Aktuality

Česká republika se už za měsíc stane hostitelem další významné mezinárodní akce: na přelomu června a července se v Praze uskuteční Světové hry tělesně handicapované mládeže, tzn. sportovců ve věku od 14 do 23 let. Ale nejenom pro ně může být začátek léta nevšedním zážitkem – ten se totiž nabízí také všem, kteří mají zájem zapojit se do akce jako dobrovolníci.

„Organizace velké mezinárodní akce se nikdy neobejde bez pomoci dobrovolníků, které rádi přivítáme v našich řadách na různých pozicích. Hledáme delegáty pro jednotlivé týmy, ale také dobrovolníky, kteří budou pomáhat při dopravě nebo při zajištění logistiky sportovních soutěží,” řekl Pavel Zbožínek, předseda organizačního výboru her. Celkem počítají organizátoři se zapojením více než stovky dobrovolníků. „V Praze nás čeká výjimečná sportovní událost a věříme, že najdeme dostatečný počet těch, kteří budou chtít přispět k jejímu dokonalému zajištění. Zejména pro studenty by dobrovolnické pozice mohly být lákavé – nejenom, že jim přinesou nové zkušenosti, ale působení v roli dobrovolníka je v současné době pozitivním bodem jakéhokoli životopisu.”

Potenciální zájemci o dobrovolnictví musí být starší než 15 let, pozitivem je znalost cizích jazyků (zejména angličtiny) a případné zkušenosti z jiných akcí. Organizační výbor mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailové adresy [email protected].

Na Světových hrách handicapované mládeže se představí sportovci z více jak 30 zemí světa v pěti sportovních odvětvích - atletice, plavání, tenise, stolním tenise a šermu. Všechny disciplíny jsou pořádány dle platných paralympijských pravidel a Světové hry v Praze jsou pro zúčastněné sportovce jednou z posledních akcí, na níž můžou splnit limity pro start na paralympijských hrách v Riu de Janeiro 2016.

Světové hry tělesně handicapované mládeže (IWAS U23 World Games) jsou každoročně organizovány pod patronací International Wheelchair & Amputee Sports Federation/IWAS. Organizaci Světových her tělesně handicapované mládeže zajišťuje Nadační fond Emil, nezisková organizace pomáhající sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem do 30 let. Hry podpořilo i hlavní město Praha v rámci letošního titulu Evropské hlavní město sportu.


Hlavní město Praha podpoří dvěma miliony korun projekt Fotbalové asociace ČR UEFA EURO 2016 Fanzóna Žluté lázně, která bude otevřena po celou dobu trvání Mistrovství světa ve fotbale 2016. Dnes o tom rozhodla Rada hlavního města Prahy.

„Fanzóna bude nabízet Pražanům, ale i návštěvníkům Prahy, zprostředkování největší fotbalové události roku 2016. Pro návštěvníky budou připraveny aktivní, ale i pasivní formy aktivit v průběhu celého fotbalového šampionátu.Současně podpoří aktivity Praha Evropské hlavní město sportu 2016 a bude spojena s výraznou propagací Prahy v evropském měřítku,“ uvedl náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek.

Součástí projektu budou unikátní atrakce zaměřené na fotbalovou a sportovní tématiku, pestrý sportovní program, s využitím četných hřišť areálu Žluté Lázně (hřiště na pétanque, stolní tenis, venkovní šachy, nohejbal, šlapadla, loďky). Vše doplní doprovodný kulturní program s denní hudební produkcí a zajímavými akcemi, např. autogramiádami fotbalistů, volbou miss české fotbalové reprezentace, soutěžemi pro návštěvníky a podobně. Vstup do Fanzóny bude zdarma.


V Síni slávy českého hokeje byla otevřena expozice PRAHA, HOKEJOVÉ MĚSTO. Na několika vitrínách představuje šest pražských klubů, které se věnují výchově mládeže – HC Hvězda Praha, HC Kobra Praha, HC Letci Letňany, HC Slavia Praha, HC Sparta Praha a HC Slavoj Zbraslav.

Návštěvníci se mohou seznámit s jejich historií i současností včetně nabídky pro malé a začínající hokejisty, a to mimo jiné ve vazbě na náborové aktivity, které pražské kluby připravují na léto a podzim 2016. Expozice tvoří ukázky trofejí, které kluby získaly, jejich historické a současné dresy, fotografie a další memorabilia.

Oficiální zahájení výstavy proběhne v Síni slávy českého hokeje v pondělí 6. června 2016 od 10:30 hodin. Spolu se zástupci Českého svazu ledního hokeje a pražských hokejových klubů se ho zúčastní děti z mateřských škol, zástupci Národního muzea, které na přípravě výstavy spolupracovalo, a členové Sklepáckých Sršňů, hokejového týmu Divadla Sklep, v čele s kapitánem Michalem Cabanem.

Výstava je součástí širšího projektu PRAHA, HOKEJOVÉ MĚSTO, připraveného Českým svazem ledního hokeje ve spolupráci s Magistrátem hlavního město Prahy v rámci grantového programu Praha Evropské hlavní město sportu 2016.

V rámci projektu mohou žáci pražských mateřských škol, základních škol a Domů dětí a mládeže v červnu ve všedcních dnech zdarma navštívit Síň slávy českého hokeje a prohlédnout si její expozice, zahrnující mimo jiné profily největších hokejových legend, sbírku nejvýznamnějších trofejí, zlatých olympijských medailí, pohárů a medailí mistrů světa, součásti hokejové výstroje a další předměty, spojené s osobnostmi jako Jaromír Jágr nebo Dominik Hašek, nebo – mezi dětmi nejoblíbenější – interaktivní instalace a dovednostní trenažéry, mezi nimiž nechybí virtuální kluziště, stiga hokej, překážková hokejová dráha, střelba na brankáře, přesnost přihrávky nebo vedení kotouče.


Závodníci se mohou opět rozhodnout až přímo na trati, jestli pojedou trasu na 65, nebo 35 kilometrů letošního ročníku závodu ČEZ Bike Prague. Projedou se Prokopským údolím, CHKO Český kras i k vysílači Cukrák. Zvýhodněné registrace probíhají na www.bike-prague.cz ještě dnes, tj. ve středu 8. června, přihlásit se můžete i na místě v den závodu.

Závod ČEZ Bike Prague je výjimečný především tím, že si až na trase mohou závodníci zvolit, zda pojedou kratší, nebo delší variantu. Zkrátka ale nepřijdou ani ti nejmenší bikeři, pro které jsou přichystané trasy od 350 metrů až po 3 kilometry.

Hned po startu od Galerie Butovice sjedou závodníci do Prokopského údolí. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek a lomů se můžete pokochat i krásnými skalními výběžky a projet si několik brodů. Trasa závodu vede dále přes lesy a louky CHKO Český kras až na 19. kilometru dojde k rozdvojení tras. Ti z delšího závodu se dostanou až k vysílači Cukrák, na který je čeká výjezd do výšky 411 m. n. m.

Na závod si každoročně najde cestu kolem 1 700 závodníků všech věkových kategorií, z různých koutů republiky, a dokonce i ze zahraničí. Organizátoři věří, že letos by se mohla prolomit i dvoutisícová hranice účastníků. „Jsme rádi, že ČEZ Bike Prague si buduje tradici, a letos tak vypukne už pátý ročník. Závod každoročně láká více a více závodníků, a to jak z elitních řad, tak i ty, kteří si vyjedou jen občas a chtějí jen zkrátka okusit atmosféru závodu,″ říká David Douša z agentury RAUL, která závod organizuje.

Pro závodníky je připraven špičkový servis. Před závodem si mohou nechat seřídit kolo, pořídit si energetické doplňky nebo se rozcvičit před výkonem s profesionálním fitness trenérem. Občerstvení dostanou závodníci na trati i po závodě. Ihned po dojetí závodu si mohou umýt nejen své kolo ale i sebe ve sprchách.

ČEZ Bike Prague ale není jen o samotném závodě. Zázemí před Galerií Butovice se v den závodu promění v zónu plnou her, soutěží a zábavy. Závodníci se mohou těšit na trampolínovou show, děti si mohou vyzkoušet zábavnou terénní Skibi dráhu a pro dospělé je připraveno testování elektrokol.

Zvýhodněné registrace do závodu probíhají na stránkách závodu www.bike-prague.cz, při registraci dvou a více osob máte startovné o sto korun levnější! Přihlásit se můžete za plnou cenu i 11. června na místě. Zabojovat můžete i v týmových soutěžích Tandem pro dvojice nebo Slow motion pro týmy s neomezeným počtem členů. Více informací najdete na webových stránkách www.bike-prague.cz a na Facebooku.

Veslařský závod 103. Primátorky Skupiny ČEZ vyhrál kombinovaný tým Dukly a ČVK Praha. Osmiveslice Dukly zaostala o 36 setin vteřiny a podlehla po 36 výhrách za sebou.

Vítězové z řad skifařů v sestavě se šesti Dukláky (Vojtěch Řimák, Antonín Mařík, Ondřej Šams, Adam Štěrbák, Martin Basl a Matyáš Klang), dvěma zástupci Českého veslařského klubu Praha (Jakub Makovička a Jan Lapáček), kteří ale za Duklu ještě loni veslovali, a kormidelníkem Radkem Šumou (Dukla) vsadili na rychlý úvod. A tato sázka jim nakonec také vyšla, byť jen velmi těsně.

Při strhujícím závěru uhájili nečekané vítězství před „čistou“ sestavou Dukly, kterou tradičně vedl do boje kormidelník Oldřich Hejdušek. O vítězi nakonec rozhodl až fotofiniš. „A popravdě řečeno - já si myslel, že jsme nakonec dojeli až druzí,“ přiznal novinářům Klang.

Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského ovládl při neúčasti čtyřnásobného mistra světa Ondřeje Synka potřetí za sebou Michal Plocek z Dukly. „Rozhodlo se v zatáčce, když byl vyloučen Richard Vančo,“ uvedl Plocek, jenž zvítězil před Vančovým bratrem Matúšem o 16 a půl vteřiny.

Mezi skifařkami byla v boji o Stuhu Podolí nejlepší Kristýna Fleissnerová a obhájila loňské prvenství.

Olympijská šampionka na skifu Miroslava Topinková Knapková usedla opět do lodi osmiveslice Slavie a při svém posledním startu před olympiádou v Riu de Janeiro se mohla radovat ze suverénního triumfu. Slávistky s kormidelnicí Sárou Víchovou předčily osmu amerického týmu LA Women’s Rowing o téměř 14 vteřin.


7. června 2016 se na Hradčanském náměstí bude konat již 23. ročník jedinečného cyklistického závodu Pražské schody s přídomky Velká cena České spořitelny, Memoriál Roberta Bakaláře.

Letos se tato akce uskuteční navíc jako Oficiální prolog MS MTB v Novém Městě na Moravě 2016. Jako vzácní hosté se ji zúčastní i ambasadoři projektu Praha Evropské hlavní město sportu 2016 Ester Ledecká a Martin Fuksa.

„Pražské schody“ jsou jedním z nejstarších a nejpřitažlivějších mezinárodních městských závodů na horských kolech. Od prvního ročníku v roce 1994 se ho kromě domácí bikerské špičky účastní i nejlepší profesionální cyklisté z celého světa.

Unikátní trasa závodu v samotném centru Starého Města se zázemím na Hradčanském náměstí je atraktivní pro diváky i samotné závodníky. Start v Nerudově ulici, výjezd k Pražskému hradu, rychlý sjezd Starých zámeckých schodů, umělé překážky na Malostranském náměstí a brutální výšlap Jánského vršku, to je okruh, který účastníci musí během závodu pokořit několikrát.

Více informací se dočtete na http://www.prazskeschody.cz/.


V pondělí 6. června se sejde na pražském stadionu Juliska současná světové atletická špička. Na 23. ročníku Memoriálu Josefa Odložila budou startovat Pavel Maslák, Barbora Špotáková, Jakub Holuša, Petr Svoboda, Jan Kudlička, Ladislav Prášil, Lenka Masná a další. Hlavní program začíná v 17.00 hodin, vstupné zdarma.

Nad Memoriálem Josefa Odložila, který patří mezi významné akce letošního roku, kdy je Praha nositelem titulu „Evropské hlavní město sportu“, převzala záštitu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

V hlavním programu je 12 disciplin, z toho 4 ženské a 8 mužských. Vrcholem je již tradičně běh na 1 500m mužů, ve kterém Josef Odložil získal v roce 1964 stříbrnou medaili na olympiádě v Tokiu.

Memoriál Josefa Odložila je doplněn o závody nejlepších žáků ČR „O pohár primátora hlavního města Prahy“, které začínají již ve 13.20 hodin. Dále o národní závody „Dukla mítink“ se začátkem v 15.20 hodin, během kterého proběhne i tradiční závod veteránů v Odložilově disciplíně, v běhu na 1 500m.

V den závodů bude posílena autobusová linka č. 131 ze stanice metra Hradčanská do stanice Juliska.

Přijďte povzbudit atletické špičky i začátečníky, vstupenku zdarma obdržíte při vstupu nebo si ji můžete stáhnout na stránkáchwww.memorial-odlozil.cz. Součástí vstupenky je slosovatelný kupon, po jeho vyplnění a odevzdání na stadionu budete zařazeni do losování o tablety. Losování proběhne ve 20.00 hodin na stadionu.


Od 3. června do 5. června 2016 proběhne již sedmý ročník mezinárodního baseballového turnaje pro děti do deseti let Supercup 2016. Turnaje se účastní celkem 24 týmů a je největší svého druhu v Evropě a koná se na hřišti TJ Tempa na Praze 12.

SuperCup hraje 16 týmů z České republiky a 8 ze zahraničí. Ze zahraničních týmů se letos účastní: reprezentace Slovenska, Běloruska, Moldávie, reprezentace Litvy a Maďarska a dále Tigers Balashikha. Wienna Wanderers a Sant Boi Barcelona.

České týmy se na turnaj musely probojovat skrz pětici kvalifikačních turnajů, tzv. Stříbrné Superpoháry, na kterých bojovalo o 16 míst celkem 29 týmů z celé České republiky. Z každého Stříbrného Superpoháru postupovaly tři nejlepší celky.

SuperCup organizuje IBD (Institute for baseball development), která si klade za cíl rozvoj baseballu v České republice.

SuperCup se skládá ze dvou částí. Turnaje v Coach-Pitch baseballu, což je zjednodušená forma baseballu, ve které hráčům nadhazuje míče jejich vlastní trenér a dovednostní soutěže Masters, která se skládá z hodu do dálky, odpalu do dálky, běhu okolo met a souhry vnitřního pole.

Týmy, které pomýšlí na vítězství, musí ovládat nejen baseball jako takový, ale musí zvládat také individuální dovednosti.

Ačkoliv je turnaj v baseballové veřejnosti řazen velmi vysoko a bojuje se o hodně, IBD dbá na to, aby na turnaji byla přátelská atmosféra, ve které je fair play důležitější, než vítězství či porážka.

Mediálním partnerem turnaje je Česká televize, která odvysílá padesátiminutový dokument jak ze samotného Supercupu, tak z kvalifikačních turnajů a ze záznamu finálový zápas. Více informací naleznete na http://supercup.baseball.cz/.