Aktuality

XVI. všesokolský slet je za námi. Skoro 20 tisíc sokolů, jejich hostů a příznivců z České republiky a dalších 22 zemí se první červencový týden stalo součástí života hlavního města. Sokolové dokázali například zaplnit O2 arenu či během dvou programů hromadných cvičení do Eden Arény přitáhnout přes 32 tisíc diváků. Přímý přenos z Edenu na závěr Sletu pak v České televizi sledovala čtvrtina všech diváků. Jak letošní slet hodnotí starostka České obce sokolské Hana Moučková?

Paní starostko, jaké jsou první pocity poté, co zhasla svěštla v Edenu?

Cítím především velké ulehčení, že jsme všechno zvládli a snad jen na nějaké malé drobnosti šlo všechno podle plánu. A především – ke spokojenosti účastníků a diváků. Jsem nesmírně šťastná, že ta ohromná práce desítek, možná stovek lidí v Praze i v regionech se tak dobře zúročila. Ráda bych poděkovala i všem partnerům, bez kterých bychom slet nemohli připravit tak dobře.

Čím vás letošní slet mimořádně oslovil? Který jeho okamžik byste ráda vyzdvihla?

Těžko něco nadřadit jinému. Ale pokud bych měla něco říci, pak kromě té fantastické atmosféry jsem měla mimořádnou radost ze zapojení našich nejmenších a mládeže. Bylo z nich cítit obrovské nadšení a nasazení a vzbuzovali důvěru v dobrou budoucnost Sokola. A nešlo jen cvičence – byly tu i skvělá vystoupení na pódiích, členové sokolské stráže, kteří tolik pomohli při organizaci sletového průvodu, nebo naši mladí symfonikové, kteří pozdvihli galapředstavení v O2 aréně o další úroveň výš.

Vyvrcholením sletu jistě byla hromadná cvičení. I tady vyšlo všechno podle plánu?

Když ve čtvrtek v podvečer a v pátek dopoledne začalo pršet, na chvíli mi zatrnulo. Ale v tom podstatném určitě všechno podle plánu vyšlo. Bylo to krásná ukázka sokolské pospolitosti a schopnosti táhnout pro dobrou věc za jeden provaz. Ať už cvičenec přijel z Mladé Boleslavi nebo z Ameriky, dokázal se bez problému zapojit a spoluutvářet společný program. V tom je naše síla!

Letošní let byl i ve znamení oslav stoletého výročí vzniku Československa. I s tímto rozměrem programu jste byla spokojena?

Jsem přesvědčena, že sté výročí republiky jsme oslavili opravdu důstojně. Je to ostatně naše povinnost vůči našim předchůdcům, vždyť za tento stát tisíce z nich položili život. Ať už v našich zahraničních armádách nebo v domácím odboji. Motiv výročí se prolínal celým programem, od sletového průvodu přes výstavu v Tyršově domě a především v hromadných cvičeních – měli jsme jednu skladbu věnovanou přímo česko-slovenskému soužití, jiné skladby odkazovaly na české historické okamžiky.

Sokol není jen organizací sportovní, ale i kulturní. Měli jste první ochotnické představení v dějinách na scéně Národního divadla, obnovili jste tradici spolupráce Sokola s předními výtvarníky. Byl v tom XVI. slet mimořádný nebo to bude příště podobné?

Je těžké předpovídat, co bude za šest let, ale zejména návrat k tradici prací inspirovaných Sokolem od významných současných českých malířů byl podle mě skvělým krokem a budeme se snažit v tom pokračovat. Co se týká sokolských ochotníků na scéně Národního divadla – to byl skutečně mimořádný večer, i svojí skvělou úrovní. Uskutečnil se i díky výročí Československa, se kterým jsou sokolové tolik spjatí. A jestli se nám ještě někdy k něčemu podobnému podaří vedení Národního divadla přemluvit…kdo ví…

Asi bychom neměli zapomenout ani na to, že nebyl jen jeden, „velký“ slet, ale i skoro 40 regionálních – krajských, župních, oblastních…

A nejen sletů – i spousta sletových sportovních soutěží pro všechny věkové kategorie, kulturní akce, krajské prezentace. Chtěli jsme slet otevřít, proto jsme úzce spolupracovali s ostatními sportovními a kulturními – neškolskými - organizacemi. Kromě ohromného díku všem, kteří se na nespočtu těchto akcí podíleli, bych chtěla vyjádřit právě radost ze vztahů, které se podařilo navázat mimo Sokol. Vidím v tom velký vklad do budoucna.

Pozornost vyvolalo přivítání premiéra Andreje Babiše při hromadných cvičení v Edenu, které některá média popsala jako „vypískání“. Jaký na to máte názor?

Je férové upřesnit, že se na stadionu se ozýval jak pískot, tak i potlesk. Já plně respektuji svobodné vyjádření názorů - považuji to za důkaz, že náš spolek žije, je v něm energie, a to mi dělá radost.

Já se dívám na přítomnost předsedy vlády České republiky na sletu jako vyjádření toho, že český stát uznává význam a důležitost činnosti našeho spolku. Podstatná je i skutečnost, že slet bychom bez podpory státu nikdy nedokázali uspořádat v měřítku, které bylo k vidění. A to i přesto, že více než polovinu nákladů sletu hradí sami sokolové a ČOS z vlastních zdrojů. Od představitelů státu v uplynulých dvou letech jsme slyšeli spoustu slibů, ale teprve letos na jaře se nám podařilo, s přispěním vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky, získat podporu pana premiéra Babiše a díky tomu i odpovídající finanční příspěvek. I proto jsem byla ráda, že pan premiér viděl, že státní prostředky byly vynaloženy správným směrem.

Jak se vám spolupracovalo s Hlavním městem Prahou?

Hlavní město Praha bylo jedním z našich nejdůležitějších partnerů. Ať už šlo o finanční příspěvek nebo spolupráci s Dopravním podnikem či vyřizování organizační agendy při pořádání akcí ve veřejném prostoru, byla to klíčová pomoc, bez níž bychom slet nemohli v takovém rozsahu uspořádat.

XVI. všesokolský slet je tedy za námi, chystáte si už v hlavě program na ten XVII.?

Teď si budu muset hlavně pořádně odpočinout, i když nebude to ze dne na den. Práce teď bude nějakou dobu spíš pomalu ubývat, než že by náhle přestala. Ale nějaké nápady jistě už mám, ale nebudu prozrazovat předem. Nechte se překvapit!

 

FOTO: archiv České obce sokolské