Aktuality

Chcete se podívat, o čem americký fotbal je nebo si chcete přijít vyzkoušet trénink a zjistit, zda by Vás něco takového zajímalo? Ať je to jedno nebo druhé, rádi Vás uvidíme na tréninku. Americký fotbal je nejtýmovější sport plný strategie, kde si své místo najde úplně každý. Na různé pozice jsou potřeba různí hráči. Rychlost, taktika a týmovost jsou hlavní klíčová slova tohoto sportu, to je americký fotbal ve stručnosti.

Americký fotbal je sport, kde proti sobě stojí dva 11členné týmy, které se dělí na útok a obranu. Utkání se odehrává na 100yardovém hřišti. Základní úkol útoku je překonání vyznačené 10 yardové vzdálenosti, na kterou má 4 pokusy. Takto se útočící tým posouvá po hřišti až do koncové zóny, kde může dát touchdown a skórovat za 6 bodů. Následuje potvrzení touchdownu kopem na bránu za 1 bod anebo posunem po zemi do koncové zóny za 2 body.

Pakliže se útočícímu týmu nepodaří přejít 10 yardů na 4 pokusy, míč pak většinou odkopává, aby měl protivník co nejdelší vzdálenost pro přejití hřiště a skórování. V případě, že je útok v dostatečné blízkosti brány, může se pokusit o kop na bránu (Field goal) za 3 body.

Historie amerického fotbalu u nás začíná kolem 90. let. V roce 1991 vznikl 1. český klub. V roce 1994 se odehrála první česká liga se 4 týmy. Dnes už se v České republice hrají 4 ligy a stále vznikají nové kluby. Americký fotbal hrají i ženy se svojí ligou, junioři, dorost a mladší hrají lehčí verzi amerického fotbalu – flag fotbal.

Nejlepším týmem v České lize jsou Prague Black Panthers, kteří v roce 2018 zvítězili v 1. a 3. lize se svými A a B týmy. V roce 2019 bude hrát A tým Prague Black Panthers Rakouskou AFL.

Zaujal vás americký fotbal a chcete si ho vyzkoušet?

Prague Black Panthers a Prague Black Cats hledají hráče do týmů U15, U17, U19 (ročníky 2000-2004) a Ženy (ročníky 2004 a starší).


Na barvě vlasů nebo výšce nezáleží, americký fotbal je týmový sport pro všechny.

Přijďte se podívat na trénink, kde se můžete potkat se stávajícími hráči a hráčkami a zeptat se jich na cokoliv, co vás zajímá.


Každou neděli 16–17 hodin v ALL IN Training Complex na adrese Průmyslová 1616, Praha-Kyje (zastávka autobusu Perlit).

Více informací můžete nalézt zde:
Nábor PBP Academy
Nábor PBP Ženy