Aktuality

Chcete se podívat, o čem americký fotbal je nebo si chcete přijít vyzkoušet trénink a zjistit, zda by Vás něco takového zajímalo? Ať je to jedno nebo druhé, rádi Vás uvidíme na tréninku. Americký fotbal je nejtýmovější sport plný strategie, kde si své místo najde úplně každý. Na různé pozice jsou potřeba různí hráči. Rychlost, taktika a týmovost jsou hlavní klíčová slova tohoto sportu, to je americký fotbal ve stručnosti.

Americký fotbal je sport, kde proti sobě stojí dva 11členné týmy, které se dělí na útok a obranu. Utkání se odehrává na 100yardovém hřišti. Základní úkol útoku je překonání vyznačené 10 yardové vzdálenosti, na kterou má 4 pokusy. Takto se útočící tým posouvá po hřišti až do koncové zóny, kde může dát touchdown a skórovat za 6 bodů. Následuje potvrzení touchdownu kopem na bránu za 1 bod anebo posunem po zemi do koncové zóny za 2 body.

Pakliže se útočícímu týmu nepodaří přejít 10 yardů na 4 pokusy, míč pak většinou odkopává, aby měl protivník co nejdelší vzdálenost pro přejití hřiště a skórování. V případě, že je útok v dostatečné blízkosti brány, může se pokusit o kop na bránu (Field goal) za 3 body.

Historie amerického fotbalu u nás začíná kolem 90. let. V roce 1991 vznikl 1. český klub. V roce 1994 se odehrála první česká liga se 4 týmy. Dnes už se v České republice hrají 4 ligy a stále vznikají nové kluby. Americký fotbal hrají i ženy se svojí ligou, junioři, dorost a mladší hrají lehčí verzi amerického fotbalu – flag fotbal.

Nejlepším týmem v České lize jsou Prague Black Panthers, kteří v roce 2018 zvítězili v 1. a 3. lize se svými A a B týmy. V roce 2019 bude hrát A tým Prague Black Panthers Rakouskou AFL.

Zaujal vás americký fotbal a chcete si ho vyzkoušet?

Prague Black Panthers a Prague Black Cats hledají hráče do týmů U15, U17, U19 (ročníky 2000-2004) a Ženy (ročníky 2004 a starší).


Na barvě vlasů nebo výšce nezáleží, americký fotbal je týmový sport pro všechny.

Přijďte se podívat na trénink, kde se můžete potkat se stávajícími hráči a hráčkami a zeptat se jich na cokoliv, co vás zajímá.


Každou neděli 16–17 hodin v ALL IN Training Complex na adrese Průmyslová 1616, Praha-Kyje (zastávka autobusu Perlit).

Více informací můžete nalézt zde:
Nábor PBP Academy
Nábor PBP Ženy

Znáte to asi také. Na začátku nového roku si dáte předsevzetí, že budete pravidelně sportovat, ale po pár týdnech vás elán přejde a zbytek roku prosedíte. Co s tím? Zapojte se do amatérské soutěže. Odolávat zápasům s vyrovnanými soupeři jde jen stěží.

VAŠE LIGA v únoru spustí novou sezónu. Jestli rádi hrajete squash, badminton, tenis, ping-pong nebo beach volejbal, přihlaste se na www.vaseliga.cz. Pokud jste navíc ligu ještě nikdy nehráli, můžete ji v únoru vyzkoušet zdarma a až poté se rozhodnete, jestli budete pokračovat a zaplatíte, nebo ne.

Každý měsíc dostanete čtyři vyrovnané soupeře a vyzkoušíte rozmanité herní styly. Zápasy si domluvíte sami, hrát tedy můžete na místech a v časech, které vám nejvíce vyhovují. Pravidelný přísun soupeřů vás udrží ve hře a každý měsíc tak půjdete minimálně čtyřikrát na kurt. Brzy se navíc dostaví i zlepšené výkony a vy budete mít ze sportu nefalšovanou radost.

Koukněte na www.vaseliga.cz a vyzkoušejte ligu zdarma. Přihlásit se můžete do 31. ledna.

Kvalitních míst pro aktivní i pasivní odpočinek je po Praze po málu, my jsme pro vás jedno vybrali – areál Infinit Vysočany. 

Nedaleko O2 arény na Praze 9 najdete volnočasový areál Infinit, který v sobě skrývá sportovní a relaxační služby jako je tenis, badminton, squash, stolní tenis, vodní a saunový svět, plaveckou školu pro děti a restauraci pod jednou střechou.

V pevné tenisové hale se třemi kurty se nachází jedinečný povrch Allround, který simuluje pravou venkovní antuku. Dále Infinit nabízí 12 profesionálních badmintonových kurtů Pro Cour v přetlakové hale, tři klimatizované squashové kurty značky Fiberesin a stolní tenis. V areálu je možnost zapůjčení sportovního zboží a nabídka profesionálních tenisových trenérů. 

Infinit nabízí možnost sportovní permanentky, která vám garantuje pevnou rezervaci vašeho termínu na celou konkrétní sezonu. Výhodou je, že budete mít k dispozici váš oblíbený kurt ve vámi vybraném termínu, získáte 5% slevu na služby z ceníkových cen a budete rychleji odbaveni na recepci. Vaši pravidelnou rezervaci můžete omluvit s možností náhrady 24 hodin dopředu. Permanentku lze vytvořit i na zkrácenou sezonu (v případě pozdějšího přihlášení) a platí se předem na účet.

Pro všechny návštěvníky Infinit jsou k dispozici příjemné prostory – parkování zdarma, parkovací garáž, prostorné a čisté šatny a sprchy. Po skončení hry si můžete posedět v příjemné restauraci Sezio, která nabízí jídla z čerstvých surovin, polední i stálé menu nebo si odpočinout ve Vodním a saunovém světě s plaveckým bazénem, whirlpooly a s šesti druhy saun.

Více informací o Infinit Vysočany najdete ZDE.

Vítězství fotbalistů Sparty a Slavie ve Středoevropském poháru, X. slet ČOV a přísaha 30 000 mužů republice nebo snad olympijské zlato Aloise Hudce ve cvičeních na kruzích?

Jaký moment sportu byl podle vás tím největším v letech 1929 až 1938, tedy ve druhé dekádě hlasování? Vyberte si ho a hlasujte. Více informací najdete na http://www.momentysportu.cz. Hlasování končí v neděli o půlnoci.

XVI. všesokolský slet je za námi. Skoro 20 tisíc sokolů, jejich hostů a příznivců z České republiky a dalších 22 zemí se první červencový týden stalo součástí života hlavního města. Sokolové dokázali například zaplnit O2 arenu či během dvou programů hromadných cvičení do Eden Arény přitáhnout přes 32 tisíc diváků. Přímý přenos z Edenu na závěr Sletu pak v České televizi sledovala čtvrtina všech diváků. Jak letošní slet hodnotí starostka České obce sokolské Hana Moučková?

Paní starostko, jaké jsou první pocity poté, co zhasla svěštla v Edenu?

Cítím především velké ulehčení, že jsme všechno zvládli a snad jen na nějaké malé drobnosti šlo všechno podle plánu. A především – ke spokojenosti účastníků a diváků. Jsem nesmírně šťastná, že ta ohromná práce desítek, možná stovek lidí v Praze i v regionech se tak dobře zúročila. Ráda bych poděkovala i všem partnerům, bez kterých bychom slet nemohli připravit tak dobře.

Čím vás letošní slet mimořádně oslovil? Který jeho okamžik byste ráda vyzdvihla?

Těžko něco nadřadit jinému. Ale pokud bych měla něco říci, pak kromě té fantastické atmosféry jsem měla mimořádnou radost ze zapojení našich nejmenších a mládeže. Bylo z nich cítit obrovské nadšení a nasazení a vzbuzovali důvěru v dobrou budoucnost Sokola. A nešlo jen cvičence – byly tu i skvělá vystoupení na pódiích, členové sokolské stráže, kteří tolik pomohli při organizaci sletového průvodu, nebo naši mladí symfonikové, kteří pozdvihli galapředstavení v O2 aréně o další úroveň výš.

Vyvrcholením sletu jistě byla hromadná cvičení. I tady vyšlo všechno podle plánu?

Když ve čtvrtek v podvečer a v pátek dopoledne začalo pršet, na chvíli mi zatrnulo. Ale v tom podstatném určitě všechno podle plánu vyšlo. Bylo to krásná ukázka sokolské pospolitosti a schopnosti táhnout pro dobrou věc za jeden provaz. Ať už cvičenec přijel z Mladé Boleslavi nebo z Ameriky, dokázal se bez problému zapojit a spoluutvářet společný program. V tom je naše síla!

Letošní let byl i ve znamení oslav stoletého výročí vzniku Československa. I s tímto rozměrem programu jste byla spokojena?

Jsem přesvědčena, že sté výročí republiky jsme oslavili opravdu důstojně. Je to ostatně naše povinnost vůči našim předchůdcům, vždyť za tento stát tisíce z nich položili život. Ať už v našich zahraničních armádách nebo v domácím odboji. Motiv výročí se prolínal celým programem, od sletového průvodu přes výstavu v Tyršově domě a především v hromadných cvičeních – měli jsme jednu skladbu věnovanou přímo česko-slovenskému soužití, jiné skladby odkazovaly na české historické okamžiky.

Sokol není jen organizací sportovní, ale i kulturní. Měli jste první ochotnické představení v dějinách na scéně Národního divadla, obnovili jste tradici spolupráce Sokola s předními výtvarníky. Byl v tom XVI. slet mimořádný nebo to bude příště podobné?

Je těžké předpovídat, co bude za šest let, ale zejména návrat k tradici prací inspirovaných Sokolem od významných současných českých malířů byl podle mě skvělým krokem a budeme se snažit v tom pokračovat. Co se týká sokolských ochotníků na scéně Národního divadla – to byl skutečně mimořádný večer, i svojí skvělou úrovní. Uskutečnil se i díky výročí Československa, se kterým jsou sokolové tolik spjatí. A jestli se nám ještě někdy k něčemu podobnému podaří vedení Národního divadla přemluvit…kdo ví…

Asi bychom neměli zapomenout ani na to, že nebyl jen jeden, „velký“ slet, ale i skoro 40 regionálních – krajských, župních, oblastních…

A nejen sletů – i spousta sletových sportovních soutěží pro všechny věkové kategorie, kulturní akce, krajské prezentace. Chtěli jsme slet otevřít, proto jsme úzce spolupracovali s ostatními sportovními a kulturními – neškolskými - organizacemi. Kromě ohromného díku všem, kteří se na nespočtu těchto akcí podíleli, bych chtěla vyjádřit právě radost ze vztahů, které se podařilo navázat mimo Sokol. Vidím v tom velký vklad do budoucna.

Pozornost vyvolalo přivítání premiéra Andreje Babiše při hromadných cvičení v Edenu, které některá média popsala jako „vypískání“. Jaký na to máte názor?

Je férové upřesnit, že se na stadionu se ozýval jak pískot, tak i potlesk. Já plně respektuji svobodné vyjádření názorů - považuji to za důkaz, že náš spolek žije, je v něm energie, a to mi dělá radost.

Já se dívám na přítomnost předsedy vlády České republiky na sletu jako vyjádření toho, že český stát uznává význam a důležitost činnosti našeho spolku. Podstatná je i skutečnost, že slet bychom bez podpory státu nikdy nedokázali uspořádat v měřítku, které bylo k vidění. A to i přesto, že více než polovinu nákladů sletu hradí sami sokolové a ČOS z vlastních zdrojů. Od představitelů státu v uplynulých dvou letech jsme slyšeli spoustu slibů, ale teprve letos na jaře se nám podařilo, s přispěním vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky, získat podporu pana premiéra Babiše a díky tomu i odpovídající finanční příspěvek. I proto jsem byla ráda, že pan premiér viděl, že státní prostředky byly vynaloženy správným směrem.

Jak se vám spolupracovalo s Hlavním městem Prahou?

Hlavní město Praha bylo jedním z našich nejdůležitějších partnerů. Ať už šlo o finanční příspěvek nebo spolupráci s Dopravním podnikem či vyřizování organizační agendy při pořádání akcí ve veřejném prostoru, byla to klíčová pomoc, bez níž bychom slet nemohli v takovém rozsahu uspořádat.

XVI. všesokolský slet je tedy za námi, chystáte si už v hlavě program na ten XVII.?

Teď si budu muset hlavně pořádně odpočinout, i když nebude to ze dne na den. Práce teď bude nějakou dobu spíš pomalu ubývat, než že by náhle přestala. Ale nějaké nápady jistě už mám, ale nebudu prozrazovat předem. Nechte se překvapit!

 

FOTO: archiv České obce sokolské

Jednou za šest lest se koná největší sportovní událost v České republice. Program XVI. všesokolského sletu vyvrcholil dvoudenním vystoupením v pražské Eden Aréně. Na ploše fotbalového stadionu se představilo na 15 000 cvičenců. Diváckou kulisu zaplněného stadionu by pak sokolům mohlo závidět leckteré prvoligové fotbalové mužstvo.

Dvoudenním programem v Eden Aréně slet vyvrcholil. Řada zajímavých akcí ale probíhala během celého šestnáctého setkání sokolů od 1. do 7. července. V průběhu zahajovacího průvodu prošlo centrem Prahy 13 tisíc sokolů z Česka i zahraničí. V Národním divadle pak poprvé v dějinách první scény odehráli celé představení ochotníci. Spojené sokolské soubory divákům předvedly hru Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. 

V úterý 3. července se v pražské 02 Aréně konal potřetí v historii slavnostní večer Sokol Gala. Jednalo se o přehlídku toho nejlepšího, co sokolové v oblasti výkonnostního a vrcholového sportu nabízejí. Divákům se předvedlo 500 vystupujících z Česka i zahraničí. Program obohatila spolupráce s cirkem La Putyka. Řada členů souboru sokolskými oddíly prošla.

Vrcholem XVI. sokolského sletu byl ale bezpochyby dvoudenní program v pražském Edenu. „Byla to povedená oslava sokolské myšlenky i důstojný příspěvek k oslavám 100. výročí samostatné republiky. Cvičenci si to užívali a skvělé reakce publika byly sladkou odměnou za ty nervy a úsilí. Sokolové ukázali, co v nich je,“ řekl náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který měl program v Edenu na starosti.

Česká obec sokolská si pro diváky připravila celkem 11 skladeb včetně česko-slovenské skladby jménem Spolu. Právě stoleté výročí vzniku samostatného československého státu bylo hlavním motivem celého sletu. „Velmi pozitivní bylo, že sletu si všimla i naše politická reprezentace. Pan premiér strávil na sletu podstatnou část čtvrtečního odpoledne a celý večer. Bylo vidět, že zájem z jeho strany nebyla jen zdvořilost,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Sokolové cvičili na písně od Bedřicha Smetany, Jaroslava Uhlíře ale také například od skupiny Čechomor. Během skladby Cesta se představilo 1562 sokolů. Při slavnostním zakončení pak na ploše bylo na 2000 cvičenců. Nejstaršímu účastníkovi bylo neuvěřitelných 96 let a zažil tak ještě slavnou meziválečnou éru České obce sokolské. Naopak nejmladšímu účastníkovi byly pouhé dva roky.

Na XVI. sokolském sletu se představili také sokolové z dalších evropských zemí, například z Německa, Rakouska nebo Dánska. Ještě větší vzdálenost pak urazili cvičenci z destinací, jakými byly USA, Kanada, nebo Austrálie.

„Byl to pro všechny úžasný týden s mimořádnou atmosférou, o kterou se zasloužilo strhující nadšení a energie vystupujících, diváků, organizátorů i desítek dobrovolníků, kteří se o hladký průběh této obrovské akce zasloužili. Ukázali jsme, že jsem tradiční organizace s moderní tváří a spoustou mladých členů, kteří jsou naší budoucností. Kdo si to nechal ujít, může to napravit za šest let na XVII. všesokolském sletu 2024,“ uzavřela letošní slet Hana Moučková.

 

FOTO: archiv České obce sokolské

Snažili se, dlouho se na trati drželi jinak suverénní Dukly Praha, v semifinále dokonce zajeli lepší čas, přesto to opět nestačilo. Veslaři pořadatelského ČVK Praha byli zdatným soupeřem obhájcům titulu, přesto opět padli. Posádka Dukly zvítězila v pražských Primátorkách po 39. v řadě. Šestivteřinový náskok v cíli vypadá jednoznačně, přesto byl průběh celého primátorského dění u osmiveslic můžu mnohem dramatičtější, než se čekalo.

Nakonec však rozhodla síla veslařů z protějšího břehu. Dukla od legendární zatáčky pod Vyšehradem získala náskok a až do cíle ho nepustila. Přesto je druhé místo čisté posádky ČVK Praha pro pořádající klub úspěch. Za ním stojí i bývalý dlouholetý člen Dukly Petr Blecha. Dukla měla v lodi úspěšná jména z nedávného světového poháru Lukáše Helešice s Jakubem Podrazilem. I jejich forma favoritovi pomohla.

Mezi ženami už to takové drama nebylo, vítězná osma společenství VK Slavia a ČVK vyhrála s luxusním náskokem třinácti vteřin. Druhá čistá osma ČVK Praha pak dojela těsně před dalšími posádkami. Vítězem Jarního skulérského závodu Röslera-Ořovského, tedy skifu mužů, se stal Ondřej Čermák z ČVK Brno, ve skifu žen O stuhu Podolí uspěla Helena Hlasová z Dukly Praha. Kompletní výsledky závodů 105. ročníku najdete na webu www.primatorky.cz nebo na mobilní aplikaci s názvem 105. Primátorky.

Zlatý hattrick Mileny Cesnakové byl největší sportovní událostí v rámci 7. ročníku závodu horských kol, Bike Prague. Úspěšná bikerka zvítězila na 55km trati s časem 2:01:58 hodiny. Mezi muži byl nejrychlejší Honza Wolf, který se stal celkovým vítězem s časem 1:45:15 hodiny.


Trasa závodu zavedla účastníky na okraj CHKO Český kras, provezla singltreky u Chýnice a ukázala útulné lesní cesty a brody. Kratší trať na 35 km ovládl Marek Šroll v čase 1:06:08 hodiny, mezi ženami byla nejrychlejší Mariana Sopoušková (1:18:05 hodiny).


Závod ale nebyl jen o vítězích, i když ti si samozřejmě zaslouží náš obdiv. Stejně tak jsme ale v cíli zatleskali všem účastníkům. Těch bylo celkem 1492, tedy jen osm registrací chybělo do rovných patnácti stovek. Krásné číslo a opět velký zájem o závody Bike Prague, které startovaly v okolí Galerie Butovice.

Výsledky ze závodu najdete ZDE a fotky ZDE.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20