Aktuality

Goalball! Pro většinu z nás neznámý pojem, pro svět zrakově postižených sportovců dominantní sport, který láká tisíce hráčů po celém světě. Ovšem jen ty, kteří mají vážný zrakový handicap. Příští týden se sjedou nejlepší světoví hráči tohoto nejrozšířenějšího kolektivního sportu pro nevidomé do Prahy. Uskuteční se tu Evropská liga klubů.

Svého zástupce bude mít mezi elitní sedmičkou i Česko, které bude reprezentovat Goalball club Perun. Elitní domácí tým má v sestavě samé reprezentanty, jen ti se mohou měřit s těmi nejlepšími na světě. „Budeme bojovat o tři postupová místa,“ láká diváky do haly pražské Vinoře Jan Bošek, nejlepší hráč českého výběru.

Právě na něj si dělá zálusk nejvýše postavený tým Evropy, a tedy i Evropské ligy, Sporting Lisabon. „Už jsem u nich chvíli hrál, ale je tam velká konkurence. Vím, že o mě mají dál zájem. Když se na turnaji ukáži v dobrém světle, zřejmě se tam vrátím,“ vysvětluje Bošek, který se tak může v budoucnu stát paradoxně soupeřem svého současného týmu.

„Teď na to ale nemyslím, chceme uspět před domácím publikem a poprat se o postupové místo,“ říká razantně. Na něj českému týmu chybí v celkovém pořadí Evropské ligy dva body. „Za vítězství v každém zápase jsou body tři, budeme hrát celkem šest zápasů, takže šance je velká,“ vysvětluje trenérka Perunu Tereza Kounovská. Ta jako jediná v klubu nemá zrakový handicap. I díky tomu může hru svých svěřenců dirigovat.

Postup! Ale co dál? Hráče čeká nákladná cesta na evropské finále

Když se Perunu podaří dostat mezi nejlepší trojku, čeká ho finálový víkend v Lisabonu. Tam postoupí rovněž tři nejlepší celky ze severní části soutěže. „Očekávám tam tým z Belgie, Litvy nebo Ruska. A zda tam budeme my? Musíme postoupit a pak mít dostatek peněz na cestu,“ říká Kounovská.

Pokud by skutečně vysněný postup vyšel, české hráče čeká finančně náročná cesta. „Na jednoho hráče by vyšla účast na podobném turnaji v Portugalsku na 12-13 tisíc korun. V tom je započítána cesta i ubytování. Pokud by se nám nepodařilo sehnat sponzora nebo oslovit neziskové organizace jako je Světluška nebo Nadace Leontinka, nemohli bychom se zúčastnit. Takovou částku nikdo z nás bohužel nemá,“ vysvětluje Bošek.

On se zúčastnil v minulosti nejen vrcholných klubových soutěží, ale také těch na reprezentační úrovni. „Svaz nám část výpravy na evropské a světové turnaje platí, část jde ale za námi. Jednou jsem musel zaplatit 20 tisíc korun, abych mohl jet na světový šampionát za národní tým. Naštěstí mi pomohl Metrostav a Světluška,“ popisuje vděčně poslední turnajový zážitek.

Jak tomu bude tentokrát je zatím ve hvězdách, nyní se musí se svými spoluhráči nejdříve do finále probojovat. Je potřeba nechat za sebou čtyři evropské kluby. Povede se to českému Perunu? Odpověď bude jasná o víkendu 16. a 17. února, kdy se Evropská liga klubů ve Vinoři koná. Vstup pro diváky je po oba dny zdarma.

Co je goalball

Goalball je nejrozšířenější týmový sport určený speciálně pro sportovce s poruchou vidění. Hraje se ve třech hráčích s třemi náhradníky. Každý z hráčů se snaží hodit míč, v němž jsou zapuštěné zvony pro orientaci hráčů na hřišti. Hra původně vznikla jako rehabilitační cvičení, nyní je to uznávaný paraolympijský sport. I když česká reprezentace patří mezi tradiční účastníky mistroství světa, na Paraolympijských hrách byla naposledy v roce 1996 v Atlantě.