Aktuality

Výroční 22. Excelent Mystic Sk8 Cup zná své vítěze. V mužském streetu putuje zlato do Brazílie díky Ivanovi Monteirovi, mezi ženami zvítězila Alexis Sablone z kalifornského Santa Cruz, v bowlu se ze zlata radoval Ivan Federico z Itálie.

Počtem registrovaných jezdců i množstvím návštěvníků, kteří první červencový víkend na Štvanici přišli, Excelent Mystic Sk8 Cup potvrdil, že i ve své 22. sezóně své pevné místo mezi nejvýznamnějšími sportovními a kulturními festivaly ve Střední Evropě.

Mezi jezdci byla taková jména jako Dave Bachinsky a David Reyes z Kalifornie, Roger Silva z Brazílie, Igor Golubev z Ruska, Danny Leon ze Španělska, Leticia Bufoni z Brazílie nebo Eugenia Ginepro z Argentiny, ale i domácí špička včele s Maximem Habancem a Martinem Pekem. V pátek byla na programu předkvalifikace evropských jezdců, sobota byla zasvěcená kvalifikačním jízdám ve streetu i bowlu a v neděli se odjezly semifinálové heaty i samotná finále.

Výsledky excelent Mystic Sk8 Cup 2016:

STREET MEN:

  1. Ivan Monteiro, BRA

  2. Vincent Milou, FRA

  3. Richard Tury, SK

BEST TRICK:

  1. Benjamin Garcia, FRA

STREET LADIES:

  1. Alexis Sablone, USA

  2. Leticia Bufoni, BRA

  3. Candy Jacobs, NED

BOWL:

  1. Ivan Federico, ITA

  2. Danny Leon, ESP

  3. Jaime Mateu, ESP


Česká metropole patřila uplynulý víkend handicapovaným sportovcům – v sobotu byly zakončeny Světové hry tělesně handicapované mládeže, tzn. sportovců ve věku od 14 do 23 let. V Praze se představili sportovci z 30 zemí světa v čtyřech sportovních odvětvích: atletice, plavání, stolním tenise a šermu.

Češi se v konkurenci téměř tří stovek mladých sportovců neztratili – získali celkem 32 medailí, z toho deset zlatých, sedmnáct stříbrných a pět bronzových. Nejúspěšnějšími domácími účastníky her byli plavec Ivan Nestaval se čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou medailí, stolní tenista David Půlpán se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí, zlatá diskařka Rosarie Mošovská a pocity šampionů si vychutnala také dvojice plavců Kateřina Komárková a Martin Císař. Tři stříbra získaly atletky Kateřina Nováková a Tereza Jakšová.

„Máme radost nejenom z úspěchů českých sportovců, ale nadchly nás prakticky všechny výkony mladých handicapovaných. Při jejich sledování někdy člověk žasne nad tím, čeho všeho jsou schopni. Klobouk dolů před nimi. Zároveň nás těší, že organizačně se nám povedlo zajistit průběh soutěží bez zádrhelů a všichni účastníci odjížděli z Prahy spokojeni,” řekla Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil, který Světové hry handicapované mládeže pořádal.

Pochvalou na adresu organizátorů nešetřil ani Paul DePace, prezident společnosti International Wheelchair & Amputee Sports Federation IWAS. „Čeští organizátoři připravili hry opravdu kvalitně. Věřím, že všichni sportovci si tyto hry opravdu užili,” řekl DePace.

Na sportovištích bylo k vidění několik skvělých výkonů – osm zlatých medailí si z atletického stadionu na Kotlářce odvezl americký atlet Miguel Jimenez-Vergara, limity rekordů ve své kategorii posunul také jihoafrický běžec se dvěma protézami Ntando Mahlangu a v plaveckém bazénu “vylovil” celkem osm medailí talentovaný indický plavec Niranjan Mukundan.

Mimořádný úspěch si na konto připsala Rosarie Mošovská. Čtrnáctiletá česká atletka ovládla soutěž v hodu diskem v kategorii do 18 let (sloučená kategorie sedících), byť Světové hry handicapované mládeže byly jejími vůbec prvními závody v životě! „Je to úžasný pocit. Šla jsem do závodu s tím, že se pokusím o co nejlepší výkon a uvidím, jak dopadnu. Vůbec by mě nenapadlo, že nakonec vyhraju a získám zlato. Sportu jsem se začala věnovat sportu teprve nedávno, před necelým půlrokem. Je to krásné,”řekla mladičká atletka.

Pozitivní přínos Světových her handicapované mládeže ocenila také výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová. „V Praze startovali sportovci od nejtěžšího po nejlehčí formy postižení. Jakýkoliv, i sebepomalejší výsledek, je úctyhodný a zaslouží respekt a chválu. Obdivuji všechny, kteří se i přes svůj handicap k něčemu upnou a naplno se tomu věnují,”řekla Erlebachová.

Předseda výboru zastupitelstva hlavního města Prahy pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher vyzdvihl logistickou připravenost české metropole. „Mám obrovskou radost, že jsme měli možnost ukázat Prahu jako město, které sportu handicapovaných a handicapovaným vůbec dokáže otevřít svoji náruč,“ řekl Nacher.

Jeho slova potvrdil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který nechyběl při sledování sportovních klání na stadionu na Kotlářce. „Je to perfektní akce, hodně mladých lidí z celého světa, kteří nejen měří své síly na sportovištích, ale mohou se také seznamovat a hovořit o životě. I to je jeden z významů těchto her,” dodal Krása.

Organizaci Světových her tělesně handicapované mládeže zajistil Nadační fond Emil, nezisková organizace pomáhající sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem do 30 let. „Nadační fond Emil je nezisková organizace podporující handicapované děti a mladé lidi ve sportovních aktivitách, a to především formou přímé finanční pomoci. Emil do dnešního dne podpořil přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé republiky prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, poznávat nové přátele a nacházet svůj smysl života. Nedílnou součástí našich aktivit je také komunikace sportovních možností handicapovaných směrem k veřejnosti. Například prostřednictvím teambuildingů, které nabízíme komerčním subjektům. Pořádání Světových her byly skvělou příležitostí, jak aktivně propojit handicapované sportovce s širokou veřejností,” dodala Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil.

Příloha: Čeští medailisté


V letošním roce se Praha stala nositelem titulu Evropské hlavní město sportu. Za účelem propagace tohoto titulu chce hlavní město oslovit co nejširší veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků. Od prvního července byla za tímto účelem spuštěna kampaň na reklamních plochách letiště, která bude trvat až do konce letošního roku. Celková cena, která obsahuje pronájem ploch včetně výroby, instalace a servisu činí 1 449 999,- Kč bez DPH.

Nejvhodnější možností, jak zajistit propagaci pro návštěvníky Prahy, je využití reklamních ploch na Letišti Václava Havla Praha, které je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v České republice. Ročně tento mezinárodní vzdušný přístav odbaví přes 12 miliónů cestujících. Plochy jsou zvoleny tak, aby vhodně pokrývaly nejvytíženější místa letiště a oslovily samotné pasažéry i veřejnost, která se na letišti pohybuje. Kampaň odstartovala prvního července s ohledem na intenzivnější provoz letiště v době letních dovolených.

Celkem bude na letišti využito osm reklamních velkoformátových ploch, z nichž tři plochy tvoří síť digitálních obrazovek.


Pražskému softballovému klubu Joudrs bylo polskou centrálou organizace Little League regionu Evropa-Afrika (E-A) přiděleno pořadatelství kvalifikačního turnaje Regionu Evropa-Afrika v softballu věkové kategorie Junior.

Vůbec poprvé v historii se tak kvalifikační turnaj Regionu E-A dívčí softballové větve celosvětového projektu Little League uskuteční v České republice a to ve dnech 5. - 8. července 2016.

Věková kategorie Junior je určená hráčkám ročníků 2001 - 2003. Přihlásí-li se do kvalifikace Regionu E-A alespoň další dva vítězové národních kromě České republiky, má Česká republika má jako pořadatel kvalifikace regionu Evropa-Afrika podle pravidel Little League právo vyslat do evropsko-africké kvalifikace 2 české týmy: vítěze národní kvalifikace, kterým se stal výběr regionu Northeast (zahrnuje kraje Královéhradecký, Pardubický a Liberecký) a all star tým pořadatelského regionu Northwest (zahrnuje kraje Praha, Středočeský a Ústecký). Tyto týby by se podle posledních informací měli utkat s výběry Itálie a Holandska.

Ve hře je hodně. Vítěz kvalifikace regionu Evropa-Afrika má právo reprezentovat tento region na celosvětovém finále v USA, které se odehraje ve dnech 31. 7. – 6. 8. 2016 v Kirklandu, stát Washington. A pořadatelé tomuto týmu hradí kompletní náklady na dopravu do USA a zpět i ubytovaní a stravu během světového finále.

V předchozích letech se tyto kvalifikační turnaje odehrávaly převážně v Itálii. V roce 2016 však italští fanoušci neuvidí ani jednu evropsko-africkou kvalifikaci. Kvalifikace kategorií Senior a Big se odehrají v Holandsku, kvalifikace nejmladší kategorie Little League (Major) pak tradičně v polském Kutnu.

Více informací k projektu Little League naleznete zde.

Nejlepší hráči sedmi zemí střední Evropy a Izraele se utkají ve dvou seniorských kategoriích (muži, ženy) a čtyřech juniorských kategoriích na konci června v Praze na Strahově. Letní seriál akcí v Praze v rámci uděleného titulu PRAHA – EVROPSKE MĚSTO SPORTU 2016 přinese v v posledních dvou červnových dnech až do 2. 7. 2016 nejen nabitý program, ale i jedinečné divácké zážitky. Od středy 29. 6. se v areálu Beachclubu Strahov – BeachPraha Arena a na dvorcích PragueBeach teamu ve Střešovicích odehraje historicky první turnaj MEVZA PRAHA – mistrovství střední Evropy v plážovém volejbale 2016 organizované jako turnaj evropské volejbalové federace CEV.

Za účasti české beachvolejbalové špičky a nejlepších párů z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska a Izraele tak nabídne Beachclub Strahov celé Praze čtyřdenní program doprovázený aktivitami a atrakcemi pro děti. Diváci budou moci v rámci každého utkání finálového dne – sobota 2. 7. 2016 soutěžit o atraktivní hodnotné ceny.

Beachclub Strahov ve středu 29. 6. navíc nabídne všem Pražanům pronájem svých plážových hřišť zdarma.

Léto plné sportu pokračuje v Beachclubu Strahov i v červenci a srpnu. Kromě tradičních skupinových lekcí se na písečných hřištích pro příchozí hráče uskuteční také jedinečné sportovní akce. Tradiční Pražské plážové léto nabídne dětem bez prázdnin týdenní denní beachvolejbalové kempy, zakončené vždy v pátek turnajem amatérů a profíků. Diváci se mohou těšit také na další tři turnaje české národní beachvolejbalové tour. Bližší informace naleznou zájemci na stránkách Beachclubu Strahov - ZDE.

Vít Mařík, tajemník Beachclubu Strahova a ředitel turnaje dodává MEVZA: „Toto léto se na Strahově nese v duchu prosluněných sportů. Pro členy našeho klubu i pro příchozí hráče organizujeme rozšířenou nabídku skupinových lekcí beachvolejbalu, vždy v pátek večer a v neděli večer a hned několik atraktivních celodenních sportovních akcí. Klub v létě otevíráme zejména dětem, protože prázdniny a písek, to prostě jde k sobě! Věřím, že si tyto události všichni sportovní nadšenci nenechají ujít.“

Zdroj: cvf.cz


TZ Podpora zdravého životního stylu dětí, prevence obezity, aktivní trávení volného času

Unikátním projekt Aktivní školy nadchne k pohybu žáky pražských základních škol, motivuje je v hodinách tělesné výchovy a poskytne jim platformu pro aktivní trávení volného času.

Florbalová škola Bohemians, jako největší florbalový klub v České republice, vnímá obrovskou zodpovědnost za výchovu dětí a mládeže. Stále aktuálnější problém, kterým je nedostatek pohybu a nadváha českých dětí nás přivedl k myšlence zapojení základních škol. Prostor, který základní školy v životě každého dítěte zaujímají, dává právě jim statut nevhodnějšího prostředníka a nositele zdravého životního stylu.

Aktivní školy je komplexní pohybově - vzdělávací  program zaměřený na prevenci obezity, rozvoj pohybových schopností a dovedností s důrazem na zdravý životní styl a aktivní způsob života.

Cílem projektu Aktivní školy je motivovat žáky k pohybu a dodržování správných stravovacích návyků. Dostat do povědomí dětí návyky zdravého životního stylu, které budou dále reprodukovat svým rodinám a kamarádům. Zároveň chce projekt docílit toho, že se pro ně pohyb stane emočně atraktivní, což je základní podmínkou sportovního úspěchu dětí. Motivační formou děti rozhýbeme a zlepšíme nejen jejich fyzickou zdatnost, ale i celkovou kvalitu života. 

Projekt je unikátní tím, že je určen všem dětem bez ohledu na jejich sportovní výkonnost, tedy i žákům sportovně neaktivním.

Buďte součástí! V současné chvíli je v projektu zapojeno již 12 pražských škol a registrace je stále možná. Doporučit svoji školu do projektu mohou i samotní žáci a jejich rodiče. Další informace naleznete na webu www.aktivniskoly.eu.

Projekt Aktivní školy startuje na pražských základních školách v září 2016.

Projekt vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy.

 

Pátá městská část podporuje zdravý životní styl, sport a pohyb, a proto se rozhodla pořádat pravidelné běžecké tréninky pro své občany. Sraz je každou středu v 18 hodin u nafukovací atletické haly na Strahově

„Běžeckou školu jsme založili především proto, abychom vzbudili zájem o sportovní aktivitu a zdravý životní styl, a to hlavně mezi fyzicky neaktivními občany. Devizou je zároveň možnost vzájemného potkávání se a oživení komunitního života,“ řekl starosta Radek Klíma.

Tyto tréninky s profesionálními lektory jsou určeny pro širokou veřejnost a účast je zdarma. Městská část Praha 5 se tak připojila k aktivitám letošního roku, kdy je Praha Evropským hlavním městem sportu.


V pátek 24. června 2016 budou mít Pražané i návštěvníci metropole jedinečnou příležitost podívat se, jak se na Staroměstském náměstí hraje rugby.

Ve 14.00 hodin zde nastoupí na improvizované hřiště hráči rugbyového týmu New Zealand Ambassador´s XV a domácí rugbisté. Předvedou ukázky přihrávek, skládek, kopů na branku apod. v "aréně" o rozměru 12x6 m s umělým trávníkem.

Ragbisté z Nového Zélandu sehrají o den později přátelský zápas s národním týmem České republiky. A to od 14.00 hodin na hřišti Rugby Clubu Tatra Smíchov,  Smrčinská 5, Praha 5 – Smíchov.