Aktuality

Země běhu zaslíbená. Takovým přívlastkem se může oprávněně pyšnit Česká republika. Všech sedm závodů RunCzech běžecké ligy se totiž od letošního roku může pyšnit zlatou známkou Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Nejvyšší ocenění silničních závodů mají tři závody v Praze a čtyři v regionech. Symbolické zlaté známky předal Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, do rukou předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka a radního hlavního města Prahy Jana Wolfa. Organizátoři z RunCzech na středeční tiskové konferenci rovněž ohlásili hostující závod letošní běžecké ligy – stal se jím zářijový maraton v Berlíně.

Zlatou známkou IAAF se pro rok 2016 může pyšnit pouhých 35 měst na celém světě, Mezinárodní asociace atletických federací IAAF jich celkem udělila 43. Sedm z nich připadá na sedmičku závodů RunCzech běžecké ligy. „Zlaté známky řadí naše závody mezi nejprestižnější běžecké akce na světě. Uznání Mezinárodní asociace atletických federací je pro nás obrovským úspěchem a rovněž závazkem,” říká prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu, jej doplňuje: „Ocenění běhů RunCzech běžecké ligy je pro nás skvělou zprávou a dokazuje to, že v České republice jsou běžecké závody organizované na světové úrovni. Zlaté známky dostávají závody do elitního klubu světových běhů označených touto certifikací, což nám pomáhá lákat k pohybu další tisíce nadšených běžců z celé republiky a světa.“

K udělení zlaté známky IAAF je třeba splnit celou řadu přísných kritérií a závody RunCzech běžecké ligy je splňují. Zlaté známky potom mohou pomáhat i jinde, než při samotném běhu. Jako se to stalo v Praze. „Série běžeckých závodů RunCzech se stala již tradiční událostí ve sportovní nabídce nejen Prahy, ale i dalších měst v České republice. Ocenění prestižními sedmi zlatými známkami, které tento seriál obdržel, vypovídá o jeho kvalitě a výrazně přispěl k titulu Evropské hlavní město sportu, jehož nositelem je v roce 2016 hlavní město Praha,“ podotýká Jan Wolf, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví, cestovního ruchu, sportu a volného času.

Závody RunCzech běžecké ligy se také v letošním roce odehrají v přímých přenosech České televize. „Česká televize patří k nejtradičnějším partnerům české atletiky i akcí RunCzech. Už od jeho premiéry v roce 1995 se objevují přímé přenosy z pražského maratonu a poté i půlmaratonu a podzimní Grand Prix. Trojici tradičních pražských akcí oceněných zlatou známkou IAAF mezitím doplnily běhy v řadě dalších míst naší republiky - v loňském roce nabídla ČT přenosy a záznamy také z Karlových Varů, Olomouce, Českých Budějovic či Ústí nad Labem. Stejně tak počítáme se ztvárněním kompletní RunCzech běžecké ligy ve vysílání ČT Sport i letos,“ uvádí Jiří Ponikelský, výkonný ředitel ČT sport s tím, že zpravodajství a informace o soutěžích znovu doplní i běžecký magazín přinášející inspiraci, rady trenérů i lékařů, vzájemnou výměnu zkušeností, reportáže, tipy i zábavu.

Sedmička závodů není to jediné, co RunCzech v Praze organizuje. V letošním roce přidává zcela nový závod – O2 Pražskou štafetu 4x5, která se poběží ve Stromovce v úterý 19. dubna. Juniorský maraton už podvacáté rozeběhne studenty středních škol a díky Running Mallu nebo pětikilometrovým trasám Mattoni FreeRun se může aktivně hýbat kdokoliv a kdykoliv. „RunCzech neznamená jenom běžeckou ligu, v průběhu roku toho pořádáme skutečně hodně. Juniorský maraton, peníze vybrané na charitu nebo Mattoni Free Run ukazují, že to myslíme vážně,“ uvádí koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský.

Do rodiny RunCzech navíc v letošním roce přibude také Berlín. Tamní maraton je totiž hostujícím závodem letošního ročníku RunCzech běžecké ligy. Losování 25 šťastlivců, kteří získají právo si vysněné startovní číslo zakoupit, proběhne v létě. Koncept hostujícího závodu, kde mohou běžci nasbírat další body do žebříčku RunCzech běžecké ligy a poznat, jak se běhají maratony za hranicemi České republiky, vyzkoušeli organizátoři poprvé v roce 2013 na Medzinárodném maratónu mieru Košice. V roce 2014 se běželo na TCS New York City Marathonu, loni pak v Pekingu. Nyní je na řadě právě Berlín.

Dostat se přímou cestou na start poblíž Braniborské brány je poměrně komplikované. Běžci RunCzech běžecké ligy však mají úkol značně zjednodušený. Stačí dokončit aspoň 3 z celkem 7 závodů RunCzech běžecké ligy a na další 2 být zaregistrovaný a přihlásit se do slosování na www.runczech.com. Pak už nezbývá než doufat, že se na vás v létě usměje štěstí a budete mezi vylosovanými, kteří si budou moci koupit startovní číslo. Na 25 běžců pak na konci září čeká 42,195 km Berlínem.

Zdroj: runczech.com

Mistrovství ČR žen, mužů a masters pro rok 2016 je již minulostí. Finálový den na skleněném kurtu v Metropoli Zličín se odehrál před plnými tribunami ve výborné atmosféře, a současně v přímém televizním přenosu na stanici Nova Sport 1. Lze si jen přát, aby na squash chodilo i v budoucnu takové množství příznivců a jeho prezentace v médiích byla na takové úrovni. K vidění byla spousta výborných zápasů plných napětí, obrovského nasazení a také emocí. V obou hlavních kategoriích žen a mužů mají konečné výsledky svoje zajímavé příběhy, když Olga Kolářová svůj čtvrtý titul získala jen osm měsíců po porodu dcery a u Jana Koukala pak je to další krok, již sedmnáctý, ke splnění jeho cíle, jímž je zisk dvaceti mistrovských titulů. Příběhem se smutným koncem bylo naopak finále žen pro Annu Klimundovou, která měla svůj první titul mezi ženami nadosah, ale ani vedení 8/2 a poté pět mečbolů v řadě v pátém setu při vedení 10/5, jí k tomu nestačilo. Finálový zápas žen přinesl opravdu výbornou reklamu na ženský squash, když utkání trvalo 64 minut a jak Olga, tak i Anna, si navzájem nedarovaly snad ani jeden bod. O dramatické koncovce nemluvě. O prvenství a premiérovém titulu snila rozhodně i Zuzana Kubáňová, která nakonec obsadila 3. místo po výhře nad Terezou Svobodovou. Zuzka nestačila právě a pouze na Olgu Kolářovou, které podlehla v semifinále 1/3.

Mezi muži se celý šampionát nesl ve znamení "honu" na Honzu Koukala. Již před jeho zahájením jsme si mohli v médiích přečíst, že jeho nadvláda by mohla skončit již letos, ale většina z nás tomu moc nevěřila. Za Honzou se formuje poměrně silná skupina hráčů, kteří se na něj snaží dotáhnout, ale jejich výkonnost prozatím stačí na občasné zdramatizování zápasů, ale ne na jeho sesazení z trůnu. Jeho zápasy s těmito soupeři se podobají jako vejce vejci a je jedno, jestli to bylo čtvrtfinále s Ondrou Uherkou nebo semifinále s Danem Mekbibem. Postupně je v zápasech svojí hrou unaví tak, že nakonec odpadnou fyzicky a Honza si pak dokráčí pro vítězství. Ve stejném duchu se odehrál i finálový zápas s Martinem Švecem, pro něhož to bylo první finále, a také první medaile, v jeho kariéře. Martin sice bojoval do posledního míče, zkoušel měnit rytmus a tempo hry, ale výsledek byl stejný, hrálo se podle Honzových not. Ve 3. setu již byl Martin unavený a Honza si titul pohlídal. Stejně jako mezi ženami Zuzka, tajně doufali v možný triumf jak třetí Dan Mekbib, tak i čtvrtý Petr Martin. Dan i přes výbornou první polovinu semifinálového zápasu na Koukiho nestačil a Petr, přestože již vedl 2/0 na sety, podlehl poprvé v kariéře Martinovi. Zápas o 3. místo byl jednoznačnou záležitostí Dana, který je po cenných kovech z domácího šampionátu hladovější než Petr, pro nějž bylo utkání o 3. místo, po pěti finálových účastech, zajisté zklamáním.

Vysokou kvalitu měly letos i utkání v kategoriích masters a to nejen finálová utkání na skleněném kurtu. Představilo se v nich celkem 82 hráčů a hráček a jejich výkony byly mnohdy na hranici sebeobětování. Při pohledu na ně by si především junioři měli uvědomit, co to znamená bojovat.

Zdroj: czechsquash.cz

HC Sparta Praha zve malé i velké Pražany na bruslení zdarma, které pořádá v projektu „Praha na bruslích“ pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy v rámci letošního „Evropského hlavního města sportu“. Bruslení bude probíhat na ledových plochách v Tipsport aréně a Malé sportovní hale na Výstavišti.

První část projektu „Praha na bruslích“ začíná v pondělí 7. března 2016 a bude trvat až do soboty 30. dubna 2016. Zájemci o bruslení si mohou vybrat z následujících programů:

  1. Prázdniny na ledě – určené pro děti a mládež od 6 do 18 let
  2. Rodinné bruslení – určené pro rodiče a děti
  3. Školní bruslení – určené pro rozšíření školní TV o hodiny bruslení
  4. Bruslení seniorů – určené pro věkovou kategorii nad 50 let

Termíny konání jednotlivých programů jsou uvedeny v přiložené tabulce.

V programech 2. Rodinné bruslení a 3. Školní bruslení je zapotřebí vzhledem ke kapacitě ledové plochy vyplnit online přihlášku (jméno a příjmení, resp. název školy) v rezervačním systému, který najdete na webových stránkách HC Sparta Praha.

Na bruslení je třeba se vybavit, vedle nezbytných bruslí doporučujeme přilbu, pevné rukavice, chrániče loktů, kolen a nepromokavé oblečení.

Druhá část projektu „Praha na bruslích“ bude probíhat od 1. září do 31. prosince 2016. Pro něj budou připraveny i další programy – např. dovednostní soutěže na bruslích, rodinná hokejová liga atd.

Příloha: Tabulka s termíny programů

Zdroj: Praha.eu

Rada městské části Praha 11 schválila dotační program pro oblast sportu a volného času na rok 2016 – II. dotační kolo. Vyhlášeny byly tři programy, které mají podporovat celoroční činnost nestátních neziskových organizací, sportovní akce na území městské části a volnočasové aktivity.

Předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu MČ Praha 11 na tento dotační program je cca 4 000 000 Kč.

Program č. 1: Celoroční činnost nestátních neziskových organizací

cíl programu - oblast podpory je určena pouze pro sportovně zaměřené nestátní neziskové organizace působící na území MČ Praha 11 - na podporu dlouhodobě organizované sportovní výchovy dětí a mládeže do 18 let registrované u příslušného sportovního svazu či střešní sportovní organizace

finanční spoluúčast subjektu je 20 %

Program č. 2: Sportovní akce na území MČ Praha 11

cíl programu  - program je určen na podporu konání lokálních sportovních akcí, soutěží, sportovních her, turnajů a závodů konaných na území MČ Praha 11 zaměřených na všechny věkové kategorie (převážně pro děti a mládež)

finanční spoluúčast subjektu je 20 %

Program č. 3: Volnočasové aktivity

cíl programu - podpora pravidelných celoročních i jednorázových volnočasových aktivit v oblasti sportu určených pro děti a mládež z Prahy 11

finanční spoluúčast subjektu je 20 %

Termíny pro podání žádostí o dotace pro rok 2016:

II. kolo: termín je shodný pro všechny programy: od 29. 3. 2016 do 27. 5. 2016

Termíny čerpání finančních prostředků v roce 2016:

II. kolo: termín je shodný pro všechny programy: od 1. 7. 2016 do 31. 12. 2016

Termíny pro předložení vyúčtování dotací poskytnutých v roce  2016:

II. kolo: termín je shodný pro všechny programy - dotace se vyúčtují do 13. 1. 2017

Lhůta pro rozhodnutí o žádostech o dotace:

II. kolo: termín je shodný pro všechny programy – na přelomu 1. a 2. pololetí roku 2016

Administrativu a obecné podmínky pro poskytování dotací městskou částí Praha 11, včetně formulářů všech tří vyhlášených programů najdete na úřední desce městské části.

Zdroj: MČ Praha 11

Na vítězství ve finále jim stačily dva zápasy. Teď je pro hokejisty HC Letci Letňany prioritou účast ve druhé lize.

První finálový zápas pražské hokejové ligy nabídl vyrovnaný průběh. Nerozhodný stav 4:4 vydržel až do nájezdů, z kterých jako poražení odcházeli hráči Hvězdy Praha. V play-off systému, hraném na dvě vítězná utkání, by pro ně druhá ztráta znamenala neradostný konec sezony.

Odvrátit nepříznivý vývoj museli už o týden později. V sobotním střetnutí jim hrálo do karet prostředí domácího kluziště.

Utkání rozhodla častá vyloučení. „Nesmí se stát, abychom třetinu zápasu hráli v oslabení,“ zlobil se trenér Hvězdy Praha

Do živého a pohledného utkání lépe vstoupili hráči pražské Hvězdy, za které se ve druhé minutě duelu prosadil Karel Vladyka. To bylo poprvé, ale také naposledy, co se domácí tým dostal do zápasového vedení. Vyrovnání před koncem první části zařídil letňanský Horáček.

Po čtvrté brance do sítě Hvězdy se zdál být zápas rozhodnutý. Naděje domácích vzkřísil až útočník Veselý, který krátce před druhou přestávkou korigoval na 2:4. „Zápas se lámal na začátku třetí třetiny. V kabině jsme si řekli, že máme na to, abychom zápas otočili. Namísto toho jsme dostali krátce za sebou tři góly. Bylo tak prakticky po zápase,“ měl jasno Karel Najman, trenér hráčů Hvězdy Praha. Na konečných 4:7 stačili ještě za domácí snížit útočníci Fuks a Veselý.

„Celý zápas se odvíjel od toho, že jsme nebyli disciplinovaní. V průběhu zápasu jsme měli deset vyloučených hráčů. To se v takhle důležitém utkání prostě nesmí stát. Nejde, abychom třetinu zápasu odehráli v oslabení,“ zlobil se po konci střetnutí Karel Najman.

„O postup se budeme prát,“ říká trenér vítězů

„Nečekali jsme, že dáme sedm gólů. Stejně tak jsme si nemysleli, že dostaneme čtyři branky. Překvapila mě i velká neukázněnost soupeře. Častými fauly se Hvězda připravila o zápas sama,“ shrnul uplynulých šedesát minut Jan Doutnáč, trenér vítězného celku.

Ten splnil svoji povinnost a tým ze severu metropole dotáhl k obhajobě titulu v pražské hokejové lize. Nezříká se ani nové výzvy. Tou je úspěch v krajských kvalifikacích a postup do vyšší soutěže. „Prozatím neznám jména soupeřů. Nevím tak ani to, zda budou chtít druhou hokejovou ligu vůbec hrát. My se však o postup budeme prát,“ říká rozhodně trenér mužů HC Letci Letňany.

Zdroj: ctidoma.cz

Více než tři tisícovky dětí z mateřských a základních škol Prahy 1 se zapojily do projektu „Praha 1 naučí děti plavat, bruslit a sportovat“, který za vydatné dotační podpory Městské části Praha 1 zorganizovaly Nadace Pražské děti a Beachclub Strahov. Projekt dětem nabídl tzv. pískování, bruslení a plavání. Jeho zatím poslední ročník, který odstartoval v loňském lednu, vyvrcholil toto úterý na ledové ploše sportovního areálu „Na Františku“.

„Projekt se zaměřil na rozvoj pohybových dovedností předškolních a školních dětí a během jeho zatím posledního ročníku se do něj zapojily všechny mateřské a základní školy zřizované naší městskou částí. Celkem pak úctyhodných 3 200 dětí, mnohé i opakovaně,“ popsal Daniel Hodek, předseda správní rady Nadace Pražské děti a zároveň 1. zástupce starosty Prahy 1.

Nadace Pražské děti a Beachclub Strahov nabídly dětem v rámci celého ročníku „pískování“, což jsou pohybové hry na hřišti s pískem pro beachvolejbal, realizované vždy s ohledem na věk a vývoj pohybových dovedností dítěte; dále kurz bruslení – od základních kroků u dětí MŠ až po bruslení II. stupně ZŠ – a také kurz plavání – opět od základních prvků u dětí z mateřských škol až po plavání tentokrát I. stupně základních škol.

„Třídy dětí byly navíc na jednotlivá sportoviště podle objednávek škol dopravovány autobusy a k dispozici jim byli odborní lektoři a trenéři i půjčovny sportovních pomůcek. Vše pak probíhalo v areálech Beachclubu Strahov, hřiště Na Františku, organizace YMCA a stadionu HC Kobra,“ vysvětlila radní pro školství a občanskou společnost Prahy 1 Eva Špačková.

Z pečlivě vedených statistik vyplývá, že na každou lekci bruslení dorazilo ze škol Prahy 1 v průměru zhruba 90 dětí, na plavání se počty dětí pohybovaly okolo 50 a na pískování instruktoři pokaždé přivítali více než 40 malých sportovců. Celkem se uskutečnilo 166 lekcí.

„Jak všichni moc dobře víme, současný způsob života sport z okruhu zájmů dětí bohužel spíše vytěsňuje, a tak jsme velmi přivítali projekt Nadace Pražské děti a Beachclubu Strahov, protože to je velmi dobrý způsob, jak rozšířit čas věnovaný v rámci výuky právě sportu,“ vysvětlila Eva Špačková a zdůraznila také podporu, kterou radnice Prahy 1 poskytuje spolkům a dalších neziskovým organizacím zajišťujícím volnočasové sportovní aktivity dětí na území první městské části.

Celkem se uskutečnily už tři ročníky projektu. V prvních dvou se děti věnovaly zmíněnému pískování, poslední ročník pak přinesl rozšíření o plavání a bruslení. „Vše bylo po celý rok velmi dobře připraveno, za což patří všem organizátorům a školám velké poděkování, a já věřím, že se už teď můžeme těšit na další povedený ročník,“ uzavřel Daniel Hodek.

Praha 1 učí děti sportovat| (1:54) | video: MČ Praha 1

Zdroj: MČ Praha 1

Osud sportovní haly na holešovickém výstavišti je nejistý. Podle pražského zastupitele a předsedy představenstva hokejové Sparty Petra Břízy (TOP 09) je neopravitelná. Praha zvažuje, že ji zbourá a místo ní postaví tréninkové centrum mládeže.

Původně se počítalo se stavbou velké haly, kde by se mohly hrát i extraligového hokejové zápasy, vyšla by ale na více než miliardu korun, tréninková hala by měla být levnější. O projektu Bříza hovořil na jednání magistrátního výboru pro sport. Hokejisté Sparty se loni přesunuli do libeňské O2 arény.

Současná hala je podle Břízy neopravitelná, její řešení je zastaralé. Není například možné v ní u stropu umístit světelnou kostku, současným požadavkům nevyhovují ani tribuny. Studii rekonstrukce zadalo hlavní město už v roce 2010.

Sportoviště, kromě haly i plavecký stadion, jsou také součástí plánovaného dalšího rozvoje výstaviště. Problematické je ale parkování u haly, které v současné době řeší nevyhovující parkoviště. Vzniknout by musel parkovací dům nebo podzemní garáže.

V areálu, kde by měli trénovat hokejisté Sparty, by měly najít zázemí i další sporty. Sportovišť by tam mělo být devět a 24 kabin pro sportovní týmy. Díky tomu by podle Březiny mohla být vytížena během týdne ze 70 až 80 procent.

Výbor se k záměru nevyjádřil, pouze ho vzal na vědomí. Chce se nad ním ještě sejít se zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Projednat ho musí také výbor pro majetek. Změna projektu z velké haly na tréninkovou vyžaduje také přepracování schváleného vyhodnocení vlivu na životní prostředí EIA. Stavět by se mohlo začít nejdříve v roce 2018.

Po skončení kritizované nájemní smlouvy s firmou Incheba se o výstaviště starají Rozvojové projekty Praha. Sportoviště ale pod správou nemají.

Levé křídlo Výstaviště se dostaví

Opravy areálu výstaviště bez sportovišť budou trvat čtyři až pět let a vyjdou zhruba na 1,5 miliardy korun. Vzniknout by měla i dostavba levého křídla Průmyslového paláce, které v roce 2008 zničil požár. Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002.

Některé budovy budou kvůli špatnému stavu zbourány, diskutuje se třeba o kruhovém divadle Spirála. Pokud by šla k zemi i sportovní hala, nebyla by prvním zimním stadionem v Praze v posledních letech. V roce 2011 byl zbourán památkově chráněný stadion na ostrově Štvanice.

Budova chátrala několik let, nakonec se v ní propadla střecha. Demolice vyvolala silnou kritiku. Nesouhlasila veřejnost, proti se postavil i Národní památkový ústav.

Zdroj: idnes.cz

Úctyhodných čtyřiapadesát diplomů podepsali radní Prahy 1 Eva Špačková a legendární hokejista a vítěz naganské olympiády Josef Beránek. A přestože jim to dalo zabrat, určitě nelitovali, protože účastníci bezplatného hokejového kurzu, uspořádaného za podpory radnice spolkem Sport4active, si diplom spolu s dárkem od radnice určitě zasloužili.

„Byla jsem tu na začátku a musím říct, že některé děti teď na konci kurzu ani nepoznávám, jak se zlepšily,“ ocenila členka Rady MČ Praha 1 Eva Špačková pokroky malých bruslařů, které udělaly radost dětem samotným, rodičům i všem, kteří se o kurz starali.

K jejím slovům se připojil i bývalý slavný hokejista a patron bruslařského kurzu Josef Beránek. „I ti nejmenší už zvládnou slalom. Sice třeba ne úplně nejrychleji a někteří ještě ne úplně nejjistěji, ale zvládnou. A to na začátku kurzu stála většina dětí na bruslích úplně poprvé. Klobouk dolů,“ vyslovil slova chvály muž, který rozdával radost z hokeje i v jeho zámořské kolébce.

Spolek Sport4active, který se za podpory radnice věnuje sportování dětí z naší městské části po celý rok, přidal s nástupem zimy ke svým jarním a letním fotbalovým a basketbalovým tréninkům také hokej. Kontinuální speciální hokejový kurz, který definitivně skončí příští pátek, vedli profesionální trenéři na čele s Josefem Beránkem, který se po dlouhých letech aktivní činnosti nyní věnuje trenérské práci.

Kurz sice končí, ale bruslení na Františku ještě ne. Od pondělí do neděle je tamější zrekonstruovaný areál přístupný všem milovníkům bruslení a další bývalý skvělý hokejista a reprezentant Tomáš Jelínek, který se tam o vše stará, má pro zájemce připravenou půjčovnu bruslí, nabízí také jejich broušení a těm roztržitým i tkaničky.

„Přijďte si zabruslit. Bruslí se za každého počasí – letošní ´zimě´ navzdory,“ pozvala předškoláky, školáky i dospěláky Eva Špačková a dodala „žhavou novinku“: „S provozovatelem se nám podařilo dojednat, že v době jarních prázdnin, od 29. února do 6. března, mohou děti z Prahy 1 i s rodiči bruslit v dopoledních hodinách na Františku zdarma.“

Tak se těšíme se na shledanou.

Praha 1 má nové hokejisty i krasobruslaře | (1:26) | video: MČ Praha 1

Zdroj: MČ Praha 1