záštitou Českého olympijského výboru. Mediálním partnerem je největší volejbalový portál volleycountry.cz.

Přehled programu v Praze:
Hamr Záběhlice ukázkový trénink aktuálních mistryň České republiky Kristýny Kolocové a Míši Kvapilové
Beachklub Pankrác pražská juniorliga za účasti juniorských mistryň Evropy Martiny Maixnerové, Sáry Štochlové
Beachklub Strahov studentský den ČVUT a exhibice reprezentantů Ondry Perušiče a Davida Schweinera
Beachklub Ládví studentský turnaj, ukázkové tréninky, školení trenérů, ukázkový trénink Simona Nausche
ABC Beach Braník ukázkový trénink olympionika a čtyřnásobného nejlepšího volejbalisty ČR Martina Lébla
Prague Beach team ukázkové kempy zaměřené na výuku jednotlivých základních beachvolejbalových úderů a na vyzkoušení různých herních situací pod vedením profesionálních trenérů.

 

Další místa akce:
Beachwell Pelhřimov den otevřených dveří
Beachservice Plzeň den otevřených dveří
Beachservice Benešov den otevřených dveří


Závod se tradičně uskuteční v rámci vzpomínkových oslav 77. výročí 17. listopadu 1939 a 27. výročí 17. listopadu 1989.

Ústav tělesné výchovy a sportu ČVUT V PRAZE ve spolupráci s VSK ČVUT Praha pořádá 64. ročník Běhu 17. listopadu a 54. ročník AM ČR v přespolním běhu pro rok 2017. Závod je zároveň součástí Pražského běžeckého poháru. Závod se uskuteční v Oboře Hvězda v Praze 6, zahájení v 9.30 hodin.

Více informací na: http://www.utvs.cvut.cz/ . Online přihlášky do 17.00 hodin 16. 11. na: http://sportis.cz/registrace.php?id=122&id_zavod=1604.


Pražskou O2 arenu v sobotu 19. listopadu ovládne 16. ročník exhibice FMX Gladiators Games. Příznivci adrenalinu se mají opět na co těšit, i když, jak říká hlavní pořadatel Marek Rejman: „Vymýšlet stále něco nového je mega těžké.“

„Jsou na to dva pohledy na věc. Osobně jsem odpůrcem stylu: 'Udělejme to co největší a donuťme kluky jet za hranou'. Moje filozofie je, aby jezdili tak, aby se v pořádku sešli večer na after party. Když se někdo na mé akci zraní, beru to osobně," uvedl Rejman. I proto nechce se svými spolupracovníky jít cestou stále větších skoků.

„Freestyle je kombinace sportovního výkonu a show. My se snažíme posouvat show a kluci se k tomu přidají. Jezdění na hraně funguje, když je show dobrá," vysvětlil Rejman. Výhodou je podle něj kvalita O2 areny a její možnosti. "Je sice pravda, že tím, že jsme v hale, máme určité limity, ale na druhou stranu nám hala umožňuje lepší show," podotkl.

Jednou z hlavních letošních novinek bude umístění čtyř prostorů pro dopad do kříže, takže se motocyklisté budou křížit i ve vzduchu. „To už je samo o sobě hrana. Mám představu, že kluci budou létat přes sebe. Kříž tam není proto, abychom nutili kluky skákat přes sebe a báli se, že se srazí ve vzduchu. Chtěli jsme to pro lidi udělat hezčí. Když někdo sedí v hale na krátké straně za brankou, tak všechny triky vidím kolmo. Tohle umožní všem lidem vidět triky stejně," řekl Rejman a prozradil, že plánuje i závěrečný "vláček", kdy jedou a skáčou všichni freestylisté za sebou. 

Exhibice FMX Gladiators Games


Stadion mládeže Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy zve ve čtvrtek 17. listopadu od 10 hodin všechny milovníky soutěží na první ročník zábavné rodinné hry s názvem Postřehový závod.

V době, kdy si připomínáme Mezinárodní den studentstva, pro vás a především pro vaše děti, připravili na Stadionu mládeže zábavné dopoledne. Jedná se o teambuildingovou postřehovou hru Bandité, respektive její zjednodušenou variantu – Klauni. Týmy po čtyřech, maximálně šesti hráčích včetně dětí od pěti let, ale i jednotlivci, budou hledat v nedalekém prostoru obrázky klaunů. Až klauna najdou, pokusí se co nejlépe zapamatovat jeho obličej, aby byli následně schopni zanést do záznamového archu, který se nachází na jiném místě, jeho hlavní rysy – tvar hlavy, oči, ústa, vlasy atd. Poté co tým získá dostatek potřebných informací, které mu budou na začátku sděleny, pokusí se sestavit podobu šéfa všech klaunů. „Hra procvičuje především paměť, a jak už název napovídá i postřeh. Zaujme nejen děti, ale i soutěživé dospělé a zažijete u ní spoustu legrace,“ říká organizátor akce Michal Vojáček.

Akce se bude odehrávat venku, konečné zpracování výsledků proběhne následně v budově Stadionu mládeže. Kapacita je 50 hráčů a volná místa rychle mizí. Proto neváhejte a přihlaste se ještě dnes.

Přihlášky na: [email protected] do středy 16. listopadu do 16.00 hodin.
Vstupné: zdarma
Adresa: Stadion mládeže DDM hl. m. Prahy, Na Kotlářce 1, Praha 6


Velká kunratická je jedním z nejstarších běžeckých závodů v Čechách. Běhá se vždy druhou listopadovou neděli v Kunratickém lese v Praze. Pořadatelem Velké kunratické je atletický oddíl Spartak Praha 4, závod podpořilo hlavní město Praha v rámci projektu Praha Evropské hlavní město sportu 2016.

Závod se koná bez přerušení od roku 1934 a je známý svým náročným profilem a rozmarným počasím a oblíbený svou unikátní atmosférou. Závodu se účastní malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na 6 tratích:- 370 m – 3 100 m a vyhlašuje se celkem 27 kategorií.

V roce 1934 to byl klubový závod Vysokoškolského sportu Praha, zahrnoval běh, fotbalový zapas a posezení v zahradě restaurace Ve Mlýně. Do desátého ročníku nedosahoval počet účastníků padesátky, v roce 1966 se blížil tisícovce. Historicky nejvyšší počet běžců zaznamenal 50. ročník Velké kunratické (r. 1983) - 9 128 účastníků. S ohledem na přírodní prostředí Kunratického lesa byla masovost závodu postupně omezována, v současné době je limit 3 400 běžců.


Od pátku 25. do neděle 27. listopadu je pro děti a mládež připraven sportovní víkend. Pořádá Dům dětí a mládeže Praha 2 za podpory městské části Praha 2 a hlavního města Prahy.

Co Vás čeká: turnaje v jednotlivých hrách: stolní tenis, florbal, volejbal, přehazovaná, sálová kopaná
Místo: v DDM Praha 2, v hale na Hagiboru a na Hamru Braník.
Startovné: dle vybraného sportu
Přihlášky: nejlépe předem
www.ddm-ph2.cz/kalendar-akci/4567-sportovni-vikend


Tipsport arena v pražských Holešovicích pokaždé omládne, když ji na jeden podzimní večer zaplní stovky studentů, které očekávají vzrušující hokejovou podívanou v podobě souboje mezi čtyřmi pražskými univerzitami. Hokejová bitva je unikátní sportovní a společenská akce vytvořená studentskými organizacemi, a protože se těší velké popularitě, mohl se letos uskutečnit už její šestý ročník.

Soupisky týmů Karlovy a České zemědělské univerzity, ČVUT a Vysoké školy ekonomické se sice každým rokem trochu pozmění, dominantní postavení prvního z mančaftů však zůstává i nadále. Pražské „UKáčko“ je nepříjemným soupeřem jak pro své oponenty v rámci Hokejové bitvy, tak v rámci Evropské univerzitní ligy, ve které zastává pozici trojnásobného šampiona.

Hokejisté nejstarší české univerzity sehráli své první utkání s týmem ČVUT, kde hned několik hráčů nastupuje za Techniku Praha, dalšího účastníka EUHL. Shodou okolností se oba týmy střetly ve finále Hokejové bitvy v minulém a předminulém roce a ani jednou se Technikům nepodařilo najít na svého červeně oděného soupeře recept. Nic se na tom nezměnilo ani tentokrát. Tým UK zvítězil po brankách Klindery a Kasaly.

Jak tento vývoj zhodnotil brankář ČVUT Aleš Příhoda? „Pokud to porovnám s minulým ročníkem, vývoj turnaje ovlivnilo i losování soupeře. Začínali jsme proti týmu UK, který je pokaždé nejsilnější. Letos to bohužel nevyšlo. V minulém ročníku jsme jej potkali až ve finále, ale i tenkrát jsme proti němu neuspěli. Je opravdu znát, že za tým Univerzity Karlovy nastupuje spousta kluků, kteří hrají hokej profesionálně. Rozdíl na ledě je pak znát,“ přiznal.

ČVUT tedy sklouzlo do boje o třetí místo a tým Univerzity Karlovy čekal již pátý finálový souboj. Semifinálové utkání mezi ČZU a VŠE bylo obzvlášť ze strany Zemědělců plné očekávání. Ti jsou pravidelnými účastníky bojů o třetí místo, pokud vynecháme rok 2013. Tehdy postoupili až do finále, kde v nájezdech porazili do té doby suverénní „UKáčko“. Vloni naopak skončili až na posledním místě a měli tedy co napravovat. K jejich smůle jim ale jediná branka z hokejky Vyskočila nic lepšího, než další boj o bronz, nepřinesla. „Obhajovali jsme čtvrté místo, takže hůř to skončit nemohlo (smích). Myslím si, že první utkání jsme odehráli docela dobře. Byli jsme aktivní, nicméně soupeř projevil svoji kvalitu a bohužel jsme inkasovali po vlastních chybách, někdy úplně zbytečně. Kdyby kluci hráli trochu víc zodpovědně, nemuselo by se to stát. Nicméně stalo se a do zápasu o třetí místo jsme tak nastoupili s cílem jej vyhrát,“ zhodnotil trenér ČZU Jan Valder.

Tato cílevědomá taktika se nakonec vyplatila. ČZU vstřelila v utkání o třetí místo tři branky, na které soupeř z ČVUT odpověděl pouze jedinou šťastnou střelou. „Mrzí nás, že jsme nevybojovali lepší výsledek. Chybělo nám asi trochu štěstí. Inkasovali jsme zbytečné góly z našich lehkomyslných chyb, a pokud jsme chtěli vstřelit branku my, museli jsme se na ni hodně nadřít. S jedním gólem na turnaji nemůžeme vyhrávat,“ potvrdil gólman Příhoda.

Zemědělci si i díky nezdolné podpoře ze svého kotle vybojovali v pořadí druhý bronz. S čím do rozhodujícího zápasu vstoupili? „Řekli jsme si, co budeme hrát a to jsme splnili. Druhý poločas byl z naší strany trochu vlažnější, kluci si ale uvědomili, že hrajeme hlavně pro diváky, kterých bylo opravdu spousta. Kotel ČZU byl vynikající a já bych tímto rád poděkoval všem našim fanouškům, kteří dorazili. Řekli jsme si ´pánové, pojďme to hrát pro ně´ a zápas o třetí místo jsme tak zvládli jak po taktické, tak po výsledkové stránce,“ prohlásil trenér Valder.

Finálová formace VŠE – UK byla k vidění během prvních dvou ročníků Bitvy a pokaždé skončila jasným vítězstvím druhého z týmů. Nic se na tom nezměnilo ani tentokrát, i když utkání bylo samo o sobě natolik vyrovnané, že se jeho první poločas odehrál bez jediného gólu. Ve druhé polovině ale proměnil Klindera a deset minut před koncem Petra Novák, vítězství napomohly i výborné zákroky brankáře Olivy.

Pohár primátora hl. m. Prahy se tedy z kabiny Karlovy Univerzity nevzdálil na dlouho. Jeho páté vydobytí ale nebylo snadné a nejistoty vyrovnaného zápasu si byl vědom i jeden z trenérů vítězného týmu Jan Kregl. „Někteří kluci tu jsou poprvé a byla to pro ně nová zkušenost. Jiní naopak vědí, že to není jednoduché, protože zápasy byly někdy dost vyrovnané. Naštěstí se nám je pokaždé podařilo zlomit na naši stranu,“ přiznal s úlevou v hlase.

Pocit vítězství se ale nikdy neomrzí, což potvrdil i trenér Kregl. „Hokejovou bitvu jsme vyhráli již popáté a emoce spojené se sportem a vítězstvím jsou pokaždé velmi příjemné,“ uzavřel.

K náročnému finálovému utkání a ještě náročnějšímu soupeři se vyjádřil také kapitán týmu Vysoké škole ekonomické Vítězslav Pelc. „Je to takový osudový soupeř pro nás všechny. Drželi jsme se docela statečně, kluci ale ukázali, že jsou častěji na ledě a více bruslí. Na to my postupem utkání dopláceli a nakonec to ovlivnilo i samotný výsledek. My tolik netrénujeme a netrávíme spolu tolik času. Na našich výsledcích si to tedy vybralo svoji daň,“ přiznal.

Co ale kapitán stříbrných vicemistrů velmi ocenil, byla hojná účast na celé akci. „Z celého večera mám skvělé dojmy. Jsme rádi, že se přišlo podívat tolik lidí, protože je to pro nás velký zážitek hrát před plnými ochozy. Možná to není úplně pohodlné přijít večer před svátkem a podporovat a sledovat nás dlouho do noci. Za to bychom chtěli našim příznivcům, ale i fanouškům jiných škol poděkovat,“ pochvaloval si Pelc.

Díky stále rostoucímu zájmu o Hokejovou bitvu se úroveň akce zvedá, což se projevuje jak na kvalitě hry, tak i v dalších ohledech jako je například její doprovodný program. Dobrá tisícovka studentů ukázala, že umí fandit stejně dobře, jako nejvěrnější jádro kteréhokoliv jiného kotle a stará hala se díky jejich neochvějnému podporování otřásla v základech. Uklízet se v ní sice bude možná ještě v neděli, nejdůležitější je ale fakt, že zájem o spojení univerzitního a hokejového života je velký a pravděpodobně ještě poroste.

Autor: hokej.cz

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20