Aktuality

Sdružení Senior fitnes, o. s. ve spolupráci s Konto Bariery/SenSen uspořádali 14. října
na hřišti TJ SaBaT v Praze Tróji další sportovní klání pro aktivní seniory pod názvem „Den pro 
zdraví“. Ačkoli počasí této akci opravdu nepřálo a téměř celý den propršel, organizátory 
příjemně překvapila vysoká účast aktivních seniorů. 

Účastníci tohoto zajímavého projektu si tak měli možnost vyzkoušet po celý den řadu 
sportovních aktivit, jako lukostřelbu, zdravotní cvičení, koloběžky, elektrokola, zařazen byl i 
softball nebo baseball. Pro vytrvalce byl připraven Nordic Walking výšlap po okolí našeho 
hlavního města.

Kromě pohybových aktivit byla pro sportovní nadšence připravena i řada zdravotních aktivit, 
a tak si přímo na místě mohli senioři nechat bezplatně vyšetřit zrak, podstoupit srdeční 
zátěžový test nebo navštívit stánek se zdravou výživou a pleťovým poradenstvím. 
Atraktivním zpestřením bylo i zastoupení CK Balancestep s Dr. Václavem Marešem, kde si jak 
muži, tak i ženy mohli vyzkoušet balancestep, světovou novinku ve sportu a rehabilitaci.
Aktivní den zakončili senioři zcela netradičně, a to kulturním zážitkem.  Po skončení 
sportovních disciplín se všichni přesunuli do Národního divadla, kde pro ně byla připravena 
komplexní prohlídka od sklepení Národního divadla, přes hlediště a zákulisí, až po vyhlídku 
na střeše, odkud se naskytl neopakovatelný výhled na Hradčany, Petřín a další historické 
památky Prahy.

„Den pro zdraví“ se i přes nepřízeň počasí opravdu vydařil a již teď se mohou všichni těšit na 
další plánované setkání plné sportovních, zdravotních i kulturních aktivit. Na duben příštího 
roku připravují organizátoři celodenní akci pro nadšené seniory v ještě větším rozsahu. Bližší 
informace o dalších plánovaných projektech mohou příznivci pohybu sledovat na stránkách 
www.seniorfitnes.cz, plakátech a dalších propagačních materiálech. Tímto také organizátoři 
zvou všechny nadšené sportovce a všechny, kteří mají zájem, aby se přidali a přišli si 
zasportovat a strávit aktivně čas se svými vrstevníky.


Poděkování od sdružení Senior fitnes patří všem účastníkům „Dne pro zdraví“ a také všem 
partnerům, bez jejichž pomoci a podpory by se den plný aktivit nemohl uskutečnit. 
Pořadatelé děkují za dlouhodobou podporu zejména Magistrátu Hl. města Prahy a Městským 
částem Prahy 6, 7, 11 a 12.

Kdo jsme?

Projekt Senior fitnes vznikal pod označením Cvičení pro každý den v polovině 80 let minulého století na FTVS UK, kde na něm společně pracovaly vedoucí oddělení Zdravotní a rekreační tělesné výchovy paní PaedDr. Miluše Matoušová a známá fyzioterapeutka Ludmila Mojžíšová.  Projekt do dnešní podoby dopracoval syn Dr. Matoušové, absolvent FTVS UK a následně také studia sportovního lékařství MUDr. Miloš Matouš.

Cílem projektu je vytvoření podmínek pro pohybové aktivity seniorů a jedinců preseniorském věku, včetně vedení rekondičně rehabilitačních programů. Zajišťujeme pravidelná cvičení pro různé skupiny seniorů, včetně zdravotně oslabených chronickými nemocemi pohybového aparátu a interními nemocemi. Konečným cílem je pak udržení a prodloužení mobility seniorů a udržení stabilizace nemocných  s chronickým onemocněním.

Senior fitnes o. s. je nezisková organizace, která navazuje na aktivity Kardio klubu Motol a organizuje pohybové aktivity pro cvičence středního a staršího věku.

Kdo s námi může cvičit?

Cvičit s námi mohou všichni, nejlépe ti, kteří jsou narozeni před rokem 1965.

Kde pořádáme tělovýchovné hodiny?

V ZŠ, SŠ, Fit centrech a tělocvičnách na území Prahy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17 a 20. Také v Olomouci, Karviné, Českých Budějovicích, Kladně, Plzni, Teplicích, Ostravě, Liberci a Brně. Zájemcům umožníme  získat certifikát cvičitele Senior fitnes a následně pokračovat jako cvičitel společně s námi.

Tělocvičny

Pro zachování možnosti cvičitele věnovat se každému cvičenci podle jeho zdravotních možností a potřeb je nutno dodržet určitou velikost každé skupiny cvičenců. Proto je možné chodit cvičit po přihlášení na konkrétní čas do konkrétní tělocvičny. V současné době se lze přihlašovat ke cvičení v následujících místech a termínech - přihlašujte se na kontaktech uvedených v rubrice "Kontakty" na stránkách www.seniorfitnes.cz nebo

tel: +420 737 278 727;  +420 603 464 265

Přesné rozpisy cvičebních hodin v Městských částech Prahy naleznete na stránkách www.seniorfitnes. cz

 

Pořádáme i jiné aktivity

Mimo samotného základního pohybového cvičení pořádáme též pro seniory v našem centru na poliklinice Petřiny ve Stamicově ulici v Praze 6, pravidelnou výuku jazyků - angličtiny, němčiny, dále bridže, základů práce na PC, též výuku základů a teorie hry v šachy a pro zájemce i výuku zpěvu v pěveckém kroužku, který chceme dále rozšiřovat i na jiná místa v Praze. Kromě toho nabízíme seniorům různé druhy a typy masáží. Naše organizace se tímto snaží pro seniory provádět takové aktivity, které je přitahují a zajímají, což je smyslem naší činnosti. Kromě výše uvedených aktivit organizujeme též pravidelná cvičení v bazénech v Radlicích, Podolí, Olšance a připravujeme činnost též na dalších místech. V rámci našeho sdružení Senior fitnes pořádáme pro zájemce i zdravotní cvičení v Itálii, o které je poměrně velký zájem. Je jinak samozřejmé, že každý senior, který se zúčastní jakéhokoliv cvičení nebo kurzu, musí uhradit stanovený symbolický poplatek. Není též od věci se i zmínit, že v rámci našeho sdružení Senior fitnes můžeme seniorům, pokud potřebují, nabídnout nebo i po dohodě zapůjčit různé typy zdravotních pomůcek.

 

Se Senior fitnes k moři

I letos senioři navštívili italskou Palmovou riviéru a zavítali do příjemných turistických středisek La Capannina a Verde Mare v oblasti Porto San Giorgio v provincii Fermo u Středozemního moře.

 

Pro seniory je každoročně připraven bohatý a pestrý program plný pohybových aktivit, ale také kulturních a poznávacích zážitků. Příznivci zdravotního tělocviku si mohou vyzkoušet cvičení na suchu a ve vodě pod odborným dozorem skvělých cvičitelů. Aktivní senioři se řídí heslem:  Září je měsíc cestujících seniorů.

 

„Dny pro zdraví“

Tyto „Dny“ jsou pravidelně pořádány v Praze a pro seniory jsou připraveny pohybové, zdravotní, ale i kulturní aktivity. Poslední „Den pro zdraví“ proběhl v říjnu, těšil se vysokému zájmu účastníků a senioři si kromě sportovních disciplín mohli nechat bezplatně vyšetřit zrak, podstoupit zátěžový test srdce nebo vyzkoušet balancestep. Organizátoři připravují další den plný sportu a dalších aktivit na jaro 2016.

 

Centrum Senior fitnes - poliklinika Petřiny
Stamicova 1968/21
162 00 Praha 6 - Petřiny 

 

 

 

Otevřený trénink se uskuteční v největší sportovní hale v ČR O2 aréně 10. listopadu 2015
od 12 hodin.

Hlavní město Praha zve děti z pražských škol na otevřený trénink české reprezentace v rámci finále Fed Cupu. Žáci a studenti mohou vidět v akci největší hvězdy českého tenisu v čele
s Petrou Kvitovou, Lucií Šafářovou, Karolínou Plíškovou nebo Barborou Strýcovou a podpořit je v cestě za titulem.

„Velice nás těší, že hlavní město Praha může být dějištěm tohoto finále a dalších významných sportovních akcí i v návaznosti na nadcházející rok Praha Evropské hlavní město sportu,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

Český tým bude obhajovat prvenství z minulého roku, ve kterém triumfoval nad týmem Německa. Petra Kvitová a Lucie Šafářová hrály finále již v letech 2011, 2012 i 2015. Obě hráčky se navíc v letošním roce probojovaly na Turnaj mistryň v Singapuru.

„Na otevřený trénink jsme pozvali žáky a studenty z více jak 180 škol včetně Domů dětí
a mládeže hl. m. Prahy. V minulém roce se tréninku účastnilo více jak 1200 dětí,
které hráčkám vytvořily skvělou kulisu. Doufáme, že to bude motivovat ke sportu děti
a mladé lidi,“
dodal radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

V prostorách O2 arény se žáci a studenti navíc mohou těšit na autogramiádu českých tenisových reprezentantek. Zároveň budou mít možnost vidět a vyfotit se s trofejí pro vítěze nejprestižnější ženské kolektivní tenisové soutěže Fed Cupu. Otevřený trénink je určen výhradně žákům a studentům z pražských škol, kteří mají vstup zdarma.

 

Praha se v uplynulých dvou dnech stala dějištěm historicky prvního mistrovství světa v indoor skydivingu. Dynamický sport, který patří do oficiální letecké rodiny teprve rok a půl, hostil 202 letců z 23 zemí. O tituly mistrů světa se bojovalo v několika kategoriích v rámci čtyř disciplín. Nejcennější vavříny si odvážejí Francouzi, kteří triumfovali hned dvakrát. Mistry světa jsou i Finové, Poláci, Švýcaři, Američané a Belgičané. Nejlepší Češi skončili v týmové soutěži Dynamic 4Way druzí.

 

„Užili jsme si tu úžasný svátek sportu, závodníci tu vytvořili fantastickou atmosféru. Jen je mi trochu líto českých sportovců, kteří věřili, že jim domácí prostředí pomůže a nakonec skončili několikrát těsně pod stupni vítězů. Ale pro mne jsou to hrdinové. Ve chvíli, kdy se ostatní soustředili pouze na výkony, naši závodníci pomáhali s organizací a připravovali zázemí pro všechny ostatní. Možná právě rozmělněná koncentrace je stála lepší umístění.  Český tým ale ukázal obrovskou sílu. Smekám před nimi, před jejich výkony i před tím, jak jsou vstřícní,“ okomentoval právě skončený světový šampionát jeho ředitel Jiří Blaška.

 

Skvělá atmosféra mistrovství dopadla i na diváky, kteří osobně zavítali k letňanskému tunelu. Po oba dny byla zaplněná tribuna od samého rána až do pozdních nočních hodin. Letci předváděli neskutečné kousky, během prvního soutěžního dne zaplnili soutěžící větrný tunel nepřetržitě na více než 17 hodin. Fantastické výkony letců napříč všemi kategoriemi oceňovali diváci bouřlivými ovacemi i ve stoje.

 

Jeden z nejnapínavějších soubojů o titul mistra světa přinesla nejnovější disciplína Dynamic. Závěr soutěže čtyřčlenných týmu byl velmi těsný. Volnou disciplínu (free routine) vyhrál český tým, ale v rychlostní části (speed) zvítězili Francouzi. Souboj tak pokračoval tiebreakem, kde nakonec francouzští Windoor Warriors zvítězili nad českými Mad Ravens o jedinou desetinu sekundy. „Jsme s druhým místem spokojení, ale zároveň smutní, bylo to opravdu velmi těsné. Ale to je prostě sport. Celý turnaj jsme zalétali bez jediné chyby, takže kdybychom teď prohráli rozdílem třeba pěti, deseti vteřin, bylo by to lepší. Ale jo, stříbro je super. Celkově byl tento šampionát bezvadný. Konečně se tento sport dostal na úroveň mistrovství světa a já jsem šťastný, že jsem ho mohl zúčastnit,“ řekl Ivan Farbák z týmu Mad Ravens.

 

Zato Francouzi si po zásluze své prvenství užívali. „Je to neuvěřitelný pocit, nevím, jak to popsat. Jsem hrozně spokojený s naším výkonem, všechno nám perfektně sedlo. A závěr šampionátu jako tenhle je prostě sen. Byl to skvělý šampionát a rozhodně to oslavíme. Ale radši se mě neptejte jak,“ zářil člen vítězného francouzského týmu Windoor Warriors Léo Blanchon. Druhý český tým Hurricane Factory 4Way v této disciplíně obsadil čtvrté místo.

 

Strhující boj přineslo i nedělní finále disciplíny Freestyle, ve které soutěžili jednotlivci. Favoritkou závodu byla finská reprezentantka Inka Tiittová, která svou roli potvrdila a z Prahy si odváží titul historicky první mistryně světa ve freestyle v indoor skydivingu. „To zní úžasně, jsem hrozně šťastná. Když jsem viděla při tréninku ostatní soutěžící, bylo mi jasné, že to bude tuhý boj. Všichni byli úžasní. Proto jsem si říkala, že když budu na bedně, bude to skvělý úspěch. A samotnou mě překvapilo, jak dobře mi to šlo a že to nakonec vyšlo až na prvenství. Jsem původně tanečnice, takže jsem v tomto sportu spojila věci, které mám ze všeho nejraději a tančit ve vzduchu je prostě úžasný pocit. Hrozně mě baví vytvářet nové kreace a pozice a tvořit stále nový a nový styl létání. Šampionát jsem si moc užila, sledovala jsem i ostatní v dalších disciplínách. V tomto sportu jsme jako velká rodina, fandíme si a radíme si. Leonid Volkov, který skončil třetí, mě i učil a ukazoval detaily ke zlepšení. On je pro mne obrovská inspirace. Ale samozřejmě někde uvnitř chceme všichni samozřejmě zvítězit. Ale když se zadaří někomu jinému, je to taky skvělé a jsme šťastní,“ popsala své pocity po soutěži Inka Tiittová.

 

VIP porota oceňovala hlavně dynamiku

 

Disciplína Freestyle byla mimořádná i kvůli dvojímu hodnocení. Toho druhého se, mimo regule šampionátu, zhostila speciální porota, kterou vytvořila tanečnice a choreografka Qaša, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda a akrobatický letec Martin Šonka. A že bude o zábavu postaráno, ukázali hned na začátku. Tak ta se mi líbí už teď,“ zhodnotil ještě ve dveřích tunelu finskou závodnici Inku Tiittovou David Svoboda, který tak dal najevo, podle jakých kritérií bude volit vítěze. Tanečnici Qašu zaujaly zejména prvky break dance. „Hodnotila jsem samozřejmě celkový dojem, ale když někdo předvedl opravdu obtížné prvky, které měly dynamiku, měl ode mě body navíc. Výkony všech byly parádní, měly dynamiku, občas se mi i zatajil dech,“ doplnila. Nevěřícně nad výkony finalistů kroutil hlavou i Martin Šonka. „To já se zaměřoval kromě celkového dojmu i na detaily, třeba úsměv na tváři,“ vtipkoval při hodnocení. Pak ale vysekl poklonu všem letcům. „Byly tu k vidění opravdu technicky náročné figury. Mně se nejvíce líbily dynamické pasáže s rotacemi kombinované se statickým zastavením na místě,“ uznale řekl Martin Šonka. Vítězem a držitelem titulu Hurricane Factory Talent se stal Leonid Volkov z Ruska. „Všichni finalisté byli úžasní. Vlastně se mi trochu ulevilo, když tam někdo ze soutěžících udělal malinkou chybičku. Protože kdyby ne, tak bych musel všem nasázet nejvyšší body, a to by pak soutěž ztratila smysl. Myslím, že jsme vybrali dobrého vítěze,“ dodal své působení v netypické porotě David Svoboda. „Leonid má výraz, má expresi. On je prostě šoumen,“ zhodnotila za všechny jeho excelentní výkon Qaša.

 

Velkým překvapením v dalších soutěžích bylo čtvrté místo Čechů ve Vertikální skupinové formaci. Tato čtveřice se totiž dala dohromady před pouhými pěti měsíci. I zde byl boj o vítězství těsný, jediný bod rozhodl o dalším vítězství Francouzů.

 

Ve skupinové formaci zvítězili jasní favorité. V dívčí kategorii vyhrály Američanky, mezi muži nenašli přemožitele Belgičané. Ve Freestylu startovali i junioři. Jejich soutěž ovládla Polka Maja Kuczynská, která se před čtyřmi lety přímo v letňanském tunelu učila létat. V Dynamice dvojic pak všechny přítomné nejvíce pobavila sestava české dvojice Jitka Vycpálková – Jonáš Krása, která vystupovala pod názvem Ginger & Fred a ve větrném tunelu předvedla skutečné tanečné vystoupení, které lahodilo oku.

 

„Mám od světové letecké asociace FAI jen samé pozitivní ohlasy, o našem mistrovství všichni mluví v superlativech, a to mě moc těší. Pokud bychom se rozhodli pro další kandidaturu, máme určitě spoustu kladných bodů. Zároveň si však nepomůžeme sami. Byl bych velmi rád, kdyby k tomuto krásnému a rozvíjejícímu se sport našli cestu i partneři a státní správa, kteří by podobné akce v tomto sportovním odvětví podpořili. Pokud na to nebudeme sami, rozhodně do toho jdeme znovu,“ dodal závěrem Jiří Blaška, ředitel 1. Mistrovství světa v indoor skydivingu 2015.

 

VÝSLEDKY:

FS4 Open (Formation Skydiving) – Skupinová formace, muži

 1. HayaBusa (BEL) – David Grauwels, Andy Grauwels, Dennis Praet, Jeroen Nollet
 2. Black Cat (RUS) – Alexander Kvochur, Valentin Ilin, Evgeny Stashchenko, Vasily Korotkov
 3. FLY-IN France (FRA) – Damien Gouriou, Laurence Hervel, Charles Rommel, Kévin Mansion

6. Hurricane Factory Bad Boys (CZE) – Jan Klapka, Václav Prokeš, Marian Jeziak, Jan Lukavec

 

FS4 Female (Formation Skydiving) – Skupinová formace, ženy

 1. Golden Knights Female 4-way (USA) – Dannielle Woosley, Angela Nicolas, Laura Davis, Jen Davidson
 2. FLY-IN France (FRA) – Sophia Pecoud, Christine Malnis, Clémentine Le Bohec, Anais Maillet
 3. Fly Like A Girl (GBR) – Claire Scott, Laura James, Kate Lindsley, Lynne Murray
 4. Hurricane Factory Chicks (CZE) – Eva Vokurková, Hana Uríková, Eva Rozkovcová, Jitka Vycpálková

 

VFS4 (Vertikal Formation Skydiving) – Vertikální skupinová formace

 1. Transfert (FRA) – Emmanuelle Droneau, Mickael Melo, Edouard Henry, Gregory Magal
 2. Flystation VFS Russia (RUS) – Maksim Rudenko, Timur Asanov, Dmitrii Beliaev, Dmitrii Lednev
 3. FlyDefinition (POL) – Dariusz Filipowski, Damian Piotr Bereda, Rafal Poplawski, Sebastian Raczyńsky

5. Hurricane Factory VFS Team (CZE) – Jan Šenekl, Tomáš Pavlis, Michal Ármai, Jakub Harrer

D2W (Dynamic 2 Way) – Dynamika 2 závodníků

 1. Team SUI I (SUI) – Filip Crnjakovic, Fabian Ramseyer
 2. Floh Well (GBR) – Ben Broad, Luke Warren
 3. Antigravity XP (USA) - Josh D'Annunzio, Zach Mullins
 4. Hurricane Factory Ginger & Fred (CZE) – Jitka Vycpálková, Jonáš Krása 
 5. Hurricane Factory Yan & Chen (CZE) – Jan Turek, Čestmír Frič 

D4W (Dynamic 4 Way) – Dynamika 4 závodníků

 1. Windoor Warriors (FRA) – Raphael Coudray, Léo Blanchon, Clément Ducloux, David Petracco
 2. Mad Ravens (CZE) – Ivan Farbák, Václav Dědek, Martin Dědek, Radek Meduna
   

 3. Inflightdubai skynamic (UAE) – Simon Whittle, Daniel Roman de la Blanca, Ryan Dudderidge, MatthewMunting

 4. Hurricane Factory 4Way (CZE) – Jan Turek, Čestmír Frič, Jakub Harrer, Jonáš Krása

FR (Solo Freestyle)

 1. Inka Tiitto (FIN)
 2. David Reader (NOR)
 3. Leonid Volkov (RUS)

 

FR (Solo Freestyle), junioři

 1. Maja Kuczynska (POL)
 2. Andrzej Soltyk (POL)
 3. Mateo Limnaios (FRA)

 

Kompletní výsledky naleznete zde:

http://www.wisc2015.com/scores

 

 Zdroj fotografií: Hurricane Factory Prague

Ve dnech 23. a 24. října odstartuje v Praze historicky první Mistrovství světa v indoor skydivingu 2015. Na programu budou čtyři atraktivní disciplíny. Ve větrném tunelu bude o medaile bojovat 204 závodníků z 23 zemí světa. Medailové ambice má i Česká republika, jejíž výprava patří s 28 letci k těm nejpočetnějším. O zpestření šampionátu se postará i speciální porota složená z VIP osobností.

„Technologie tunelu pochází z České republiky, proto jsme rádi, že se první světová soutěž koná právě u nás. V letové komoře vysoké 14 metrů a o průměru 4,3 metru se simulují podmínky volného pádu. Letci se zde pohybují rychlostí až 280 km v hodině, přitom se přetáčejí i o 180 stupňů. Zvládnout každou choreografii v bezchybné synchronizaci přitom musí závodníci ve velmi rychlém časovém intervalu, který se pohybuje mezi 30 vteřinami až dvěma minutami,“ přibližuje specifika tohoto mladého sportu Jiří Blaška, ředitel organizačního výboru 1. Mistrovství světa v indoor skydivingu 2015.

Na programu šampionátu budou čtyři disciplíny – Skupinová formace, Vertikální skupinová formace, dále Freestyle, který je určený pro individuální letce a Dynamika, kde se představí dvojice nebo čtveřice. Do Prahy se sjede bojovat o medaile 204 závodníků z 23 zemí světa a bude to skutečně světová špička. „Divákům se představí několik let neporažení Belgičané, jejichž tým tvoří profesionální vojáci. Jejich vystoupení je vždy velká podívaná. Za zmínku stojí třeba i ženský americký tým, jsou to několikanásobné mistryně světa v klasickém parašutismu,“ doplňuje Jiří Blaška.

Českou republiku bude reprezentovat 28 letců (10 žen a 18 mužů) rozdělených pro jednotlivé disciplíny do osmi týmů, dva závodníci se pak představí individuálně. Češi zároveň patří k nejpočetnější výpravě. „Unikátnost tohoto mladého sportu spočívá v tom, že některé soutěže jsou převzaté z venkovního parašutismu, ale například Dynamika jako nová disciplína využívá celý prostor letové komory a byla vyvinuta speciálně pro letový tunel,“ přibližuje Žaneta Vojtáková, manažerka pořádající společnosti Hurricane Factory Prague.

A právě v Dynamice, která je nejmladší a nejkreativnější disciplínou, bude patřit domácí tým mezi největší favority. „Již třetím rokem se účastníme všech možných soutěží, konkrétně dynamických disciplín a daří se nám hodně dobře. Vždy se pohybujeme mezi prvním až třetím místem.  Teď navíc budeme létat v domácím prostředí, letňanský tunel známe, a to bude pro nás obrovská výhoda. V tomto sportu totiž rozhodují opravdu malé detaily. Stačí minimální pohyb prstu nebo ruky a celá choreografie se může pokazit. Chvíli jsme hlavou dolů, pak zase rychlý přechod nahoru a proto je důležité se okamžitě v prostoru zorientovat, čehož bychom měli využít nejlépe ze všech,“ říká k medailovým očekáváním reprezentant Jan Turek. Hodně nabitý program bude mít během dvoudenního šampionátu i Jitka Vycpálková, která se zúčastní hned tří soutěžních disciplín – čtyřkové formace, Freestylu a Dynamiky ve dvojici. „Skončit ve čtyřkové formaci s holkami na 4. místě by byl hodně velký úspěch. Tady bude velká konkurence, létají zde armádní holky, které mají před námi náskok několika let. Freestyle beru spíše jako zkušenost a možnost si více zalétat. A v Dynamice ve dvojici s Jonášem Krásou máme připravené něco odlišného, než mají ostatní, takže bychom chtěli hlavně pobavit,“ vyjmenovává česká reprezentantka Jitka Vycpálková.

 VIP trojlístek Svoboda – Šonka – Qaša zhodnotí kreativitu

 Do programu šampionátu se zapojí i některé ze známých osobností českého sportovního a kulturního prostředí. Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, akrobatický letec Martin Šonka a tanečnice a choreografka Leona „Qaša“ Kvasnicová v tomto aktuálním složení vytvoří speciální Hurricane Factory Talent porotu. Ta bude v sobotu 24. října ve 13 hodin hodnotit výkony finalistů v disciplíně Freestyle. „Jako tanečnice se pohybuji také ve 3D prostoru, ale pořád jsem nohama na zemi. Létání v tunelu je úžasná věc a velmi inspirativní. A protože ve freestylu bude k vidění spousta kreativních prvků, tak já se ve svém hodnocení zaměřím právě na kreativitu, pružnost a celkovou choreografii. Technicky to posoudím málo, ale na vizuální stránku se určitě zaměřím. Přísná ale nebudu, to bych si nedovolila,“ komentuje s úsměvem své působení v netradiční porotě Qaša. Přísnost se nedá očekávat ani od Davida Svobody, který si stejně jako Qaša již létání v letňanském tunelu sám vyzkoušel. „Já jsem takový létající turista, mám na kontě kolem stovky seskoků venku a asi dvě hodiny v tunelu. Takže dokážu už malinko odhadnout, o co jde. O to víc můžu obdivovat výkony opravdových profesionálů. Věřím, že budu spravedlivý porotce. Hlavně jde ale o zábavu,“ doplňuje David Svoboda.

 Létání ve větrném tunelu nabízí i další, zdravotní rozměr. „Indoor skydiving není jen o zábavě, sportu. Pohyb ve volném prostoru může pomoci i zdravotně, protože blahodárně působí na neuronální sítě. Těžit z něj mohou například autisté, kteří jsou v tomto sportu velmi talentovaní a mohou v něm opravdu vynikat. I v tom vidím budoucnost indoor skydivingu,“ upozorňuje na důležitý přínos tohoto odvětví Jiří Blaška.

1. Mistrovství světa v indoor skydivingu 2015 se uskuteční ve dnech 23. a 24. října v prostorách Hurricane Factory v Praze – Letňanech. Divákům bude umožněn vstup na menší tribunu přímo u větrného tunelu, závody ale mohou sledovat i prostřednictvím živého internetového přenosu ve Fanzoně v bezprostřední blízkosti soutěžní haly. K dispozici zde budou prodejní stánky s možností vyzkoušet si letecké vybavení. Vstup na akci je zdarma.

Více o akci na www.hurricanefactory.com/prague/cz

Česká softballová asociace získala pořadatelství mistrovství světa v softballe mužů, které bude hostit 13. – 23. června 2019 Praha a Havlíčkův Brod. Světový šampionát se dosud vždy konal mimo Evropu, Česko jako dlouhodobě nejúspěšnější evropská softballová země uspělo v souboji s konkurenční nabídkou Spojených států. „O mistrovství světa jsme usilovali dlouhodobě, pro český softball to bude dosavadní vrchol v naší úspěšné historii pořádání mezinárodních akcí,“ říká předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

Česká republika v posledních letech uspořádala na domácí půdě mistrovství Evropy žen i mužů, hostila vrcholné turnaje evropských klubových pohárů i nespočet mládežnických šampionátů. Na říjnovém kongresu WBSC (Světová konfederace baseballu a softballu) v Oklahomě Česká softballová asociace uspěla se svou nabídkou na pořádání mistrovství světa mužů 2019. „Nakonec se nám podařilo přesvědčit USA, že je dobré přivést MS poprvé v historii na evropský kontinent. Chceme ukázat celému světu, že umíme pořádat světové akce a pevně věřím, že to bude mistrovství světa, které se zapíše do dějin jako jedno z nejlepších," říká předseda ČSA Gabriel Waage.

Mistrovství světa, na které se kvalifikuje 16 týmů z celého světa, bude hostit Svoboda Park v pražských Bohnicích a Hippos Arena v Havlíčkově Brodě. Hřiště v obou areálech splňují nejpřísnější parametry pro pořádání mezinárodních zápasů, disponují kvalitním zázemím pro týmy i fanoušky a mají dostatečnou diváckou kapacitu. „Ve Svoboda parku jsme před dvěma lety pořádali úspěšné mistrovství Evropy žen, Hippos Arena loni hostila evropský šampionát mužů. Oba turnaje měly mimořádně kladnou odezvu jak od fanoušků a týmů, tak z oficiálních míst. Právě dobré reference nám pomohly uspět,“ uvádí Waage.

Česká republika platí na starém kontinentu za softballovou velmoc, muži i ženy se na evropských šampionátech pravidelně umisťují na medailových pozicích. Čeští softballisté loni na domácí půdě obhájili zlaté evropské medaile. Letos na mistrovství světa v kanadském Saskatoonu dokázali poprvé od roku 2004 postoupit do play-off, kde vypadli ve čtvrtfinále s Japonskem. Softballová komunita je pochopitelně nadšená. "Hrát na mistrovství světa doma? Není nic lepšího! Ani jsem nikdy nedoufal, že se to někdy stane. Je super, že se taková akce bude pořádat v Česku,“ říká kapitán reprezentace David Mertl.

O mistrovství světa v softballe mužů

Mistrovství světa v softballu mužů pořádá Mezinárodní softballová federace od roku 1966, v posledních letech jednou za dva roky. Nejčastějšími pořadateli jsou Spojené státy, Kanada a Nový Zéland. Tyto tři státy patří také mezi nejúspěšnější týmy na světových šampionátech. Na mistrovství světa se kvalifikuje celkem 16 týmů, Češi na nich hrají pravidelně od roku 1992. Dosud nejlepším umístěním reprezentace České republiky bylo 6. místo v roce 2000 v Jihoafrické republice. V letošním roce se týmu vedenému trenérem Tomášem Kusým podařilo probojovat do play-off, nejlepší evropský celek ale následně vypadl hned ve čtvrtfinále s Japonskem a obsadil konečné 7. místo.

Podrobnosti o mistrovství světa v softballe a další informace najdete na www.softball.cz.


Jen co skončil poslední závod RunCzech běžecké ligy 2015, přípravy na příští rok se rozběhly v plném 
proudu. Ve čtvrtek představili organizátoři zbrusu nový projekt, Prague Digital Marathon, 
a otevřeli registrace na závody. Zájem běžců je rekordní. První dva závody, Sportisimo 1/2Maraton 
Praha a Volkswagen Maraton Praha, jsou během pouhých pěti dnů z jedné třetiny naplněny.


„Zájem běžců o registrace nás samozřejmě nesmírně těší. Jen během prvního dne se přihlásilo přes 
2 600 běžců,“ komentuje otevření registrací ředitel závodů Václav Skřivánek. S novou sezónou 
organizátoři připravili také nový systém registrací. „Cena startovního čísla se nyní odvíjí od počtu 
přihlášených běžců, přičemž první dvě třetiny budou mít zvýhodněné ceny,“ vysvětluje Václav 
Skřivánek.


První třetina z registrací určených volně k prodeji pro jednotlivce na Sportisimo 1/2Maraton Praha 
a Volkswagen Maraton Praha a tudíž i změna cenové hladiny byla dosažena během prvních pěti dnů, 
počet přihlášených však rychle roste neustále i na další závody RunCzech běžecké ligy.
Registrace jsou otevřeny pro všechny kategorie, včetně štafet, týmových běhů i oblíbených dm 
rodinných běhů. V příští sezóně se závody rozběhnou v těchto termínech:

Organizátoři RunCzech však chystají na příští sezónu více novinek a změněným systémem registrací 
a běžeckou revolucí s názvem Prague Digital Marathon to zdaleka nekončí. „Sportisimo 1/2Maraton 
Praha bude v příštím roce výhradně jen pro půlmaratonce a týmy. Ani na štafety však 
nezapomínáme. V dubnu pro ně chystáme zcela nový závod,“ prozrazuje Václav Skřivánek. Mimo jiné 
se adidas Běh pro ženy 5 km v rámci Birell Grand Prix Praha otevře pro běžkyně už od 12 let.
Více informací o závodech a registrace naleznete na www.runczech.com.

Balance Club Brumlovka čeká podzimní Den plný pohybu. V sobotu 3. října si 
mohou všichni návštěvníci od 10:00 do 18:00 hodin vyzkoušet oblíbené 
hodinové cvičební lekce. V nabitém programu nechybí Yoga, Zumba, Pilates, 
TRX, či Spinning i novinky Deep Work a Aqua Fitness. Přichystané bude i 
občerstvení a motivační program pro vytrvalé. Vstup na Den plný pohybu je pro 
členy klubu zdarma, hosté zaplatí jednorázový poplatek 300,- Kč. 


„Den plný pohybu je nejen pro členy klubu, ale i pro všechny nadšence z Prahy 4 a 
okolí, velmi oblíbenou akcí,“ říká Dagmar Nášelová, marketingová koordinátorka 
Balance Clubu Brumlovka. „Pohybový maraton splní všechna očekávání i těch 
nejnáročnějších návštěvníků. V průběhu osmi hodin bude připraveno celkem 21 
cvičebních lekcí,“ dodává Dagmar Nášelová. 


Během dne nabídne Balance Club Brumlovka zájemcům výhodné podmínky členství.

Více informací na www.balanceclub.cz