Aktuality

Jednou za šest lest se koná největší sportovní událost v České republice. Program XVI. všesokolského sletu vyvrcholil dvoudenním vystoupením v pražské Eden Aréně. Na ploše fotbalového stadionu se představilo na 15 000 cvičenců. Diváckou kulisu zaplněného stadionu by pak sokolům mohlo závidět leckteré prvoligové fotbalové mužstvo.

Dvoudenním programem v Eden Aréně slet vyvrcholil. Řada zajímavých akcí ale probíhala během celého šestnáctého setkání sokolů od 1. do 7. července. V průběhu zahajovacího průvodu prošlo centrem Prahy 13 tisíc sokolů z Česka i zahraničí. V Národním divadle pak poprvé v dějinách první scény odehráli celé představení ochotníci. Spojené sokolské soubory divákům předvedly hru Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. 

V úterý 3. července se v pražské 02 Aréně konal potřetí v historii slavnostní večer Sokol Gala. Jednalo se o přehlídku toho nejlepšího, co sokolové v oblasti výkonnostního a vrcholového sportu nabízejí. Divákům se předvedlo 500 vystupujících z Česka i zahraničí. Program obohatila spolupráce s cirkem La Putyka. Řada členů souboru sokolskými oddíly prošla.

Vrcholem XVI. sokolského sletu byl ale bezpochyby dvoudenní program v pražském Edenu. „Byla to povedená oslava sokolské myšlenky i důstojný příspěvek k oslavám 100. výročí samostatné republiky. Cvičenci si to užívali a skvělé reakce publika byly sladkou odměnou za ty nervy a úsilí. Sokolové ukázali, co v nich je,“ řekl náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který měl program v Edenu na starosti.

Česká obec sokolská si pro diváky připravila celkem 11 skladeb včetně česko-slovenské skladby jménem Spolu. Právě stoleté výročí vzniku samostatného československého státu bylo hlavním motivem celého sletu. „Velmi pozitivní bylo, že sletu si všimla i naše politická reprezentace. Pan premiér strávil na sletu podstatnou část čtvrtečního odpoledne a celý večer. Bylo vidět, že zájem z jeho strany nebyla jen zdvořilost,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Sokolové cvičili na písně od Bedřicha Smetany, Jaroslava Uhlíře ale také například od skupiny Čechomor. Během skladby Cesta se představilo 1562 sokolů. Při slavnostním zakončení pak na ploše bylo na 2000 cvičenců. Nejstaršímu účastníkovi bylo neuvěřitelných 96 let a zažil tak ještě slavnou meziválečnou éru České obce sokolské. Naopak nejmladšímu účastníkovi byly pouhé dva roky.

Na XVI. sokolském sletu se představili také sokolové z dalších evropských zemí, například z Německa, Rakouska nebo Dánska. Ještě větší vzdálenost pak urazili cvičenci z destinací, jakými byly USA, Kanada, nebo Austrálie.

„Byl to pro všechny úžasný týden s mimořádnou atmosférou, o kterou se zasloužilo strhující nadšení a energie vystupujících, diváků, organizátorů i desítek dobrovolníků, kteří se o hladký průběh této obrovské akce zasloužili. Ukázali jsme, že jsem tradiční organizace s moderní tváří a spoustou mladých členů, kteří jsou naší budoucností. Kdo si to nechal ujít, může to napravit za šest let na XVII. všesokolském sletu 2024,“ uzavřela letošní slet Hana Moučková.

 

FOTO: archiv České obce sokolské