Aktuality

Staropramen Cool Český pohár v beachvolejbalu mužů se odehrál o tomto víkendu 23. – 24. července na kurtech TJ ABC Braník v Praze 4. V rámci projektu Evropské hlavní město sportu 2016 turnaj podpořilo i hlavní město Praha.

Akce byla silně obsazena českou beachvolejbalovou elitou, o kvalitu se postarali také čeští reprezentanti v šestkovém volejbalu Filip Habr, Jan Hadrava a Donovan Gžavoronok. Vítězství si nakonec odnesla dvojice Habr/Moník, kterým předal ceny předseda výboru pro sport a volný čas Antonín Lebl.

I o nadcházejícím víkendu 30. – 31. července bude na kurtech TJ ABC Braník k vidění špičkový beachvolejbal v rámci Letního turnaje 2016.


V sobotu 23. července se Praha stane místem čtyřboje smíšených dvojic – závodu ze seriálu ČEZ Handy kvadriatlon 2016. O této akci a také o závodu Metrostav Handy cyklo maratonu, který startuje v Praze 2. srpna, informovali dnes organizátoři na tiskové konferenci.

Start sobotního závodu je v 11.00 hodin v prostoru areálu Veslařského klubu Smíchov. Soutěžními disciplínami jsou plavání, kánoe, kolo a střelba. V areálu bude probíhat od 12.00 do 20.00 hodin doprovodný program zaměřený na zviditelnění sportu pro lidi zdravotně postižené.

Druhou akcí, která se rovněž vztahuje ku Praze, bude 2. srpna start závodu Metrostav Handy cyklo maraton. Týmy – čtyř nebo osmičlenné – s jedním handicapovaným cyklistou musí projet asi 2222 kilometrů dlouhou trasu z Prahy do Bratislavy a zpět.

Na tiskové konferenci byla také představena prémie pro tým, který první dosáhne 700. kilometru závodu. Získá skleněné klenoty - korunu, jablko a žezlo připomínající letošní výročí 700 let od narození Karla IV.

Obě akce v rámci letošního titulu Evropské hlavní město sportu podpořilo hlavní město Praha, které také poskytlo pro konání tiskové konference reprezentační prostory Staroměstské radnice.

Podrobné informace k ČEZ Handy kvadriatlonu Praha 2016 jsou na stránkách: http://www.naprichandicapy.cz/iii.-praha a k Metrostav Handy cyklo maratonu na stránkách: http://www.naprichandicapy.cz/home-1-3.

 


Šestý ročník mezinárodního fotbalového turnaje pro mládežnické́ týmy do 19 let GENERALI CEE CUP 2016 se koná na čtyřech pražských stadionech od čtvrtka 21. července do středy 27. července. Turnaje se zúčastní 250 hráčů z osmi zemí.

Turnaj, který je největší svého druhu ve střední a východní Evropě, patří mezi tradiční akce ve sportovním kalendáři Prahy. Město je jeho patronem a letos, kdy je Praha Evropským hlavním městem sportu, přitahuje velkou pozornost. Spojí navíc sportovní zápolení s charitativním projektem UNICEF na podporu ohrožených dětí na východě Ukrajiny. Bude na něj předán výtěžek z prodaných vstupenek na finálové utkání.

Finále bude sehráno 27. července ve vršovickém „Ďolíčku“, stadionu Bohemians 1905. Začne v 18:00 hodin, ale již od 14:00 hodin bude stadion otevřen pro veřejnost. Připraven je zábavný doprovodný program včetně fotbalové školky pro děti, hudebních vystoupení či utkání a autogramiády známých osobností.

I v letošním roce se můžou diváci těšit na parádní fotbalovou podívanou, kterou zaručí mládežnické výběry z celého světa. Na turnaji nebude chybět obhájce titulu AC Sparta Praha s minulého roku, kterou z domácích účastníků doplní konkurenční SK Slavia Praha a Bohemians 1905. Ze zahraničních týmů se na turnaji objeví bosenské FK Sarajevo, makedonské FC Academy Pandev, maďarské týmy VASAS FC Budapešť a ETO FC Györ, slovenský AS Trenčín a německý velkoklub RB Lipsko. Do Prahy přijedou také dva brazilské týmy – Associação Atlética Ponte Preta a loňský finalista Fluminense FC. Z Asie dorazí čínský Peking Renhe FC.

„O účast na turnaji se uchází stále více klubů. Z nabídek proto pečlivě vybíráme. Snažíme se totiž udržet tradici středoevropského střetávání a současně turnaj zpestřit o vystoupení kvalitních mimoevropských týmů. Díky tomu mohou mladí hráči ochutnat různé fotbalové styly z celého světa,“vysvětlil Roberto De Blasio, předseda organizačního výboru GE

GENERALI CEE CUP je turnajem pro nastupující generaci mladých, talentovaných hráčů s velkým potenciálem a ambicemi. Už v minulosti se na turnaji objevili mimořádní fotbaloví talenti. V posledním ročníku byla fotbalová kvalita výjimečná, o čemž nesvědčí jen předvedené výkony přímo na turnaji, ale i kariérní postup samotných hráčů. Například nejlepší hráč posledního ročníku Matěj Pulkrab, hráč AC Sparty Praha, již nakoukl v dresu Slovana Liberec do nejvyšší fotbalové ligy v Česku. Čtyřikrát se střelecky prosadil a v květnu se dostal do trojice nejlepších hráčů Synot ligy. Ayrton Lucas Dantas de Medeiros, obránce Fluminense FC, si zase odbyl premiéru v dresu A-týmu v nejvyšší brazilské fotbalové soutěži skoro před 40 tisíci diváky.

„Nesmírně nás těší, že mladíci, kteří se účastní našeho turnaje, se postupně prosazují na profesionální úrovni. Držíme palce, ať se jim daří a ať se jim vyhýbají zranění,“ řekl Roberto De Blasio.

Pro organizátory turnaje není důležitý jen momentální fotbalový výkon, ale i rozvoj mládeže a myšlenka pomáhat. Proto i v letošním roce půjde celkový výtěžek z Velkého finálového dne na konto charitativní organizace UNICEF, která darované prostředky využije na podporu dětí ve válečných zónách na Ukrajině.

Šestý ročník prestižního fotbalového turnaje GENERALI CEE CUP nabídne také pestré fotbalové statistiky díky spolupráci organizátorů se společností Instat. Ta z každého západu připraví kompletní statistický report včetně podrobné analýzy. Zpracovaná data budou k dispozici nejen hráčům a trenérům ale také novinářům a veřejnosti v rámci večerního souhrnu každého hracího dne.

Více informací o GENERALI CEE Cup 2016 na internetových stránkách turnaje http://www.ceecup.org  a na sociálních sítích Facebook, Twitter a Instagram.


Český softball na evropské půdě nemá soupeře. Podobně jako na předchozích dvou mistrovstvích Evropy, také v italském Montegranaru Češi prošli turnajem bez jediné porážky a ve finále si bez problémů poradili s Dánskem 7:1. „Přijeli jsme si sem pro zlato, měli jsme kvalitní nadhoz, obranu, pálku i dobrý tým,“ hodnotil se zlatou medailí na krku hlavní trenér Tomáš Kusý.

V desetičlenném startovním poli dokázali Čechům vzdorovat jen dva soupeři – Dánové a Nizozemci. Právě Nizozemci, kteří své nejlepší hráče posílají hrát do české Extraligy, potrápili favority nejvíc. V prvním vzájemném zápase to bylo 1:1 až do páté směny, kdy se česká ofenziva konečně rozjela. Se stejným soupeřem se pak Češi střetli i v semifinále, v němž zvítězili jen těsně 5:4.

Ostatní zápasy ale tým pod vedením trenéra Tomáše Kusého vyhrál s přehledem. Protivníky buď herně jasně převyšoval, jindy zase soupeř z taktických důvodů zápas s favoritem vypustil. „Trochu jsme čekali, že budeme na turnaji dominovat. Těžších zápasů mohlo být o něco víc. Nikdy ale nevíte, jak se to vyvine, hodně do toho zasáhlo i počasí,“ hodnotil šampionát Tomáš Petr, který hraje spojku.

Po pátečních deštích museli pořadatelé zkrátit play-off, i tak ale tradičně došlo na očekávané finále Česko – Dánsko. V něm Čechy nezastavil ani jeden z nejlepších evropských nadhazovačů Kim Hansen, který hned ve druhé směně inkasoval 4 doběhy, a o vítězi bylo rozhodnuto. „Na třech mistrovstvích Evropy po sobě jsme neprohráli ani zápas a tenhle titul je speciální díky tomu, že je třetí,“ říká Petr.

Vítězství na mistrovství Evropy potvrdilo nadvládu českého mužského softballu na starém kontinentě. Na světové scéně Češi patří do širší špičky, na loňském mistrovství světa skončili na 7. místě.

Podrobnosti o mistrovství Evropy v softballe a další informace najdete na www.softball.cz.

Výsledky českého týmu na 13. mistrovství Evropy softballistů v Montegranaru, Itálie:

11.7.

Belgie

Česko

0:16

Zákl. skupina

11.7.

Itálie

Česko

0:11

Zákl. skupina

12.7.

Česko

Nizozemsko

7:2

Zákl. skupina

13.7.

Česko

Německo

12:2

Zákl. skupina

14.7.

Velká Británie

Česko

0:15

Nadstavba

14.7.

Dánsko

Česko

1:6

Nadstavba

16.7.

Česko

 Nizozemsko

5:4

Semifinále

16.7.

Česko

Dánsko

7:1

Finále

 

Konečné pořadí: 1. Česko, 2. Dánsko, 3. Belgie, 4. Nizozemsko, 5. Velká Británie, 6. Izrael, 7. – 8.  Chorvatsko, Itálie, 9. – 10.  Německo, Švédsko. 

Netradiční sportovní událost opanovala tento víkend smíchovskou náplavku. Konal se zde první ročník mezinárodního turnaje v plážové házené Prague Open Beach Handball.

Kromě českého týmu se na písku u Vltavy představili i hráči a hráčky z dalších evropských zemí i z Austrálie. Diváky bavil i doprovodný hudební festival.

Prague Open Beach Handball 2016 se konal pod záštitou Evropské házenkářské federace a v rámci aktivit Prahy, která je letos nositelem titulu Evropské hlavní město sportu.

Fotografie si můžete prohlédnout galerii.


Nedělními play-off utkáními vyvrcholil čtrnáctý ročník Prague International Streetball Cupu 2016. Kdo uspěl a vybojoval si tak nejen místo na výsluní nejstaršího pravidelně se konajícího mezinárodního evropského streetballového turnaje, ale i velmi slušné prize money?

Program v neděli odstartoval opět ve 14 hodin, a to čtvrtfinálovými bitvami osmi top celků, které si postup vybojovaly v hracím dnu číslo jedna, tedy v sobotu. Čtvrtfinálovým sítem nakonec prošly týmy HDGhetto.TV/Ra Propertier z Lotyšska, česká ekipa Sokolíčci, ukrajinská družina TriKo a celek Crosshouse z Polska. Po jakých výsledcích a které soupeře tyto celky vyřadily?

Summary čtvrtfinálových zápasů:

 1. HDGhetto.TV/Ra Propertier (Lotyšsko) vs. HDGhetto.TV (Lotyšsko) 8:7
 2. Sokolíčci (ČR) vs. Grit & Grind (ČR) 12:5
 3. TriKo (Ukrajina) vs. Open Run Bouncewear (Nizozemsko) 7:5
 4. Leii de Romania (Rumunsko) vs. Crosshouse (Polsko) 2:6

Po skončení čtvrtfinálových bitev a před startem těch semifinálových se fans dočkali první dovednostní soutěže, smečařského klání Slam Dunk Battle for Europe. Díky svým pestrým kouskům, kterými zvedal přítomné ze sedadel, usedl na pomyslný smečařský trůn Karlis Apsitis z lotyšského družstva HDGhetto.TV/Ra Propertier.

Po „leteckých“ představeních se již na kurtu rozehrávaly semifinálové bitvy. V prvním klání na sebe narazil lotyšský a tuzemský celek, v tom druhém poté týmy z Ukrajiny a Polska. Jako první si postup do finále zajistili Sokolíčci, které v Zápase 2 následoval tým TriKo. Smutnými poraženými, které tak čekal boj o bronz, byly týmy HDGhetto.TV/Ra Propertier a Crosshouse.

Semifinálové zápasy v kostce:

 1. HDGhetto.TV/Ra Propertier (Lotyšsko) vs. Sokolíčci (ČR) 3:7
 2. TriKo (Ukrajina) vs. Crosshouse (Polsko) 10:6

Po semifinálových kláních se konala druhá dovednostní soutěž, 3pt Shootout for Europe. Z početné enklávy snajprů zpoza trojkového oblouku se nakonec díky sedmi trefám stal - stejně jako ve smečařské soutěži - vítězem zástupce lotyšského streetu, tentokrát to byl borec z druhého týmu tohoto pobaltského státu HDGhetto.TV Niks Saknitis.

Po soutěži v trojkobití už nadešel čas rozřešení, kdo z Prague International Streetball Cupu odjede jako zlatý, stříbrný, bronzový či „bramborový“ medailista. Zápas o třetí místo byl vypjatý až do úplného konce a ze zisku bronzových medailí i prize money v hodnotě 500 eur se nakonec díky výhře o jediný bod radoval lotyšský tým HDGhetto.TV/Ra Propertier.

Zápas o třetí místo:

 1. HDGhetto.TV/Ra Propertier (Lotyšsko) vs. Crosshouse (Polsko) 7:6

Finálový zápas, jenž znovu rámovala úžasná kulisa, nabídl skvělou podívanou, kdy se oba celky přetahovaly v průběhu zápasu o vedení a jeho rozřešení nakonec přišlo až v samém závěru. Díky závěrečnému koši s faulem a výhře o jediný bodík se tak mistry z Václaváku stali Sokolíčci. Ti si díky vítězství přišli na 2 000 „éček“, poražení finalisté z Ukrajiny na tisíc.

Finále:

 1. TriKo (Ukrajina) vs. Sokolíčci (ČR) 7:8

Velké poděkování patří partnerům Prague International Streetball Cupu 2016, kterými byly: hlavní město Praha, letošní nositel titulu Evropské hlavní město sportu, městská část Praha 1, Spalding, Precol – dodavatel sportovních povrchů, Rajec, OTS – stavba lešení, Sanex CZ s.r.o., Démos, Golls, Intedoor a AFP Spedition.

Zajímavosti z lůna i zákulisí letošního ročníku PIS Cupu – včetně rozhovorů – na webových i facebookových stránkách (https://www.facebook.com/Streetball-maniacz-181982071321/).

Výroční 22. Excelent Mystic Sk8 Cup zná své vítěze. V mužském streetu putuje zlato do Brazílie díky Ivanovi Monteirovi, mezi ženami zvítězila Alexis Sablone z kalifornského Santa Cruz, v bowlu se ze zlata radoval Ivan Federico z Itálie.

Počtem registrovaných jezdců i množstvím návštěvníků, kteří první červencový víkend na Štvanici přišli, Excelent Mystic Sk8 Cup potvrdil, že i ve své 22. sezóně své pevné místo mezi nejvýznamnějšími sportovními a kulturními festivaly ve Střední Evropě.

Mezi jezdci byla taková jména jako Dave Bachinsky a David Reyes z Kalifornie, Roger Silva z Brazílie, Igor Golubev z Ruska, Danny Leon ze Španělska, Leticia Bufoni z Brazílie nebo Eugenia Ginepro z Argentiny, ale i domácí špička včele s Maximem Habancem a Martinem Pekem. V pátek byla na programu předkvalifikace evropských jezdců, sobota byla zasvěcená kvalifikačním jízdám ve streetu i bowlu a v neděli se odjezly semifinálové heaty i samotná finále.

Výsledky excelent Mystic Sk8 Cup 2016:

STREET MEN:

 1. Ivan Monteiro, BRA

 2. Vincent Milou, FRA

 3. Richard Tury, SK

BEST TRICK:

 1. Benjamin Garcia, FRA

STREET LADIES:

 1. Alexis Sablone, USA

 2. Leticia Bufoni, BRA

 3. Candy Jacobs, NED

BOWL:

 1. Ivan Federico, ITA

 2. Danny Leon, ESP

 3. Jaime Mateu, ESP


Česká metropole patřila uplynulý víkend handicapovaným sportovcům – v sobotu byly zakončeny Světové hry tělesně handicapované mládeže, tzn. sportovců ve věku od 14 do 23 let. V Praze se představili sportovci z 30 zemí světa v čtyřech sportovních odvětvích: atletice, plavání, stolním tenise a šermu.

Češi se v konkurenci téměř tří stovek mladých sportovců neztratili – získali celkem 32 medailí, z toho deset zlatých, sedmnáct stříbrných a pět bronzových. Nejúspěšnějšími domácími účastníky her byli plavec Ivan Nestaval se čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou medailí, stolní tenista David Půlpán se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí, zlatá diskařka Rosarie Mošovská a pocity šampionů si vychutnala také dvojice plavců Kateřina Komárková a Martin Císař. Tři stříbra získaly atletky Kateřina Nováková a Tereza Jakšová.

„Máme radost nejenom z úspěchů českých sportovců, ale nadchly nás prakticky všechny výkony mladých handicapovaných. Při jejich sledování někdy člověk žasne nad tím, čeho všeho jsou schopni. Klobouk dolů před nimi. Zároveň nás těší, že organizačně se nám povedlo zajistit průběh soutěží bez zádrhelů a všichni účastníci odjížděli z Prahy spokojeni,” řekla Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil, který Světové hry handicapované mládeže pořádal.

Pochvalou na adresu organizátorů nešetřil ani Paul DePace, prezident společnosti International Wheelchair & Amputee Sports Federation IWAS. „Čeští organizátoři připravili hry opravdu kvalitně. Věřím, že všichni sportovci si tyto hry opravdu užili,” řekl DePace.

Na sportovištích bylo k vidění několik skvělých výkonů – osm zlatých medailí si z atletického stadionu na Kotlářce odvezl americký atlet Miguel Jimenez-Vergara, limity rekordů ve své kategorii posunul také jihoafrický běžec se dvěma protézami Ntando Mahlangu a v plaveckém bazénu “vylovil” celkem osm medailí talentovaný indický plavec Niranjan Mukundan.

Mimořádný úspěch si na konto připsala Rosarie Mošovská. Čtrnáctiletá česká atletka ovládla soutěž v hodu diskem v kategorii do 18 let (sloučená kategorie sedících), byť Světové hry handicapované mládeže byly jejími vůbec prvními závody v životě! „Je to úžasný pocit. Šla jsem do závodu s tím, že se pokusím o co nejlepší výkon a uvidím, jak dopadnu. Vůbec by mě nenapadlo, že nakonec vyhraju a získám zlato. Sportu jsem se začala věnovat sportu teprve nedávno, před necelým půlrokem. Je to krásné,”řekla mladičká atletka.

Pozitivní přínos Světových her handicapované mládeže ocenila také výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová. „V Praze startovali sportovci od nejtěžšího po nejlehčí formy postižení. Jakýkoliv, i sebepomalejší výsledek, je úctyhodný a zaslouží respekt a chválu. Obdivuji všechny, kteří se i přes svůj handicap k něčemu upnou a naplno se tomu věnují,”řekla Erlebachová.

Předseda výboru zastupitelstva hlavního města Prahy pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher vyzdvihl logistickou připravenost české metropole. „Mám obrovskou radost, že jsme měli možnost ukázat Prahu jako město, které sportu handicapovaných a handicapovaným vůbec dokáže otevřít svoji náruč,“ řekl Nacher.

Jeho slova potvrdil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který nechyběl při sledování sportovních klání na stadionu na Kotlářce. „Je to perfektní akce, hodně mladých lidí z celého světa, kteří nejen měří své síly na sportovištích, ale mohou se také seznamovat a hovořit o životě. I to je jeden z významů těchto her,” dodal Krása.

Organizaci Světových her tělesně handicapované mládeže zajistil Nadační fond Emil, nezisková organizace pomáhající sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem do 30 let. „Nadační fond Emil je nezisková organizace podporující handicapované děti a mladé lidi ve sportovních aktivitách, a to především formou přímé finanční pomoci. Emil do dnešního dne podpořil přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé republiky prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, poznávat nové přátele a nacházet svůj smysl života. Nedílnou součástí našich aktivit je také komunikace sportovních možností handicapovaných směrem k veřejnosti. Například prostřednictvím teambuildingů, které nabízíme komerčním subjektům. Pořádání Světových her byly skvělou příležitostí, jak aktivně propojit handicapované sportovce s širokou veřejností,” dodala Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil.

Příloha: Čeští medailisté