Aktuality

Bruslení zdarma, soutěže, Mikulášská nadílka, setkání se sportovci-ambasadory titulu Praha Evropské hlavní město sportu 2016, zlatými hokejisty z Nagana, oslava Silvestra a Nového roku a ještě mnohem víc čeká na děti i dospělé na kluzišti na Letné. Brána areálu s ledovou plochou naproti stadionu Sparty se otevře v sobotu 3. prosince a otevřená bude každý den až do 1. ledna 2017.

Kluziště bude k dispozici každý den od 9.00 do 21.00 hodin, s výjimkou 24. prosince (do 16.00 hodin). Denně bude probíhat od 10.00 do 18.00 hodin animační program na ledě pro děti – hlavně nejrůznější soutěže a hry.

Připraveny jsou i velké programové dny:

  • 3. prosince – Lední zimní olympiáda
  • 4. prosince - Po čertech dobrá neděle
  • 5. prosince – Mikuláš na ledě
  • 10. prosince – Oficiální ceremoniál ukončení titulu Praha Evropské hlavní město sportu
  • 17. prosince – Vzpomínka na Nagano
  • 31. prosince – Silvestr na ledě
  • 1. ledna – Bruslení pro dětské domovy (ale nejen pro ně)

K dispozici bude půjčovna bruslí, pro děti školička bruslení, kde budou výuku zajišťovat profesionální bruslaři, kteří mají bohaté zkušenosti. Návštěvníci si budou moci koupit něco na zub či na zahřátí ve vyhřívaném stanu, kde bude široká nabídka občerstvení od tradičního staročeského trdla až po svařené víno.

Během velkých programových dnů se objeví známé sportovní osobnosti a také hvězdy české zábavní a hudební scény. Mimo jiné to bude akrobatický lyžař Aleš Valenta, atletický vícebojař Roman Šebrle, plážové volejbalistky Barbora Hermanová a Markéta Sluková nebo někteří z hokejistů „zlatého“ českého týmu z Nagana. Bavit vás budou například Abba Revival, Maxim Turbulenc a v dětském programu animátoři Mireček a Leontýnka.

Podrobný program naleznete na portálu praha.eu (zde), kde budou k dispozici i další aktuální informace ke kluzišti na Letné.


Hlavní město představilo nový zimní klip k projektu Evropské hlavní město sportu 2016. Již nyní je ke zhlédnutí na webových stránkách metropole, sociálních sítích hlavního města a bude k vidění také na akcích, které se ještě do konce roku v rámci projektu odehrají.

Vzhledem k tomu, že v Praze ještě pořádně nesněžilo, natáčel se klip ve SkiResortu Černá hora PEC. Natočené záběry byly pak postprodukcí „namontovány“ k pražským panoramatům. V klipu vystupují mimo jiné reprezentant České republiky ve snowboardcrossu David Bakeš, lyžaři Tereza Votavová a Šimon Bartík nebo parkourista Daniel Samek. Hudbu opět dodala skupina Portless. Natáčení klipu, který bude v prosinci promítán v letadlech společnosti ČSA, trvalo celkem pět dní.

Se samotným titulem Evropské hlavní město sportu 2016 se Praha rozloučí ve velkém stylu. Od 3. prosince do 1. ledna bude malým i velkým na Letenské pláni k dispozici ledová plocha zdarma. Kluziště z přírodního ledu má rozměry 40 x 20 m. To je pro představu velikost házenkářského nebo 2/3 standardního hokejového hřiště. K dispozici je i půjčovna bruslí.

„Praha sice není tradičním střediskem zimních sportů, ale myslím, že bychom byli až překvapeni, kolik zde žije nadšených lyžařů, běžkařů či bruslařů. Proto určitě stojí za to, zlepšovat v rámci rozumných mezí podmínky pro zimní sporty i v hlavním městě. Přeju všem, aby si kluziště na Letné během prosince parádně užili, bude to určitě skvělé zakončení roku, v němž byla Praha Evropským hlavním městem sportu," řekl náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

První sobota, 3. prosince, bude patřit „Lední zimní olympiádě“, kterou bude moderovat bývalý akrobatický lyžař Aleš Valenta. Následující den, 4. prosince, si užijí celé rodiny při akci „Po čertech dobrá neděle“, oficiální zakončení titulu se bude konat 10. prosince za účasti předních sportovců. V další dny budou mít návštěvníci možnost zavzpomínat na české vítězství v Naganu přímo s hokejisty z tehdejšího zlatého týmu. Chybět nebude ani Silvestr na ledě a další akce. Program a více informací ke kluzišti je k dispozici zde.

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok oceněno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury jej od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES; European Capital of Sport Association) městům z členských států EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě.


Zveme děti, rodiče, prarodiče, malé i velké Pražany, 4. prosince na kluziště na Letné, kde si mohou užít „Po čertech dobré neděle“. Akce je zdarma, stejně jako všechny dny a programy na kluzišti na Letné, které bude v provozu až do 1. ledna 2017.

Po čertech dobrá neděle

V neděli 4. prosince 2016 se v prostorách obchodního centra Lužiny uskuteční simultánní zápas velmistrů na 12 šachovnicích a simultánka velmistrů. Zápas i simultánku odehrají nejlepší český šachista David Navara a člen týmu mistrů světa a olympijských vítězů Sergej Movsesjan (Arménie).

Alternativní simultánka, ve které se velmistři střídají tah po tahu, začne v 11 hodin dopoledne.  Vstup je volný, každý si může přijít zkusit zahrát šachovou partii s velmistrem.

Simutánní zápas velmistrů na 12 šachovnicích začne v 15.00 hodin a předpokládané zakončení je kolem 20. hodiny. V restauraci Pivovaru Lužiny, který je rovněž součástí obchodního centra (Praha 5, Archeologická 2256/1), budou průběh jednotlivých partií komentovat velmistr Vlastimil Hort a mezinárodní mistr Tadeáš Kriebel.

Obdobný zápas, ale pouze na 8 šachovnicích, sehráli v roce 1982 v gruzínském Tbilisi bývalý mistr světa Michail Tal a legendární David Bronštejn. Velmistr Tal tehdy vyhrál 5:3.

Akci pořádá Pražská šachová společnost a více informací o ní naleznete na webu www.praguechess.cz, kde bude rovněž probíhat online přenos všech partií.


Capoeira je unikátní brazilské bojové umění. Onou zvláštností je komplexní propojení akrobacie s bojovými prvky. A také s tancem, hudbou a zpěvem. V Praze je v současné době osm sportovních center, které mají toto bojové umění ve svém programu. Jedním z nich je Abadá-capoeira, jejíž tréninky se konají v budově Střední odborné školy v Karlíně.

V Praze se také minulý měsíc uskutečnilo první mistrovství Střední Evropy v capoeiře pod názvem I. Jogos Visegrad. Dějištěm byl karlínský Sokol a sešlo se zde téměř sto capoeiristů ze Slovenska, Polska, Maďarska a samozřejmě z České republiky. V sobotu (15. 10.) proběhly tréninky a vyřazovací kola a nedělní finále se konalo za přítomnosti diváků. Každá země si odnesla nějakou medaili, pražský tým se může pochlubit druhým místem v jedné ze dvou kategorií, v nichž se soutěžilo.

Skvělé výkony a napínavé hry po celou dobu Jogos Visegrad ukázaly, že (nejen) v těchto čtyřech zemích je capoeira na dobré úrovni a má skvělý směr. To potvrzují i skvělá umístění českých závodníků-finalistů na mistrovstvích Evropy, tzv. Jogos Europeos, které se v příštím roce budou konat přes velikonoční svátky (14. –17. 4. 2017) také v Praze a na které jsou zváni nejen příznivci bojových umění, ale i všichni, kteří chtějí poznat a zažít atmosféru tohoto jedinečného sportovního klání.

Více informací nejen o připravovaných akcích je k dispozici na webových stránkách abadacapoeira.cz. Případní zájemci se bez ohledu na věk, pohlaví či fyzickou zdatnost mohou zastavit na trénincích, které probíhají každé úterý a čtvrtek od 20:00 hodin v SOŠ, Kollárova 5, Praha 8 – Karlín. Rádi vás zasvětí do tajů tohoto úžasného bojového umění.


Ve čtvrtek 24. a v pátek 25. listopadu 2016 proběhne na VŠTVS PALESTRA a FSv ČVUT v Praze konference, na které vystoupí odborníci na oblast využití stavebních konstrukcí a ploch pro sport ve městech z České republiky a dalších sedmi evropských zemí.

„Praha je v letošním roce Evropským hlavním městem sportu. V rámci tohoto titulu se povedlo investovat v oblasti sportu stovky milionů korun. V tomto tempu nesmíme polevit. Město z mého pohledu musí v oblasti sportu především zajišťovat co nejlepší podmínky pro sportování a chovat se přitom co nejefektivněji. Proto konference tohoto typu vítám s otevřenou náručí," řekl náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Konference začne ve čtvrtek 24. 11. v nové budově Vysoké školy tělesné výchovy a sportu PALESTRA v Praze 9-Kbelích. První jednací den je zaměřen na využití a revitalizaci ploch pro sport a aktivní trávení volného času ve městech. VŠTVS PALESTRA podepsala v listopadu letošního roku Memorandum o spolupráci s městskou částí Praha 14, v jejímž katastru leží park Klánovice – Čihadla. A právě v rámci nově vzniklé spolupráce bude realizován projekt návrhu revitalizace této velké plochy v bezprostřední blízkosti sídliště Černý most, jeho zahájení bude mj. na konferenci prezentováno.

Konferenci zahájí rektor VŠTVS PALESTRA prof. PhDr. Václav Hošek, DrSc., který o nově navázané spolupráci říká: „Velmi si vážíme možnosti spolupráce na tak významném projektu. Do jeho realizace plánujeme zapojit nejen odborníky, ale i studenty naší vysoké školy, kteří studují programy se zaměřením na wellness. Plánujeme zapojení studentů v rámci jejich výuky i tvorby semestrálních i závěrečných pracích a využít jejich kreativitu nejen v oblasti realizace parku, ale i následného využití jednotlivých sportovišť.“

Na konferenci budou představeny také úspěšné realizace ze zahraničí, Olympijský park v Pardubicích a realizovaná architektonická soutěž na revitalizaci areálu Dukla v Pardubicích, idea využití prostoru Negrelliho viaduktu v Praze a další. Nesmíme zapomenout i na přednášky se zaměřením na trendy v oblasti městských sportovních aktivit.

V pátek 25. 11. proběhne na Stavební fakultě ČVUT v Dejvicích druhá část konference. Místem konání je hala D, ve které se sejdou architekti a odborníci na sportovní stavby. 

Hlavní téma je Dynamická architektura s membránovými konstrukcemi. „Profesor Martin Rajniš a jeho Huť architektury představí svou nejnovější práci, vzducholoď Gulliver. Ze Stuttgartu přijede Jürgen Hennicke, přímý spolupracovník Freie Otta, architekt Petr Franta přednáší o plášti nové budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze Dejvicích. Z Londýna přicestuje architekt Pavel Hladík se svou přednáškou o sportovních stadionech s ikonickou architekturou,“představuje alespoň některé přednášející doc. ing. arch. Miloš Kopřiva, odborný garant konference na ČVUT FSv. Celkem vystoupí 11 přednášejících, z toho 6 ze zemí Evropské unie a 5 z České republiky.

Konference je podpořena z prostředků projektu Praha hlavní Evropské město sportu 2016 a je pořádána za podpory městské části Praha 14. Účast na ní je zdarma. Záštitu nad ní převzali rektoři obou partnerských vysokých škol, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a starosta městské části Praha 14.

Kontakt pro média a na místě v den akce:
Lucie Satrapová, tel.: 608 373 131, e-mail: [email protected]


Rok 2016 byl pro Prahu jako pro držitele titulu Evropské hlavní město sportu rokem masivní podpory rozvoje sportovních aktivit. S jeho přicházejícím koncem však nastal čas titul předat do dalších rukou, neboť pro rok 2017 se Evropským hlavním městem sportu stalo město Marseille. Jeho zástupcům titul ve středu 16. listopadu v Bruselu symbolicky předali představitelé Prahy.

Jak náměstek primátorky Petr Dolínek zdůraznil, zmíněným titulem nic nekončí, ale naopak, jde o motivaci k ještě intenzivnější práci. „Sport je fenoménem dneška. Je to pochopitelně nesmírně důležitá součást zdravého životního stylu i smysluplného trávení volného času. Je jednoznačně v zájmu města, aby lidé sportovali, aby se ke sportu vedly malé děti,“ uvedl.

Praha tedy bude i nadále pokračovat v podpoře rozvoje sportu ve všech jeho podobách a pro co nejširší okruh svých obyvatel. „Musíme udržet dostatek prostředků z rozpočtu města na sport, abychom mohli opravovat sportoviště, stavět nová, podporovat sportování dětí a mládeže. Považuji to za skvěle vynaložené finanční prostředky. Vrátí se nám to, stejně jako by se nám, bohužel negativně, vrátilo, kdybychom oblast sportu podcenili,“ dodal Antonín Lébl, předseda Výboru pro sport a volný čas pražského zastupitelstva.

Hlavní město Praha je celosvětově známá jako historická perla a centrum kultury a vzdělanosti. Nelze však žít pouze z minulosti a tradic, Praha jako středoevropská metropole má potenciál svým obyvatelům nabídnout rozhodně více. „Musíme hledět dopředu a nabízet Pražanům co nejkvalitnější život v našem městě. Jsem přesvědčen, že jeho nedílnou součástí musí být i sport,“ zakončil náměstek Petr Dolínek.

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok oceněno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury jej od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES; European Capital of Sport Association) městům z členských států EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě. Hlavním cílem ACES je dosáhnout kvalifikovaného rozvoje sportu v členských městech a současně zvyšovat význam sportu v celospolečenském měřítku. Každý rok je vybráno jedno Evropské hlavní město sportu (města s více jak půl milionem obyvatel), dále několik Evropských měst sportu (25 tisíc až 500 tisíc obyvatel) a také několik Evropských maloměst sportu (do 25 tisíc obyvatel). Od roku 2013 se nově vyhlašuje také Nejlepší evropské sportovní zařízení.

V rámci Celoměstských programů podpory sportu a tělovýchovy na rok 2016 přišlo 1215 žádostí o podporu. Mezi úspěšné projekty bude celkem rozděleno více než 517 milionů korun. Další finance byly rozděleny přímo v rámci titulu Evropské hlavní město sportu 2016, a to konkrétně 28 910 000 Kč pro 340 projektů.

Sport je nejpopulárnější volnočasovou aktivitou Pražanů. Aktivně se mu věnuje zhruba 60 procent místní populace, což představuje 750 tisíc lidí. I v porovnání s průměrem České republiky je sport v Praze velmi populární a nadprůměrně praktikovaná aktivita. Nejoblíbenějším sportem v Praze je fotbal spolu s fitness. Velmi populární je také plavání a běh, kterému se věnuje minimálně jednou měsíčně celá třetina všech Pražanů.

Město Praha nabízí velké množství sportovišť a různých zařízení pro rekreační, vrcholové i profesionální účely. V současnosti Praha disponuje 712 sportovišti, z toho je 55 koupališť a venkovních bazénů, 33 krytých plaveckých bazénů, včetně hotelových a fitness bazénů, 53 sportovních hal, 12 zimních stadionů, dále 255 hřišť a 304 tělocvičen.


Olympioničky Markéta Sluková a Barbora Hermannová, společně s jejich trenérem Simonem Nauschem, podpoří celorepublikovou akci Zažij beachvolejbal.

Celorepublikový beachvolejbalový den otevřených dveří pořádá Česká asociace beachvolejbalových klubů 17. listopadu v Praze, Plzni, Pardubicích a v Pelhřimově. Akce se zúčastní i nejlepší česká dvojice - olympioničky Markéta Sluková a Barbora Hermannová a jejich trenér Simon Nausch.

Mezi hlavní tváře budou kromě Báry a Markéty patřit aktuální tuzemské mistryně Kristýna Kolocová, Michala Kvapilová, aktuální vítězové turnaje CEV Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, olympionik Martin Lébl, juniorské mistryně Evropy Maixnerová, Štochlová nebo juniorské reprezentační duo Resová, Kotlasová.

V Praze, Plzni, Pardubicích a v Pelhřimově čekají na děti a studenty ukázkové tréninky českých reprezentantů, volné hodiny pro hru, turnaj i exhibice nejlepších českých hráčů,” přibližuje program akce Zažij beachvolejbal Jan Herget, předseda ČABVK.

Akce se uskuteční ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem a pod záštitou Českého olympijského výboru. Mediálním partnerem je největší volejbalový portál volleycountry.cz.

Přehled programu v Praze:
Hamr Záběhlice ukázkový trénink aktuálních mistryň České republiky Kristýny Kolocové a Míši Kvapilové
Beachklub Pankrác pražská juniorliga za účasti juniorských mistryň Evropy Martiny Maixnerové, Sáry Štochlové
Beachklub Strahov studentský den ČVUT a exhibice reprezentantů Ondry Perušiče a Davida Schweinera
Beachklub Ládví studentský turnaj, ukázkové tréninky, školení trenérů, ukázkový trénink Simona Nausche
ABC Beach Braník ukázkový trénink olympionika a čtyřnásobného nejlepšího volejbalisty ČR Martina Lébla
Prague Beach team ukázkové kempy zaměřené na výuku jednotlivých základních beachvolejbalových úderů a na vyzkoušení různých herních situací pod vedením profesionálních trenérů.

 

Další místa akce:
Beachwell Pelhřimov den otevřených dveří
Beachservice Plzeň den otevřených dveří
Beachservice Benešov den otevřených dveří


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20