Aktuality

Odbor sportu společně s odborem komunikace a marketingu a odborem zahraničních vztahů Magistrátu hl. m. Prahy připravil pro čtyři komisaře ACES bohatý program, při kterém se přesvědčili, jak Praha plní své závazky vyplývající z udělení titulu Evropské hlavní město sportu 2016.

V sobotu 7. května absolvovali prohlídku Žižkovské věže a zúčastnili se Sport EXPO Praha, v odpoledních hodinách si prohlédli centrum metropole včetně zázemí Volkswagen Pražského Maratonu.

V neděli 8. května se zúčastnili zahajovacího ceremoniálu Volkswagen Pražského Maratonu 2016 a po ukončení závodu odcestovali.

Nejlepší BMX jezdci světa se utkají o pár posledních letenek na letní olympijské hry na bikrosové dráze v srdci Evropy.

Přesně po roce, hostí ÚAMK Bikrosclub Řepy mezinárodní závod UCI King of Prague kategorie C1, ze kterého jdou cenné body do rankingu jezdců na olympiádu v Riu 2016.

V loňském roce se za celý víkend zúčastnilo 291 jezdců ze 14 států světa (Anglie, Austrálie, Belgie, Dánsko, Holandsko, Maďarsko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a ČR), od 6 letých dětí přes elitní jezdce až po jezdce 30+. Mezi jezdci z celého světa, bylo neuvěřitelných 89 jezdců pod barvou domácího klubu ÚAMK Bikrosclub Řepy. 

V letošním roce se očekává až dvojnásobný počet účastníků, ze zemí jako Německo, Holandsko, Belgie, Polsko, Slovensko, ale i Anglie, Ukrajiny, Austrálie a mnoha dalších států. Českou republiku bude hájit v Elitních kategoriích například Jan Švub Mistr České republiky, či Romana Labounková s Anetou Hladíkovou, které se již účastnily olympiády v Londýně v roce 2012. 

Po celý víkend bude pro diváky zajištěný catering a pro ty nejmenší, skákací hrad a dráha se šlapacími autíčky. O potěšení pro oči se postarají hvězdy na dráze a potěší pro uši obstará DJ Forest Pine!

Kdy jindy budete mít lepší příležitost se vidět, vyfotit anebo si popovídat s top jezdci a účastníky olympiád BMX, než 13. - 15. května na bikrosové dráze v Řepích. Veškeré informace k akci naleznete na www.bikrosclubrepy.cz


V sobotu 7. 5. od 14:00 bude probíhat největší nábor do hokejových klubů z Prahy a Středočeského kraje. Den plný hokeje vyvrcholí promítáním zápasu z Mistrovství světa – Česká republika vs. Lotyšsko od 19:15 přímo v Tipsport Areně na velkoplošné obrazovce.

Zástupci téměř všech pražských a několika středočeských hokejových klubů se sejdou na akci “Staň se hokejovou hvězdou, i ty na to máš!” určené pro rodiny s dětmi se zájmem o hokej. Účastnit se budou také zástupci hokejbalu a cheerleaders a chybět nebude ani stanoviště Českého svazu ledního hokeje.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý hokejový program. Zájemci o kariéru hokejové hvězdy i jejich rodiče si zde vyzkouší rychlost a přesnost střelby i další dovednostní soutěže. Čeká je debata s hokejovými odborníky a také další doprovodné aktivity. Probíhat bude miniturnaj v hokejbale mezi zúčastněnými kluby a exhibiční vystoupení cheerleaders.

S blížícím se večerem bude vše směřovat k promítání hokejového zápasu. Fanoušci české reprezentace mohou své nadšení vyjádřit přímo na místě, nechat si namalovat vlajky na obličej, nacvičit fanouškovské chorály a rituály, tipnout si výsledek zápasu a od 19:15 sledovat na obří obrazovce hokejovou bitvu České republiky proti nebezpečenému Lotyšsku.

Přijď, poznej hokej a společně s ostatními fandi české reprezentaci tam, kde je hokej doma – v jedinečné atmosféře slavné holešovické areny!


Druhý ročník sportovně-benefiční akce HALDA 2016 uskuteční v sobotu 14. května od 9 hodin ráno. Během celého dne budou probíhat běžecké a cyklistické závody pro dospělé i děti, ti nejmenší se mohou zúčastnit soutěže v odstrkování. Program završí pochod se psy nazvaný Butovická tlapka. Výtěžek ze startovného a příspěvků poputuje na konto projektu Sport pomáhá, který podporuje sociálně hendikepované děti a mládež.

HALDA 2016 se bude stejně jako loni konat v atraktivním prostředí Centrálním parku Prahy 13 a nabídne rozmanitý program pro celou rodinu. Závodníci zde změří síly v cross-country závodech horských kol a  běžeckém závodu, zúčastnit se mohou i děti, připraveny jsou okruhy pro všechny věkové kategorie. Celá akce se uskuteční za podpory místostarosty Prahy 13 Petra Zemana a je součástí projektu Praha Evropské hlavní město sportu 2016.

Závody pro děti i rodiče

Cyklistické závody se pojedou v několika kategoriích, stejně jako ty běžecké. Pro ženy bude připravena trasa o délce 16,2 km, pro muže pak 21,6 km. Běžci budou zdolávat vzdálenost 5,4 kilometru, délky tras jsou odstupňovány podle věku účastníků. Sportovní den si mohou užít i ti nejmladší, součástí programu je totiž i závod odstrkovadel na 200 metrů. Dětské startovné je při předchozí online registraci zdarma.

Koloběžky, neviditelná výstava i pochod se psy

Kromě závodů si děti i dospělí budou moci vyzkoušet dovednostní soutěže na koloběžkách, porovnat své dovednosti v míčových sportech nebo okusit svět nevidomých prostřednictvím neviditelné výstavy. Součástí akce je i pochod se psy Butovická tlapka, který podpoří nadaci Pesos. Start je otevřený v průběhu celého dne. Projekt mohou návštěvníci na místě podpořit i příspěvkem  do veřejně  sbírky nebo dobrovolnictvím na některé z pořádaných akcí.

Ve dnech 6. - 7. května 2016 se v Praze uskuteční mezinárodní softballový turnaj mládeže Joudrs International Cup. Turnaj pořádá Softballový klub Joudrs Praha a zúčastní se jej chlapci a dívky z České republiky, Dánska, Chorvatska, Izraele a Švédska ve 2 věkových kategoriích: do 13 a do 16 let. Celkem 16 smíšených družstev odehraje své zápasy na hřištích pořádajících Joudrs a také v areálu SaBaTu Praha v Troji od pátečního odpoledne do sobotního večera.

Samotnému turnaji bude od 4. do 6. května dopoledne předcházet camp v areálu pořádajícího klubu při ZŠ Dolákova v Praze 8 – Bohnicích, na kterém se budou mladí hráči a hráčky zdokonalovat ve svých softballových dovednostech. Své zkušenosti jim budou předávat přední reprezentanti, reprezentantky a trenéři z České republiky, Dánska a Velké Británie.

Po loňském velmi úspěšném premiérovém ročníku, který měl velký ohlas v zahraničí a odrazil se v nárůstu počtu účastníků i z dalších evropských zemí, chtějí pořadatelé vytvořit platformu pravidelného široce obsazeného chlapeckého mezinárodního softballového turnaje, který dosud v mládežnických kategoriích v Evropě chyběl. Akce má proto silnou podporu Evropské softballové federace (ESF).

Zdroj: Praha.eu

V sobotu 23. dubna se na celý den stal areál Výstaviště v Holešovicích a přilehlý park Stromovka dějištěm extrémního překážkového závodu Spartan Race Praha 2016 a doprovodných kulturních akcí. Desetitisíce diváků sledovaly klání 7 200 účastníků v kategorii Spartan Race Sprint a 800 závodníků včetně čtyř handicapovaných dětí v kategorii Spartan Race Kids.

Závod Spartan Race se konal v hlavním městě vůbec poprvé v historii. Praha také konání závodu podpořila a ten se tak stal významnou událostí v rámci projektu Evropské hlavní město sportu 2016.

Nejprestižnější kategorii Ellite mužů a žen odstartoval již v 7.00 ráno předseda Výboru pro sport a volný čas Zastupitelstva hl. m. Prahy Antonín Lébl. „Velmi mě těší, že se tento závod koná poprvé také v Praze. Jde rozhodně o atraktivní podnik pro závodníky i diváky a je skvělé jich zde tolik vidět. Doufám, že se do Prahy příští rok Spartan Race opět vrátí a že se stane novou výzvou pro Pražany všech věkových kategorií,“ uvedl. Mezi diváky nechyběla ani primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, která pro jednu kategorii předvedla skvělou rozcvičku a za to byla odměněna velkým potleskem přítomných

Závodníky nečekalo vůbec nic jednoduchého. Probíhají prostor zamořený rozhodně dýmovnicí, proskakují překážku z ojetých pneumatik, překonají způsobem podlez-přelez-prolez trojici dřevěných překážek, přeskakují zeď, procházejí Memory testem, vybíhají kopec s pytlem písku na zádech, přebíhají po zavěšené kladině, házejí oštěpem, traverzují betonovou stěnu, zdolávají tzv. monkey bar, podlézají ostnatý drát, tahají pytel na kladce, šplhají na laně, přeskakují oheň a plní další náročné výzvy.

Zdroj: Praha.eu

Florbalisté Chodova zvítězili v superfinále superligy v pražské O2 areně před rekordní návštěvou 12.144 diváků nad Vítkovicemi 5:4 a slaví premiérový titul. Pražané sice ztratili vedení 2:0, pak prohrávali 2:4, ale po obratu slavili díky vítězné trefě Toma Ondruška z 58. minuty. Chodov se může těšit na říjnový Pohár mistrů ve švédském Borasu.

„Říkal jsem si, že když jsem měl za celý zápas tolik gólovek a střel, tak není možné, aby to tam jednou nespadlo. Pady (Patrik Dóža) odvedl kus práce, předložil mi to a já jsem už to chtěl jen zvednout,“ popsal vítěznou trefu Ondrušek.

Chodov navázal na vítězství v základní části a stal se po šestnáctinásobném šampionovi Tatranu Střešovice a majitelích šesti titulů z Vítkovic teprve třetím klubem v historii, který dosáhl na zlato.

Ostravané nedotáhli svou cestu ke zlatu po pátém místě a vyřazení Střešovic i Mladé Boleslavi po sedmizápasovém boji. Při rekordní čtvrté účasti v superfinále Vítkovice nenavázaly na triumfy z let 2013 a 2014. Dnešní duel rekordním zájmem překonal loňský souboj Tatranu Střešovice s Mladou Boleslaví, který sledovalo 11.073 diváků.

První velkou šanci zlikvidoval v páté minutě vítkovickému Řezaninovi gólman Mück a vzápětí se radoval Chodov. Vávra v souboji u mantinelu odstavil Švajného a trefil se přesně k pravé tyči. I v osmé minutě přišel o balónek opět Švajný, Tyl nabil volnému Dóžovi a Pražané vedli 2:0. Vítkovice hrající rekordní 15. zápas v jednom play off ale vývoj otočily.

K první trefě jim pomohla chyba kapitána Chodova Sýkory, jemuž před brankou sebral balónek Matejčík a po kombinaci s ním zakončil snadno Delong. Tři vteřiny před první pauzou vyrovnal střelou ze středu Řezanina.

Ostravané byli při chuti. Po první pauze trefil Delong tyč a Hájkovi sebral gól skvělým zákrokem Mück. V 27. minutě už po přečíslení se Švajným získal Vítkovicím vedení opět Delong. Vzápětí se sice radoval po Ondruškově střele Chodov, ale předčasně, protože gólu předcházelo chybné rozehrání standardní situace.

Po šancích na obou stranách v 35. minutě udeřili opět Ostravané. Po Hájkově přihrávce mířil před brankovištěm nepokrytý Jan Šebesta do odkryté branky. V 38. minutě snížil střelou od levou mantinelu k protější tyči Bouša.

„Začátek nám nevyšel, ale pak jsme se do toho dostali. Za stavu 4:2 jsme pak ale trestuhodně neproměnili několik šancí a Chodov ukázal svou kvalitu. My jsme měli moc šancí na čtyři góly, rozhodna efektivnost v proměňování šancí. Kdybychom dali na 6:2, tak bylo po zápase,“ litoval vítkovický útočník Lukáš Hájek.

Ve třetí třetině Vítkovice odolaly při Pešatově vyloučení, ale v 47. minutě bylo vyrovnáno. Sýkorovu přihrávku vzduchem si zpracoval u pravé tyče Martin Koutný a doklepl míč do branky. Ostravané se snažili ještě reklamovat i Dóžovo postavení v malém brankovišti. Mück pak opět podržel Chodov po pokusech Hájka či Delonga. V závěru se radoval Chodov, když po Dóžově přihrávce rozhodl finále Ondrušek.

Vítkovický trenér Jan Vavrečka byl hrdý na svůj tým. „Na začátku sezony jsme byli málem odepisovaní, že nepostoupíme do play off. Druhá část se nám povedla, vyhráli jsme pohár, v play off jsme vyřadili ve famózních sériích Tatran i Boleslav,“ uvedl Vavrečka. „Nebudeme se vymlouvat, že jsme byli unavení. Naopak nás ty série na to finále připravily. Je to o jednom zápase, nevyhrál lepší, ale šťastnější tým,“ dodal vítkovický kouč.

„Souhlasím s tím, že asi nevyhrál lepší tým. Bylo to minimálně padesát na padesát, možná jsme v některých fázích zápasu byli i horší. Nehráli jsme tak, jak bychom chtěli hrát. Možná o to šťastnější jsme, že jsme to urvali. Naše individuality ukázaly, proč v týmu jsou a jakou mají úlohu,“ prohlásil kouč Chodova David Podhráský.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Sjednocení vrcholového sportu a studia je pro vysokoškoláky v českém prostředí stále problematickou záležitostí. Současní studenti řeší tyto problémy většinou pomocí individuálně upraveného studia, které na ně neklade takové nároky. Tento postup je však spíše únikovým řešením a nevyhovuje ani jedné ze zúčastněných stran. Současnou situaci, tedy aspoň co se ledního hokeje týče, se snaží změnit bývalý hokejista Ľubomír Sekeráš.

 

Univerzitní hokej v českém prostředí je pro všechny stále velkou neznámou. Na jedné straně zde máme mladé hokejisty, kteří by rádi skloubili vzdělání se sportem. Na straně druhé máme široku veřejnost, která nemá o univerzitním sportu ani tušení. Celou skutečnost se snaží změnit bývalý vynikající slovenský hokejista Ľubomír Sekeráš. Ten přišel s myšlenkou napodobit systém spojující vzdělání a sport, který bezproblémově funguje v Severní Americe již desítky let. Dokonce funguje tak skvěle, že mnoho studujících hokejistů se později prosadí do nejslavnější hokejové ligy světa, kanadsko-americké NHL (National Hockey League). Ľubomír Sekeráš tak napodobil původní myšlenku a stal se jedním ze zakladatelů Evropské Univerzitní Hokejové Ligy (EUHL).

"Jde o propojení sportu se studiem. Kluci se nemusí vzdát hraní hokeje a navíc získají vzdělání, navíc je to obrovská propagace pro univerzity," popsal Ľubomír Sekeráš.

V současné době působí v EUHL deset hokejových celků, které jsou rozvrstveny do čtyř zemí. Zástupci slovenských, českých, rakouských a polských univerzit soutěží v systému, který zahrnuje základní část i play off. Do budoucna by zakladatel Ľubomír Sekeráš chtěl rozšířit ligu i o celky ze Skandinávie a západní Evropy.

U začátku celého projektu, který před třemi roky vznikal, byla i Univerzita Karlova. Ta vcelku suverénně ovládla první dva ročníky soutěže a i letos má slušně nakročeno k tomu získat třetí titul v řadě. Po skvěle zvládnuté základní části a vítězství v semifinálové sérii proti Nowemu Targu, stojí hokejistům pražské univerzity v cestě za vysněným titulem tým Paneuropa Kings. Slovenský protivník se po celou základní část držel na dostřel pražské univerzity a nakonec skončil na druhém místě.

Finálová série začala v úterý na ledě Kings. Tým Univerzity Karlovy zvládl dramatický první duel v poměru 4:3 až na samostatné nájezdy a ujal se tak vedení 1:0 na zápasy v sérii hrané na dvě vítězní utkání. Odveta se uskuteční ve čtvrtek 14. dubna na ledě pražské Hvězdy ve Vokovicích od 19:00. Přijďte podpořit hokejisty Univerzity Karlovy i celý univerzitní hokej a pomozte vytvořit vynikající sportovní atmosféru. Více informací o nadcházející sportovní události naleznete na facebookových stránkách hokejového týmu UK Praha.