Aktuality

Věděli jste, že každý druhý Čech umírá na srdeční choroby? Přední čeští kardiologové si řekli dost a rozhodli se na vážnost situace upozornit. Lékaři z Nadačního fondu České srdce s agenturou RAUL založili běžecký závod Proběhni.se, který na problematiku poukazuje. Běh Kunratickým lesem čeká druhý ročník v sobotu 13. dubna.

450 200 Kč! Výtěžek z prvního ročníku, který v plné výši za podpory partnerů závodu a všech účastníků putoval na konto nadačního fondu je již plně využíván. „Nedávno jsme byli s našimi lékaři v Nepálu. Díky těmto penězům jsme vyšetřili přes tisíc tamních obyvatel, objevili celou řadu srdečních onemocnění. Pokud se podaří všechna dotáhnout do dobrého konce, zachráníme celkem 14 lidských životů. To má skutečný smysl,“ říká MUDr. Michal Pazderník, FESC, kardiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny a jeden ze zakladatelů NF České srdce.

Kromě široké veřejnosti se projektu účastní i přední čeští kardiochirurgové. Jedním z nich je i celosvětově uznávaný profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiocentra IKEM. Ten především doporučuje, aby se každý zabýval svým životním stylem. „Kardiovaskulární choroby neznají hranice, zabíjejí téměř polovinu populace. I proto vidím potřebu v tom něco změnit. Proběhni.se je vhodná forma.“

Po úspěšném premiérovém ročníku, který se za branami IKEM uskutečnil v minulém roce, se pořadatelé rozhodli pro jeho pokračování. To se bude konat v sobotu 13 dubna 2019. Kromě závodu na tratích 6 a 11 kilometrů se účastníci mohou opět těšit na edukativní programy zaměřené na prevenci srdečních chorob. „Chceme pomáhat také tady v Česku. Proto budeme po celý den účastníky běhu seznamovat s nemocemi srdce a jejich prevencí, měřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natáčet EKG a učit základní prvky resuscitace.“ dodává Pazderník.

Registrace závodníků na webových stránkách www.probehni.se se blíží do finále, i proto je pravý čas se přihlásit, a to ve stejné ceně jako v minulém roce, za 500 Kč. Děti zaplatí za své startovné jen 100 Kč. Kromě pomoci Nadačnímu fondu České srdce je v ceně běhu právě výše zmíněný edukativní program českých kardiologů, kteří budou celý den účastníkům k dispozici. Agentura RAUL, která projekt realizuje, má mnohaleté zkušenosti s pořádáním akcí jako je Jizerská 50, seriály Běhej lesy a SkiTour nebo pražské Primátorky.

Více informací naleznete na www.probehni.se nebo na facebookových stránkách projektu Probehni.se. Přihlaste se včas ZDE a přispějte svým startovným Nadačnímu fondu České srdce.

Nejrozšířenější kolektivní sport handicapovaných, goalball, má za sebou skupinovou část Evropské ligy klubů a skvělou zprávou pro české fanoušky je, že si z ní vybojoval postup do finálové fáze i český klub Perun. Rozhodl o tom až závěrečný duel v Praze Vinoři, kde domácí tým zdolal německý klub Hansa Rostock 12:10.

„Bylo to drama až do samotného konce. Kdybychom prohráli, do finálový turnaj by místo nás jel soupeř,“ konstatoval po závěrečném hvizdu kapitán českého celku Honza Bošek, který se stal současně i nejlepším střelcem celé soutěže. S 41 brankami mu nedokázal nikdo konkurovat. I proto o něj usiluje nejlepší evropský tým, portugalský Sporting Lisabon. Ten mimochodem za celou soutěž neztratil ani bod.

„Sporting je mekkou goalballu, hrají za něj ti nejlepší světoví hráči. I já už tam v minulosti byl na zkoušku a zdá se, že bych se tam mohl brzy vrátit. Rozhodně však až po finálovém turnaji, kde bude Lisabon opět naším soupeřem,“ prozrazuje Bošek.

Ten dovedl svůj tým v Praze o tomto víkendu ke čtyřem vítězstvím v pěti zápasech, čímž napravil výsledek z prvního kola soutěže, kde si naopak z pěti zápasů připsal jediné vítězství. Nebýt zlepšených výkonů, nikam by Perun necestoval. Finále by mu uteklo. Takhle mohl o jedinou výhru slavit před svým německým soupeřem.

České hráče nakonec vydařené pražské představeni vyhouplo na celkové druhé místo o skóre před slovinskou Lublaň, která tak postoupila z třetího postupového místa. Čtvrtí Němci zůstali za postupem o jedinou výhru. Další soupeři – Lipsko a Centar zůstali za nimi s výraznějším odstupem.

Finálový turnaj se hraje v Portugalsku od 22. do 24. března 2019. Český tým vyzve nejen své dva soupeře z pražského turnaje, ale také postupující z druhé divize. Zda si hráči Perunu budou moci cestu na finálový turnaj dovolit, se rozhodne v nejbližších dnech. „Finančně je to každého hráče velmi nákladné. Stále hledáme partnery, kteří by nám s cestou pomohli. Jisté je, že si nebudeme moci dovolit zaplnit celou soupisku, na turnaj pojedeme s omezeným počtem hráčů, aby náklady na cestu nebyly tak vysoké. I tak si ale jedeme pro co nejlepší výsledek,“ uzavírá vyprávění kapitán Perunu Honza Bošek.

Tabulka pražské skupiny Evropské ligy klubů:
1. Sporting Lisabon 20 bodů (postup)
2. Perun 14 bodů (postup)
3. Lublaň 14 bodů (postup)

4. Hansa Rostock 10 bodů
5. Lipsko 4 body
6. Centar 3 body

Goalball! Pro většinu z nás neznámý pojem, pro svět zrakově postižených sportovců dominantní sport, který láká tisíce hráčů po celém světě. Ovšem jen ty, kteří mají vážný zrakový handicap. Příští týden se sjedou nejlepší světoví hráči tohoto nejrozšířenějšího kolektivního sportu pro nevidomé do Prahy. Uskuteční se tu Evropská liga klubů.

Svého zástupce bude mít mezi elitní sedmičkou i Česko, které bude reprezentovat Goalball club Perun. Elitní domácí tým má v sestavě samé reprezentanty, jen ti se mohou měřit s těmi nejlepšími na světě. „Budeme bojovat o tři postupová místa,“ láká diváky do haly pražské Vinoře Jan Bošek, nejlepší hráč českého výběru.

Právě na něj si dělá zálusk nejvýše postavený tým Evropy, a tedy i Evropské ligy, Sporting Lisabon. „Už jsem u nich chvíli hrál, ale je tam velká konkurence. Vím, že o mě mají dál zájem. Když se na turnaji ukáži v dobrém světle, zřejmě se tam vrátím,“ vysvětluje Bošek, který se tak může v budoucnu stát paradoxně soupeřem svého současného týmu.

„Teď na to ale nemyslím, chceme uspět před domácím publikem a poprat se o postupové místo,“ říká razantně. Na něj českému týmu chybí v celkovém pořadí Evropské ligy dva body. „Za vítězství v každém zápase jsou body tři, budeme hrát celkem šest zápasů, takže šance je velká,“ vysvětluje trenérka Perunu Tereza Kounovská. Ta jako jediná v klubu nemá zrakový handicap. I díky tomu může hru svých svěřenců dirigovat.

Postup! Ale co dál? Hráče čeká nákladná cesta na evropské finále

Když se Perunu podaří dostat mezi nejlepší trojku, čeká ho finálový víkend v Lisabonu. Tam postoupí rovněž tři nejlepší celky ze severní části soutěže. „Očekávám tam tým z Belgie, Litvy nebo Ruska. A zda tam budeme my? Musíme postoupit a pak mít dostatek peněz na cestu,“ říká Kounovská.

Pokud by skutečně vysněný postup vyšel, české hráče čeká finančně náročná cesta. „Na jednoho hráče by vyšla účast na podobném turnaji v Portugalsku na 12-13 tisíc korun. V tom je započítána cesta i ubytování. Pokud by se nám nepodařilo sehnat sponzora nebo oslovit neziskové organizace jako je Světluška nebo Nadace Leontinka, nemohli bychom se zúčastnit. Takovou částku nikdo z nás bohužel nemá,“ vysvětluje Bošek.

On se zúčastnil v minulosti nejen vrcholných klubových soutěží, ale také těch na reprezentační úrovni. „Svaz nám část výpravy na evropské a světové turnaje platí, část jde ale za námi. Jednou jsem musel zaplatit 20 tisíc korun, abych mohl jet na světový šampionát za národní tým. Naštěstí mi pomohl Metrostav a Světluška,“ popisuje vděčně poslední turnajový zážitek.

Jak tomu bude tentokrát je zatím ve hvězdách, nyní se musí se svými spoluhráči nejdříve do finále probojovat. Je potřeba nechat za sebou čtyři evropské kluby. Povede se to českému Perunu? Odpověď bude jasná o víkendu 16. a 17. února, kdy se Evropská liga klubů ve Vinoři koná. Vstup pro diváky je po oba dny zdarma.

Co je goalball

Goalball je nejrozšířenější týmový sport určený speciálně pro sportovce s poruchou vidění. Hraje se ve třech hráčích s třemi náhradníky. Každý z hráčů se snaží hodit míč, v němž jsou zapuštěné zvony pro orientaci hráčů na hřišti. Hra původně vznikla jako rehabilitační cvičení, nyní je to uznávaný paraolympijský sport. I když česká reprezentace patří mezi tradiční účastníky mistroství světa, na Paraolympijských hrách byla naposledy v roce 1996 v Atlantě.

Chcete se podívat, o čem americký fotbal je nebo si chcete přijít vyzkoušet trénink a zjistit, zda by Vás něco takového zajímalo? Ať je to jedno nebo druhé, rádi Vás uvidíme na tréninku. Americký fotbal je nejtýmovější sport plný strategie, kde si své místo najde úplně každý. Na různé pozice jsou potřeba různí hráči. Rychlost, taktika a týmovost jsou hlavní klíčová slova tohoto sportu, to je americký fotbal ve stručnosti.

Americký fotbal je sport, kde proti sobě stojí dva 11členné týmy, které se dělí na útok a obranu. Utkání se odehrává na 100yardovém hřišti. Základní úkol útoku je překonání vyznačené 10 yardové vzdálenosti, na kterou má 4 pokusy. Takto se útočící tým posouvá po hřišti až do koncové zóny, kde může dát touchdown a skórovat za 6 bodů. Následuje potvrzení touchdownu kopem na bránu za 1 bod anebo posunem po zemi do koncové zóny za 2 body.

Pakliže se útočícímu týmu nepodaří přejít 10 yardů na 4 pokusy, míč pak většinou odkopává, aby měl protivník co nejdelší vzdálenost pro přejití hřiště a skórování. V případě, že je útok v dostatečné blízkosti brány, může se pokusit o kop na bránu (Field goal) za 3 body.

Historie amerického fotbalu u nás začíná kolem 90. let. V roce 1991 vznikl 1. český klub. V roce 1994 se odehrála první česká liga se 4 týmy. Dnes už se v České republice hrají 4 ligy a stále vznikají nové kluby. Americký fotbal hrají i ženy se svojí ligou, junioři, dorost a mladší hrají lehčí verzi amerického fotbalu – flag fotbal.

Nejlepším týmem v České lize jsou Prague Black Panthers, kteří v roce 2018 zvítězili v 1. a 3. lize se svými A a B týmy. V roce 2019 bude hrát A tým Prague Black Panthers Rakouskou AFL.

Zaujal vás americký fotbal a chcete si ho vyzkoušet?

Prague Black Panthers a Prague Black Cats hledají hráče do týmů U15, U17, U19 (ročníky 2000-2004) a Ženy (ročníky 2004 a starší).


Na barvě vlasů nebo výšce nezáleží, americký fotbal je týmový sport pro všechny.

Přijďte se podívat na trénink, kde se můžete potkat se stávajícími hráči a hráčkami a zeptat se jich na cokoliv, co vás zajímá.


Každou neděli 16–17 hodin v ALL IN Training Complex na adrese Průmyslová 1616, Praha-Kyje (zastávka autobusu Perlit).

Více informací můžete nalézt zde:
Nábor PBP Academy
Nábor PBP Ženy

Znáte to asi také. Na začátku nového roku si dáte předsevzetí, že budete pravidelně sportovat, ale po pár týdnech vás elán přejde a zbytek roku prosedíte. Co s tím? Zapojte se do amatérské soutěže. Odolávat zápasům s vyrovnanými soupeři jde jen stěží.

VAŠE LIGA v únoru spustí novou sezónu. Jestli rádi hrajete squash, badminton, tenis, ping-pong nebo beach volejbal, přihlaste se na www.vaseliga.cz. Pokud jste navíc ligu ještě nikdy nehráli, můžete ji v únoru vyzkoušet zdarma a až poté se rozhodnete, jestli budete pokračovat a zaplatíte, nebo ne.

Každý měsíc dostanete čtyři vyrovnané soupeře a vyzkoušíte rozmanité herní styly. Zápasy si domluvíte sami, hrát tedy můžete na místech a v časech, které vám nejvíce vyhovují. Pravidelný přísun soupeřů vás udrží ve hře a každý měsíc tak půjdete minimálně čtyřikrát na kurt. Brzy se navíc dostaví i zlepšené výkony a vy budete mít ze sportu nefalšovanou radost.

Koukněte na www.vaseliga.cz a vyzkoušejte ligu zdarma. Přihlásit se můžete do 31. ledna.

Kvalitních míst pro aktivní i pasivní odpočinek je po Praze po málu, my jsme pro vás jedno vybrali – areál Infinit Vysočany. 

Nedaleko O2 arény na Praze 9 najdete volnočasový areál Infinit, který v sobě skrývá sportovní a relaxační služby jako je tenis, badminton, squash, stolní tenis, vodní a saunový svět, plaveckou školu pro děti a restauraci pod jednou střechou.

V pevné tenisové hale se třemi kurty se nachází jedinečný povrch Allround, který simuluje pravou venkovní antuku. Dále Infinit nabízí 12 profesionálních badmintonových kurtů Pro Cour v přetlakové hale, tři klimatizované squashové kurty značky Fiberesin a stolní tenis. V areálu je možnost zapůjčení sportovního zboží a nabídka profesionálních tenisových trenérů. 

Infinit nabízí možnost sportovní permanentky, která vám garantuje pevnou rezervaci vašeho termínu na celou konkrétní sezonu. Výhodou je, že budete mít k dispozici váš oblíbený kurt ve vámi vybraném termínu, získáte 5% slevu na služby z ceníkových cen a budete rychleji odbaveni na recepci. Vaši pravidelnou rezervaci můžete omluvit s možností náhrady 24 hodin dopředu. Permanentku lze vytvořit i na zkrácenou sezonu (v případě pozdějšího přihlášení) a platí se předem na účet.

Pro všechny návštěvníky Infinit jsou k dispozici příjemné prostory – parkování zdarma, parkovací garáž, prostorné a čisté šatny a sprchy. Po skončení hry si můžete posedět v příjemné restauraci Sezio, která nabízí jídla z čerstvých surovin, polední i stálé menu nebo si odpočinout ve Vodním a saunovém světě s plaveckým bazénem, whirlpooly a s šesti druhy saun.

Více informací o Infinit Vysočany najdete ZDE.

Vítězství fotbalistů Sparty a Slavie ve Středoevropském poháru, X. slet ČOV a přísaha 30 000 mužů republice nebo snad olympijské zlato Aloise Hudce ve cvičeních na kruzích?

Jaký moment sportu byl podle vás tím největším v letech 1929 až 1938, tedy ve druhé dekádě hlasování? Vyberte si ho a hlasujte. Více informací najdete na http://www.momentysportu.cz. Hlasování končí v neděli o půlnoci.

XVI. všesokolský slet je za námi. Skoro 20 tisíc sokolů, jejich hostů a příznivců z České republiky a dalších 22 zemí se první červencový týden stalo součástí života hlavního města. Sokolové dokázali například zaplnit O2 arenu či během dvou programů hromadných cvičení do Eden Arény přitáhnout přes 32 tisíc diváků. Přímý přenos z Edenu na závěr Sletu pak v České televizi sledovala čtvrtina všech diváků. Jak letošní slet hodnotí starostka České obce sokolské Hana Moučková?

Paní starostko, jaké jsou první pocity poté, co zhasla svěštla v Edenu?

Cítím především velké ulehčení, že jsme všechno zvládli a snad jen na nějaké malé drobnosti šlo všechno podle plánu. A především – ke spokojenosti účastníků a diváků. Jsem nesmírně šťastná, že ta ohromná práce desítek, možná stovek lidí v Praze i v regionech se tak dobře zúročila. Ráda bych poděkovala i všem partnerům, bez kterých bychom slet nemohli připravit tak dobře.

Čím vás letošní slet mimořádně oslovil? Který jeho okamžik byste ráda vyzdvihla?

Těžko něco nadřadit jinému. Ale pokud bych měla něco říci, pak kromě té fantastické atmosféry jsem měla mimořádnou radost ze zapojení našich nejmenších a mládeže. Bylo z nich cítit obrovské nadšení a nasazení a vzbuzovali důvěru v dobrou budoucnost Sokola. A nešlo jen cvičence – byly tu i skvělá vystoupení na pódiích, členové sokolské stráže, kteří tolik pomohli při organizaci sletového průvodu, nebo naši mladí symfonikové, kteří pozdvihli galapředstavení v O2 aréně o další úroveň výš.

Vyvrcholením sletu jistě byla hromadná cvičení. I tady vyšlo všechno podle plánu?

Když ve čtvrtek v podvečer a v pátek dopoledne začalo pršet, na chvíli mi zatrnulo. Ale v tom podstatném určitě všechno podle plánu vyšlo. Bylo to krásná ukázka sokolské pospolitosti a schopnosti táhnout pro dobrou věc za jeden provaz. Ať už cvičenec přijel z Mladé Boleslavi nebo z Ameriky, dokázal se bez problému zapojit a spoluutvářet společný program. V tom je naše síla!

Letošní let byl i ve znamení oslav stoletého výročí vzniku Československa. I s tímto rozměrem programu jste byla spokojena?

Jsem přesvědčena, že sté výročí republiky jsme oslavili opravdu důstojně. Je to ostatně naše povinnost vůči našim předchůdcům, vždyť za tento stát tisíce z nich položili život. Ať už v našich zahraničních armádách nebo v domácím odboji. Motiv výročí se prolínal celým programem, od sletového průvodu přes výstavu v Tyršově domě a především v hromadných cvičeních – měli jsme jednu skladbu věnovanou přímo česko-slovenskému soužití, jiné skladby odkazovaly na české historické okamžiky.

Sokol není jen organizací sportovní, ale i kulturní. Měli jste první ochotnické představení v dějinách na scéně Národního divadla, obnovili jste tradici spolupráce Sokola s předními výtvarníky. Byl v tom XVI. slet mimořádný nebo to bude příště podobné?

Je těžké předpovídat, co bude za šest let, ale zejména návrat k tradici prací inspirovaných Sokolem od významných současných českých malířů byl podle mě skvělým krokem a budeme se snažit v tom pokračovat. Co se týká sokolských ochotníků na scéně Národního divadla – to byl skutečně mimořádný večer, i svojí skvělou úrovní. Uskutečnil se i díky výročí Československa, se kterým jsou sokolové tolik spjatí. A jestli se nám ještě někdy k něčemu podobnému podaří vedení Národního divadla přemluvit…kdo ví…

Asi bychom neměli zapomenout ani na to, že nebyl jen jeden, „velký“ slet, ale i skoro 40 regionálních – krajských, župních, oblastních…

A nejen sletů – i spousta sletových sportovních soutěží pro všechny věkové kategorie, kulturní akce, krajské prezentace. Chtěli jsme slet otevřít, proto jsme úzce spolupracovali s ostatními sportovními a kulturními – neškolskými - organizacemi. Kromě ohromného díku všem, kteří se na nespočtu těchto akcí podíleli, bych chtěla vyjádřit právě radost ze vztahů, které se podařilo navázat mimo Sokol. Vidím v tom velký vklad do budoucna.

Pozornost vyvolalo přivítání premiéra Andreje Babiše při hromadných cvičení v Edenu, které některá média popsala jako „vypískání“. Jaký na to máte názor?

Je férové upřesnit, že se na stadionu se ozýval jak pískot, tak i potlesk. Já plně respektuji svobodné vyjádření názorů - považuji to za důkaz, že náš spolek žije, je v něm energie, a to mi dělá radost.

Já se dívám na přítomnost předsedy vlády České republiky na sletu jako vyjádření toho, že český stát uznává význam a důležitost činnosti našeho spolku. Podstatná je i skutečnost, že slet bychom bez podpory státu nikdy nedokázali uspořádat v měřítku, které bylo k vidění. A to i přesto, že více než polovinu nákladů sletu hradí sami sokolové a ČOS z vlastních zdrojů. Od představitelů státu v uplynulých dvou letech jsme slyšeli spoustu slibů, ale teprve letos na jaře se nám podařilo, s přispěním vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky, získat podporu pana premiéra Babiše a díky tomu i odpovídající finanční příspěvek. I proto jsem byla ráda, že pan premiér viděl, že státní prostředky byly vynaloženy správným směrem.

Jak se vám spolupracovalo s Hlavním městem Prahou?

Hlavní město Praha bylo jedním z našich nejdůležitějších partnerů. Ať už šlo o finanční příspěvek nebo spolupráci s Dopravním podnikem či vyřizování organizační agendy při pořádání akcí ve veřejném prostoru, byla to klíčová pomoc, bez níž bychom slet nemohli v takovém rozsahu uspořádat.

XVI. všesokolský slet je tedy za námi, chystáte si už v hlavě program na ten XVII.?

Teď si budu muset hlavně pořádně odpočinout, i když nebude to ze dne na den. Práce teď bude nějakou dobu spíš pomalu ubývat, než že by náhle přestala. Ale nějaké nápady jistě už mám, ale nebudu prozrazovat předem. Nechte se překvapit!

 

FOTO: archiv České obce sokolské

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20