Aktuality

Veslařský závod 103. Primátorky Skupiny ČEZ vyhrál kombinovaný tým Dukly a ČVK Praha. Osmiveslice Dukly zaostala o 36 setin vteřiny a podlehla po 36 výhrách za sebou.

Vítězové z řad skifařů v sestavě se šesti Dukláky (Vojtěch Řimák, Antonín Mařík, Ondřej Šams, Adam Štěrbák, Martin Basl a Matyáš Klang), dvěma zástupci Českého veslařského klubu Praha (Jakub Makovička a Jan Lapáček), kteří ale za Duklu ještě loni veslovali, a kormidelníkem Radkem Šumou (Dukla) vsadili na rychlý úvod. A tato sázka jim nakonec také vyšla, byť jen velmi těsně.

Při strhujícím závěru uhájili nečekané vítězství před „čistou“ sestavou Dukly, kterou tradičně vedl do boje kormidelník Oldřich Hejdušek. O vítězi nakonec rozhodl až fotofiniš. „A popravdě řečeno - já si myslel, že jsme nakonec dojeli až druzí,“ přiznal novinářům Klang.

Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského ovládl při neúčasti čtyřnásobného mistra světa Ondřeje Synka potřetí za sebou Michal Plocek z Dukly. „Rozhodlo se v zatáčce, když byl vyloučen Richard Vančo,“ uvedl Plocek, jenž zvítězil před Vančovým bratrem Matúšem o 16 a půl vteřiny.

Mezi skifařkami byla v boji o Stuhu Podolí nejlepší Kristýna Fleissnerová a obhájila loňské prvenství.

Olympijská šampionka na skifu Miroslava Topinková Knapková usedla opět do lodi osmiveslice Slavie a při svém posledním startu před olympiádou v Riu de Janeiro se mohla radovat ze suverénního triumfu. Slávistky s kormidelnicí Sárou Víchovou předčily osmu amerického týmu LA Women’s Rowing o téměř 14 vteřin.


7. června 2016 se na Hradčanském náměstí bude konat již 23. ročník jedinečného cyklistického závodu Pražské schody s přídomky Velká cena České spořitelny, Memoriál Roberta Bakaláře.

Letos se tato akce uskuteční navíc jako Oficiální prolog MS MTB v Novém Městě na Moravě 2016. Jako vzácní hosté se ji zúčastní i ambasadoři projektu Praha Evropské hlavní město sportu 2016 Ester Ledecká a Martin Fuksa.

„Pražské schody“ jsou jedním z nejstarších a nejpřitažlivějších mezinárodních městských závodů na horských kolech. Od prvního ročníku v roce 1994 se ho kromě domácí bikerské špičky účastní i nejlepší profesionální cyklisté z celého světa.

Unikátní trasa závodu v samotném centru Starého Města se zázemím na Hradčanském náměstí je atraktivní pro diváky i samotné závodníky. Start v Nerudově ulici, výjezd k Pražskému hradu, rychlý sjezd Starých zámeckých schodů, umělé překážky na Malostranském náměstí a brutální výšlap Jánského vršku, to je okruh, který účastníci musí během závodu pokořit několikrát.

Více informací se dočtete na http://www.prazskeschody.cz/.


V pondělí 6. června se sejde na pražském stadionu Juliska současná světové atletická špička. Na 23. ročníku Memoriálu Josefa Odložila budou startovat Pavel Maslák, Barbora Špotáková, Jakub Holuša, Petr Svoboda, Jan Kudlička, Ladislav Prášil, Lenka Masná a další. Hlavní program začíná v 17.00 hodin, vstupné zdarma.

Nad Memoriálem Josefa Odložila, který patří mezi významné akce letošního roku, kdy je Praha nositelem titulu „Evropské hlavní město sportu“, převzala záštitu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

V hlavním programu je 12 disciplin, z toho 4 ženské a 8 mužských. Vrcholem je již tradičně běh na 1 500m mužů, ve kterém Josef Odložil získal v roce 1964 stříbrnou medaili na olympiádě v Tokiu.

Memoriál Josefa Odložila je doplněn o závody nejlepších žáků ČR „O pohár primátora hlavního města Prahy“, které začínají již ve 13.20 hodin. Dále o národní závody „Dukla mítink“ se začátkem v 15.20 hodin, během kterého proběhne i tradiční závod veteránů v Odložilově disciplíně, v běhu na 1 500m.

V den závodů bude posílena autobusová linka č. 131 ze stanice metra Hradčanská do stanice Juliska.

Přijďte povzbudit atletické špičky i začátečníky, vstupenku zdarma obdržíte při vstupu nebo si ji můžete stáhnout na stránkáchwww.memorial-odlozil.cz. Součástí vstupenky je slosovatelný kupon, po jeho vyplnění a odevzdání na stadionu budete zařazeni do losování o tablety. Losování proběhne ve 20.00 hodin na stadionu.


Od 3. června do 5. června 2016 proběhne již sedmý ročník mezinárodního baseballového turnaje pro děti do deseti let Supercup 2016. Turnaje se účastní celkem 24 týmů a je největší svého druhu v Evropě a koná se na hřišti TJ Tempa na Praze 12.

SuperCup hraje 16 týmů z České republiky a 8 ze zahraničí. Ze zahraničních týmů se letos účastní: reprezentace Slovenska, Běloruska, Moldávie, reprezentace Litvy a Maďarska a dále Tigers Balashikha. Wienna Wanderers a Sant Boi Barcelona.

České týmy se na turnaj musely probojovat skrz pětici kvalifikačních turnajů, tzv. Stříbrné Superpoháry, na kterých bojovalo o 16 míst celkem 29 týmů z celé České republiky. Z každého Stříbrného Superpoháru postupovaly tři nejlepší celky.

SuperCup organizuje IBD (Institute for baseball development), která si klade za cíl rozvoj baseballu v České republice.

SuperCup se skládá ze dvou částí. Turnaje v Coach-Pitch baseballu, což je zjednodušená forma baseballu, ve které hráčům nadhazuje míče jejich vlastní trenér a dovednostní soutěže Masters, která se skládá z hodu do dálky, odpalu do dálky, běhu okolo met a souhry vnitřního pole.

Týmy, které pomýšlí na vítězství, musí ovládat nejen baseball jako takový, ale musí zvládat také individuální dovednosti.

Ačkoliv je turnaj v baseballové veřejnosti řazen velmi vysoko a bojuje se o hodně, IBD dbá na to, aby na turnaji byla přátelská atmosféra, ve které je fair play důležitější, než vítězství či porážka.

Mediálním partnerem turnaje je Česká televize, která odvysílá padesátiminutový dokument jak ze samotného Supercupu, tak z kvalifikačních turnajů a ze záznamu finálový zápas. Více informací naleznete na http://supercup.baseball.cz/.


Na 103. Primátorky Skupiny ČEZ, které se konají o víkendu 3. – 5. června 2016, je přihlášeno 1 274 veslařů ve 175 posádkách. Představí se na nich světové veslařské hvězdy ještě před tím, než odjedou na letní olympiádu do brazilského Ria de Janeira. Pražské primátorky patří mezi nejstarších sportovní závody nejen v České republice, ale v celé Evropě. Pro Prahu, která je letos Evropským hlavním městem sportu, je to jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí roku.

Víkendová regata každoročně představuje spoustu sportovních zážitků nejen pro samotné účastníky, ale i pro diváky. Celý pořad Primátorek zahrnuje 9 závodů v různých kategoriích. Nejatraktivnější je hlavní závod – Primátorské osmiveslice, který se jede vždy v neděli v poledne. Jde o velmi prestižní závod, otevřený i pro zahraniční účastníky, a vítězství je uznávaným úspěchem.

Která osma bude letos nejrychlejší na dvoukilometrové trati? Budou to opět veslaři Dukly, kteří mají za sebou nepřetržitou řadu 36 vítězství, kdo z rukou primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové převezme medaile a putovní Primátorských štít?

Pražany i návštěvníky metropole zveme, aby si nenechali ujít toto letošní sportovní klání, atraktivní podívaná se nabízí zejména z pražských náplavek a nábřeží mezi startem u Veslařského ostrova cílem mezi Železničním a Palackého mostem. S regatou je spojen i doprovodný program, který začíná už 1. června odpoledne na Náplavce a nabízí hudbu, občerstvení, různé sportovní aktivity i například projížďku na benátské gondole.


Tenisoví fanoušci mají stále ještě v živé paměti WTA turnaj na kurtech pražské Sparty, který před pár týdny vyhrála Lucie Šafářová. Už za dva týdny se budou moci na stejné místo vrátit a fandit českým tenistům ve skvěle obsazeném turnaji Sparta Prague Open.

Potřetí v řadě se tento Challenger turnaj bude konat právě v areálu TK Sparta Praha. O vrácení titulu do Čech bude mezi jinými českými hráči usilovat i Lukáš Rosol, který má aktuálně skvělou formu a věří, že se mu v Praze podaří uspět. V uplynulých dnech porazil takové tenisty jako jsou Isner nebo Kuznětsov. Z elitní světové stovky by se pak na pražské antuce měli představit ještě Rogerio Dutra Silva, Robert Stephane a Gastao Elias. Chybět by neměl ani obhájce titulu z loňského roku, Slovák Norbert Gomboš. Čeští fanoušci mohou kromě Lukáše Rosola vkládat své naděje i do Adama Pavláska, Jana Šátrala, nebo Marka Michaličky. Tato jména jsou zárukou, že se v hledišti po celou dobu turnaje nebudete nudit.

Turnaj s dotací 50.000 USD každý rok nabízí nejen vysokou sportovní úroveň, ale také perfektní zázemí a zajímavé doprovodné akce a v mnohém převyšuje svou kvalitou úroveň podobných turnajů ve světě. Prague Open již patří svou prestiží mezi nejvýznamnější sportovní akce roku v Praze. Přijďte v týdnu 6. – 11. 6. do areálu TK Sparta Praha a sledujte tenis světové kvality. Vstupné je znovu zdarma.


Sportovní areály pražského Motorletu a Hluku ve Zlínském kraji hostily semifinálové skupiny okresních výběrů U12. Ze dvou sedmičlenných skupin postoupilo šest nejlepších týmů na republikové finále.

Jako první byla sehrána semifinálová skupina v moravském Hluku, kde dokonale využil téměř domácího prostředí OFS Vsetín, který se ziskem 13 bodů obsadil první příčku před OFS Ústí nad Orlicí s 12 body a OFS Žďár nad Sázavou se ziskem 11 bodů.

Nejlepším střelcem se stal Martin Zbranek z vítězného OFS Vsetín za 7 vstřelených branek, nejlepším brankářem Alexandr Urban taktéž z OFS Vsetín a nejlepším hráčem Martin Pulkrábek z OFS Žďár nad Sázavou. Speciální cenu dostaly ze velmi dobré výkony děvčata Klára Pavlíčková z OFS Vsetín a Veronika Janečková OFS Žšár nad Sázavou.

 Semifinálovou skupinu v areálu Motorletu Praha osobně sledoval i hráč Ajaxu Amsterodam Václav Černý, který viděl dominanci týmu OFS Prachatice, který se ziskem 16 bodů postoupil do finálového turnaje. Společně s ním si pak postup vybojovaly i týmy PF Praha a OFS Chomutov.

Nejlepšími střelci se stalo hned 5 fotbalistů, Filip Krása a David Janeček z OFS Chomutov, Filip Vavroušek z OFS Nymburk, Daniel Daněk a Josef Jinoch z FS Praha, kteří všichni vstřelili 4 branky. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Jiří Michal z FS Praha a nakonec nejlepším hráčem Dominik Pracht z OFS Tachov.

Finálový turnaj za účasti šesti nejlepších týmů se uskuteční opět v areálu Motorletu Praha ve dnech 8. - 9. června.

Závěrečný turnaj se uskuteční za podpory FAČR a hlavního města Prahy, Evropského města sportu roku 2016.


Česká bikerská špička a celá plejáda zahraničních jezdců se utkají na 23. ročníku závodu Pražské schody - Velká cena České spořitelny, který se letos jede jako oficiální prolog Mistrovství světa horských kol 2016 v Novém Městě na Moravě. Náš nejstarší městský závod na horských kolech se uskuteční 7. června pod záštitou Hlavního města Prahy (jako top akce Praha Evropské hlavní město sportu 2016), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také již popáté jako Memoriál Roberta Bakaláře. Po letech neměnného konceptu je letos připravena celá řada převratných novinek.

Závod, který má za sebou 22 letou úspěšnou historii se již podruhé jede pod hlavičkou organizátora – Petr Čech Sport, s.r.o. a Kolo pro život, z. s. Stejně jako v předchozích letech, dokázali pořadatelé největší bikerské akce v srdci staré Prahy přilákat na start ty nejlepší z nejlepších jak z domácí elity, tak i zajímavá jména z 6 zemí starého kontinentu a jedno exotické z daleké Brazílie. Současně se více než kdy jindy snaží představit nové, mladé, perspektivní tváře MTB. Nebude chybět kompletní česká špička a překvapit může samozřejmě kdokoliv ze startovního pole.

Ze zahraničních závodníků startují:

Florian VOGEL (SWI) FOCUS XC TEAM- několikanásobný mistr Švýcarska XCO, účastník OH 2008, 2012.

Maxime MAROTTE (FRA) BH SR SUNTOUR KMC – několikanásobný medailista MS a ME v cross-country.         
Fabian GIGER (SWI) Kross Factory Racing Team – vítěz Pražských schodů 2014

Carlos COLOMA NICOLAS (ESP) MMR Factory Racing Team, Henrique AVANCINI (BRA), Andrea TIBERI (ITA) FRM FACTORY RACING TEAM, Matthias STIRNEMANN (SWI) Möbel Märki MTB Pro Team, Karl MARKT (AUT) Haibike Ötztal ProTeam, Victor KORETZKY (FRA) BH SR SUNTOUR KMC, Bartłomiej Wawak (POL) Kross Factory Racing Team, Gregor Raggl (AUT) Haibike Ötztal ProTeam, Robin Hofmann (GER) Haibike Ötztal ProTeam

Z české špičky se závodu zúčastní:

Jaroslav Kulhavý(Specialized Racing) - král cross country na LOH v Londýně 2012, loňský vítěz nejtěžšího etapového závodu dvojic Cape Epic, mistr světa XCO, XCM, vítěz světového poháru, mistr Evropy XCO, XCM, několikanásobný MČR, vítěz PS 2010

Kristián Hynek (Topeak Ergon Racing) -  stříbrný z Cape Epic 2015, mistr Evropy v marathonu 2012

Jan Škarnitzl (Rubena Birell Specialized) mistr ČR XCO, účastník LOH v Londýně 2012, vítěz PS 2013

Z novinek je zásadní zkrácení hlavního závodu elitních jezdců z jedné hodiny na poloviční délku 30 minut + 1 kolo. V posledních letech se počet účastníků, kteří byli schopni bez ztráty jednoho kola dojet do cíle hodinového závodu, snížila na pár jednotlivců. Pořadatelé si od této změny slibují těsnější souboje mezi jezdci, zvýšení atraktivity závodu pro diváky na místě i na televizních obrazovkách. Vedle hlavního závodu zavádějí Pražské schody od roku 2016 také závody v dalších kategoriích. Závod VIP z minulých ročníků, bude nahrazen hned dvěma závody Open pro zájemce z řad veřejnosti. První se pojede na 3 kola a jeho součástí je i oblíbený závod firemních týmů, druhý dokonce na 20 minut + 1 kolo.  Přihlásit se může každý, kdo se na to cítí. Zbrusu nové jsou také závody pro nejlepší domácí juniorské závodníky a závod pro juniorky + ženy.

Co zůstává stejné, je unikátní trasa závodu. Start je v Nerudově ulici, cíl na Hradčanském náměstí. Během každého okruhu, který měří 1400 metrů, musí závodníci zdolat sjezd 128 zámeckých schodů i náročný výjezd z Malostranského náměstí až na Jánský vršek a zpět na Hrad. Trať již čtvrtým rokem zpestří na několika místech umělé dřevěné překážky a pumptracková dráha.

Program Pražských schodů 2016

  • 15:00 Slavnostní zahájení                                                          
  • 15:05 Závod Open na 3 kola. (i firemní týmy)                    
  • 15:35 Závod Open na 20 minut + 1 kolo                             
  • 16:15 Závod Juniorů na 20 minut + 1 kolo                           
  • 16:55 Závod Juniorek + Žen na 20 minut + 1 kolo   
  • 17:20 Vyhlášení vítězů vedlejších závodů    
  • 17:40 Prezentace hl. hvězd, autogramiáda    
  • 18:25 Start hl. závodu (30 min + 1 kolo)
  • 18:58 Předpokládaný dojezd vítěze
  • 19:05 Vyhlášení vítězů hl. závodu